BiH dijaspora

Bosanskohercegovačka dijaspora u Švedskoj: Kroz medije čuvamo svoj identitet

U organizaciji „Udruženja za razvoj saradnje domovine i dijaspore“ (Sarajevo), na čijem je čelu agilni mr. Admir Lisica, u Sarajevu je 16. januara 2021. godine održana prva međunarodna online panel diskusija na temu: „Utjecaj medija dijaspore na očuvanju identiteta“, na kojoj su učestvovali predstavnici šest zemalja dijaspore: Namik Alimajstorović (Velika Britanija), Aiša Hadžiahmetović (Australija), Meho Selman (Danska), Mensur Graca (Danska), Emil Gracić (Njemačka), Fikret Tufek (Švedska), Nermin Fazlagić (Italija) i Dino Huseljić (Italija).

S obzirom na tehničke probleme tokom realizacije video rasprave o „Utjecaju medija dijaspore na očuvanju identiteta“, kao jedan od učesnika rasprave (Fikret Tufek, prim. autora), ostao sam čitaocima i slušaocima emisije „dužan“ prenijeti „sliku stanja bh. medija“ u Švedskoj, zemlji u kojoj je najmanje petina ili 20 posto stanovništva, porijeklom iz dijaspore (jedan ili oba roditelje rođeni izvan Švedske). Švedska ima 10,3 miliona stanovnika, (podatak iz 2019.) i spada među najdemokratskije zemlje svijeta, koja time pruža i useljenicima vjerovatno najveća moguća prava u svijetu.

BH. GRAĐANI NAJBOLJE ETABLIRANA DOSELJENIČKA GRUPA

Najveći broj prognanika i izbjeglica, nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu, u Švedsku je stigao od 1992. do 1995. godine, ali se proces nastavio i nakon toga. Tako danas u Švedskoj, prema ambasadorici BiH u Stockholmu Elviri Dilberović, „živi preko sto hiljada bh. građana ili 1 procenat ukupne švedske populacije, što nije zanemariv postotak, no bitnije je da je taj postotak dao snažan pečat švedskom društvu: Bosanci i Hercegovci su se, prema istraživanjima, etablirali u švedsko društvo brže i uspješnije od bilo koje doseljeničke grupe“.

„GLAS BOSNE I HERCEGOVINE“

U preambuli „Glasa BiH“, broj 1, godina I, Stockholm februar 1993. piše:

„Pred vama je prvi broj glasila Saveza bh. društava u Švedskoj. Naš Savez je neminovna posljedica raspada i nasilne razgradnje nekad nam zajedničke domovine i svih njenih institucija pa i Saveza jugoslovenskih klubova. List je, prije svega, glasilo Saveza, kojim informiše društva, klubove, udruženja i sl. članstvo i širu javnost o aktivnostima iz svog djelokruga. Ali i daje osnovna dokumenta i informacije od značaja za članstvo. Redakcija ima ambiciju da odgovori i na vaša pitanja koja su agresijom, okupacijom i i ratnim golgotama nametnuta kao ljudska pitanja. Ne očekujemo da će drugi misliti o nama više nego što smo spremni misliti sami, da će činiti više nego činimo sami i u tom smislu očekujemo vašu konkretnu saradnju i podršku.“ (Redakcija).

Valja istaći da je tadašnji „Glas BiH“  veoma značajan korak u širenju istine o Bosni i Hercegovini. Od tada je „Glas BiH“ izlazio više puta godišnje, tako da je tokom 26 godina izlaženja odštampano 185 brojeva, koje su uređivali različiti glavni i odgovorni urednici u tom značajnom vremenskom periodu, nailazeći i na brojne prepreke i borbu da list opstane.

Prvi broj Glasa/ Foto: Fikret Tufek

FIKRET FERHATOVIĆ: „GLAS BIH“ JE OTVORIO VRATA ISTINE

Prvi glavni i odgovorni urednik „Glasa BiH“ Fikret Ferhatović, piše uvodnik povodom prvog broja:

– U decembru 1992. godine dobio sam zadatak od Glavnog odbora Saveza da pokrenem novine „Glas BiH“. Tri mjeseca poslije je izašao prvi broj i novine su registrirane prema švedskim propisima. Postavljen sam za odgovornog urednika, mada nisam novinar, ali se računalo da ću iskoristiti ranija iskustva potrebna za tehničko opremanje, uvođenje rutina rada kao i održavanje kontakta sa švedskim organizacijama. Ipak, napominjem da nije bilo kolektivnog rada i stručnosti Midhata Ajanovića, dizajnera Edina Hadžialića, lektorisanja Mire Čengić i drugih, pitanje je da li bi novine bile takvog kvaliteta i da li bi ikako izašle? Tekstovi i karikature Ajana su govorili više od hiljadu riječi. Kvalitetu su dopinosili i drugi poznati novinari koji su pisali u našem listu…

Fikret Ferhatović u nastavku kaže da je entuzijazam bio ogroman i da je „Glas BiH“ učinio puno na „razbijanju informativne blokade“.

NAJSTARIJI LIST NAMIJENJEN PROGNANIMA

Dvadeset godina nakon prvog broja izašao je jubilarni „Glas BiH“ broj 163 (april – juni 2013), u uvodniku piše:

„Glas Bosne i Hercegovine“ izlazi već dvadeset godina i vjerovatno je najstariji list namijenjen prognanim i širom svijeta rastjeranim Bosancima i Hercegovcima. Počeo je izlaziti dok je rat u domovini prijetio nestankom drage nam Bosne i Hercegovine. Prvi urednik, Fikret Ferhatović, vraća nas u to doba kada je žar za domovinom bio neugasiv, kada su se kroz „Glas BiH“ oglašavali najpoznatiji naši pisci i novinarai. Rat nije uništio Bosnu i Hercegovinu, mir nije ugasio „Glas BiH“.

BHRF PRESS

Od početka 2019. godine, Savez bh. udruženja u Švedskoj formirao je i portal: BHRF Press, koji prati aktuelna zbivanja u zemlji i svijetu, sa akcentom na događanja u Švedskoj i aktivnosti Saveza bh. udruženja u Švedskoj, ali i šira događanja u skandinavskonordijskim zemljama. Na portalu BHRH Press, uz opće teme iz BiH i svijeta, tako je u 2019. godini objavljeno 20 tekstova, a u 2020. godini 38 tekstova koji su direktno iz Švedske i sa problematikom u nordijskim zemljama. Programska orijentaciju portala utvrđuje osnivač: Savez bh. udruženja u Švedskoj i Odbor za informisanje (Jasenko Korjenić – stručni saradnik, Branko TomićMuhamed Mujakić Fikret Tufek).

Informisanje javnosti, posebno u dijaspori, uvijek je bilo od posebnog šireg društvenog značaja. Realno govoreći, osjeća se potreba za boljom, širom i dubljom informisanosti bh. građana u skandinavskim zemljama, posebno u štampanim medijima. Tome je doprinijela i aktuelna društvena situacija sa pandemijom koronavirusa, koja je inače poremetila redovan način društvenih zbivanja. Značajna informativna praznina se osjeća ne samo u Švedskoj, već i u svim skandinavskim i zemljama Nordena, jer npr. nema lista u kojem se može objaviti osmrtnica, što je veliki društveni problem.

Prema neslužbenim podacima u zemljama Nordena (Švedska, Danska, Norveška, Finska i Island) živi preko 200.000 građana sa područja bivše Jugoslavije koji govore bosanski/hrvatski/srpski/crnogorski. Integracija u društva zemalja sjevera se odvija svojim tokom, ali bez informisanja na maternjem jeziku on se sve više zaboravlja – posebno je teško mladima koji se u biti sporazumijevaju jezicima zemalja u kojima žive! To je svakodnevnica u kojoj žive doseljenici sa područja balkanskih zemalja u Nordenu. Ništa nije čudno kad djeca iz dijaspore ne znaju svoj maternji jezik, nerado idu u domovinu i tako gube svoj identitet, kojeg nema bez znanja maternjeg jezika, a to smo sve prepustili čistoj slučajnosti.

„UTJECAJ MEDIJA DIJASPORE NA OČUVANJE IDENTITETA“

Zato ćemo sve više govoriti o asimilaciji umjesto integraciji naših građana u svim zemljama Nordena. Tema „Utjecaj medija dijaspore na očuvanje identiteta“ samo je tek početak i zato inicijativa mr. Admira Lisice i „Udruženja za razvoj saradnje domovine i dijaspore“ predstavljaju veoma značajan i pionisrki korak u pristupu temi koja je dugoročno gledajući, značajnija nego što mislimo. Identitet je veoma značajan, on se može graditi i njegovati u porodici, učenjem maternjeg jezika u školama i kroz razvijene i jake medije na maternjem jeziku, ali to je za sada deveta rupa na svirali. Bosna i Hercegovina i ne osluškuje damar svojih iseljenika, unatoč brojnim inicijativama i mišljenjima nije ni izbliza ostvaren ni osnovni stav iz Daytonskog mirovnog sporazuma o povratku stanovnika.

Inicijative Svjetskog kongresa dijaspore da se u BiH otvori ministarstvo dijaspore nailazi na otpore. Bosna i Hercegovina i njene vlasti ne čine gotovo ništa da se ovo pitanje suštinski razmotri, mada se zna da je više od pola bh. stanovništva u dijaspori, koja je uslovno „dobra“ samo kad šalje novac u BiH, a hoće li djeca i omladina dolaziti u BiH ako ne znaju ni svoj maternji jezik i ako se ne mogu ni sa rodbinom sporazumjeti, nije samo turističko pitanje.

Fikret Tufek

Related posts

Beč svečani koncert povodom 20. godina Tamburaške grupe AKroBiH

Izbjegli iz BiH 1993. godine kao djeca, sada slave 20 godina braka u Švedskoj

Editor

SiTi Teatr Ljubljana: Sevdah hor Rosa nastavlja tradiciju novog sevdaha

Editor

Leave a Comment