Zanimljivosti

Bijeli golub ponovo (ne) leti 502:  PROBNI PERFOMANS NA DIVIČU

banner

Piše Sead Hambiralović

Prošle sedmice sa renomiranim gostom u zavičaju. Da upozna ovonevremene ”zvorničke procese”, a njegovim davnim tuzlanskim malo dodati ako se bude radilo drugo izdanje knjige o razlogu zamišljenog Ismetovog pogleda na kipu pored Mešinog.

Zastati u Memorijalnom centru Gornja Kalesija i odali poštu u ratu ubijenima sa zvorničkog kraja. Onda nezaobilazna Kazanbašča sa spomenikom na prvoj masovnoj grobnici u Bosni i Hercegovini i bijelim cvijetom u fontani. Do sada otkriveno 11 – o problemima pisano u pretprošloj, jubilarnoj, 500. kolumni. A po dolasku u ”najkomšijskiju” zvorničku ulicu- na spatu moje kuće prođe pored Bijelog goluba koji samo što ne poleti, a na balkonu čekala vrela krompiruša…

DJEČIJE ZASTAVE

I problem- ne može u gepek da stane Internacionalni dječiji kišobran sa bijelim ”tufnama” prečnika tri metra. Kad se sklopi ok, kao i 7 dječijih štafelaja uradjenih u Bergenu- postolje ne može! Da se oko transporta ne komplikuje- ponijećemo samo dvije rolne sa ukrojenim dječijim zastavama  i nešto velikih fotosa o razvoju Gljive mira– dovoljno za utiske oko mogućnosti ovog projekta.

Bila je ideja da sa ”ploče”, ispod koje su Kajak- kanu klub  i FK Mladost, nakon 19 godina rolne, dužine oko 20 metara, ”razmotaju” i spuste prema šetalištu pored jezera. Pa centrira spomenuti crveni kišobran sa štafelajima. Obišao brojne skandinavske gradove ispod koga su djeca crtala na mirovne teme. (Sačuvan je vedar video-snimak norveške djece na trgu u Bergenu, EU grada kulture i turizma, koja su nakon muzičkog perfomansa sa pjesmom i plesom nastavila da crtaju ispod ovog kišobrana. Ideja je da se sve ponovi na Diviču sa našom djecom…) 

Još nešto oko te dvije rolne. ”Glavna” je sa zastavama koje su 97. uradili učenici škola sa Tuzlanskog kantona. Premijerno predstavljene i činile scenografiju u dvorani Mejdan u okviru festivala Dani Gljive mira u Tuzli. A druga rolna je sa ostalim zastavama djece iz Skandinavije i pristiglih iz svijeta.

Bez pristrasnosti, radovi naše djece pokazali su se kao najbolji a zbog habanja dozvoljavao da se koriste na otvorenom samo u izuzetnim prilikama. Jednom u Koncertnoj dvorani u Örebru, potom na Velikoj sceni u Stadsparku. Inače su bile postavljene u zraku u okviru stalne postavka sa eksponatima Internacionalne dječije galerije Fredssvampen (Gljiva mira) u Vivala centru. Ranije pisano da su predstavljene i na Danima norveške kulture u Velsu…

SCENOGRAFIJA: U Norveškoj i Švedskoj sa pedagoške i mirovne strane su odmah podržani programi projekta Gljiva mira. Kod nas zadnje tri godine, nakon povratka osnivača Seada Hmbiralovića- šutnja (?!). Na fotosu scenografija njegovih programa: s lijeva zastava Gljiva mira – ÖIC, u zraku Bijeli golub ”nosi” zastave učenika sa Tuzlanskog kantona, a s desna Internacionalni dječiji kišobran sa sedam štafelaja. Detalj sa generalne probe- s početka programa djeca sjedaju za štafelaje i crtaju mir, a prototipi ”klupe i stolice” ovog projekta postavljaju se na sredinu scene./Foto: Sead Hambiralović

SJAJ U SALIHOVIM I MUSTAFINIM OČIMA

Dočekali Salih Kapidžić i Mustafa Tuhčić, rodonačelnici povratka na Divić. A poznato šta se ovdje izdešavalo tokom i poslije rata- nemal ”epska priča”- prilika da se kao nagrada zaokruži navedenim autorskim i ljudskim poklonom. Ovdje nema jeste ili nije se ”ukazalo” i moglo da se nadmaši Međugorje! Posebno zbog skandinavskih referenci oko nastanka i razvoja projekta.Temelj je udaren u Zvorniku 14. decembra 1991. sa otvaranjem Dječije galerije Haustor, prve takve vrste u Jugoslaviji. Kao posljednji vapaj i krik da se zaustavi zakolutano zlo. Odjeknulo, ali kasno- na  likovni konkurs ”Tata, ne igraj se rata!”, stiglo oko pet hlijada crteže iz cijele bivše zemlje…

Dalje ne treba. A ostalo se ”dužno” dovršiti priču znatiželjnoj djevojčici dok je razgledala fotose: o dječaku sa Drine i koga je sa psom Šargom sreo pored mora na kraju svijeta…Dirnuo njen ”komentar” vezano za prodaju ratnih igrački, pa se razmišlja o datumu i pozivu školama da dodju na perfomans sa kompletnom scenografijom kao na drugom fotosu. Na štafelajima obonovila tema iz 91. – namjesto skandinavske crtala bi naša djeca sa zvorničkog kraja…

P.S.

Nakon ljetošnjeg sastanka sa Gradskom upravom predstavljeno je više inicijativa- nije se maklo dalje od početka! Ni oko Staze Gljiva mira koja bi išla od Kasine, pa preko Kule i spuštala u Divič. Kontaktirani su tamošnji planinari- rado će se uključiti i sa prijedlogom da se ”produži” preko Ščemlije, Grbavaca, Sultanovića, Kule i spusti u Divič. A zašto da ne- neka ostane pod ”A” prva varijanta za osnovce i srednjoškolce jer je dužina ”taman” za njihov uzrast, a pod ”B” kako vele iz PD Mladost. Već su kontaktirali Turističku zajednicu oko planiranja sastanka a dobro bilo pozvati i spomenute mjesne zajednice da pomognu oko markiranja. Lijepo što su tuzlanski planinari iskazali  zanimanje da dodju na otvaranje, a pozvati i prekodrinske.

____________

Objave u funkciji regionalnog projekta u osnivanju DaBudeBolje & GljivaMira; Postavlja se na Fb stranici Gljiva Mira, a prenose: Fb grupa BIH DIJASPORA INFODESK ili portal BHDINFODESK. Fb kontakt: Gljiva Mira; mail: info.gljivamira@gmail.com ili dabudebolje@gmail.com

Related posts

Makon 31 godine otvoren “Titov sef”: Između ostalog u njemu bilo 29,366 kg zlata

Urednik BiH Info Desk

Bijeli golub ponovo (ne) leti 451: SASVIM (NE)OBIČNA SRETANJA

Urednik BiH Info Desk

Bijeli golub ponovo (ne)leti 527: TRI ”ZNAKOVITA” FOTOSA

BHD Info Desk Administrator

Leave a Comment