Jednu od najboljih reprezentativki „A“ – fudbalske selekcije BiH – Eminu Ekić, uspoređuju s najboljim svjetskim igračem Maradonom i našim Blažom Sliškovićem. Nedavno je u prijateljskoj utakmici postigla spektakularan zgoditak iz kornera, pa je to još više pobudilo usporednost s tako velikim imenima. Inače, od prvih fudbalski koraka Ekićeva je igrala u veznom redu, a za potrebe Kluba ili Reprezentacije, izvanredna je i na krilnim pozicijama, jer podjednako se koristi i lijevom, i desnom nogom. Iznimno je brza, agresivna, prodorna… Veliki talent za fudbal pokazivala još kao mala djevojčica. Samo godinu dana, nakon što se uključila u lokalni Klub, zapažena je kao vragolanka i čarobnjakinja s loptom. Zemlja s 350 miliona stanovnika ima ogroman kvantitet i fudbalerki, ali u elitno društvo samo mali broj ulazi. Među tim najboljima bila je i naša Emina. Izabrana je u reprezentativnu selekciju Amerike, prvo u U16, pa U18 i onda u U21. I kada su svi očekivali da će nastaviti igru u Američkom državnom sastavu, poziv iz BiH, selektorke Samire Hurem, prihvatila je s oduševljenjem. “To se ne odbija, tamo su moji korjeni, tamo je sve ono što je za mene svetinja” – rekla je uzhićena Emina. I, naravno, Emina je već na treninzima, pa onda na utakmicama, pokazala svu raskoš fudbalskog znalca; driblinzi, prodornost, slobodni udarci, kolektivnost, druželjubivost, šarm, patriotizam…
Inače, Ekićeva je nedavno iz Racing Louisville-a (SAD) preselila u Australiju. Prešla je i potpisala za nju vrlo-dobar Ugovor s Melbourne City FC, koji je u sastavu engleskog giganta Manchester-City-a, gdje se trenira i igra prema njihovim uputama.
Toliki patriotizam, simpatije i ljubav prema Bosni i ljepotama njenim, na Eminu prenijeli su njeni roditelji, amidže i daidže. Naime, familija Ekić je iz bosanskohercegovačkog ratnog pakla izašla konvojem, s još 10,5 hiljada Novljana, nesrba, protjeranih iz voljenog i rodnog grada u jednom danu, 23. jula 1992. godine. Bio je to najveći egzodus stanovnika Bosanskog Novog u njegovom gotovo 7,5 vjekova postojanju. Nakon petnaestak dana boravka u Karlovcu (Hrvatska), zajedno s ostalim Novljanima skrasili su se u Njemačkoj. Tamo su boravili do 1997. godine, a kada su „primorani“, pogrešna politika Njemačke i naših Vlasti, da se vrate u razorenu Bosnu, odlučili su zajednički, roditelji da idu kući, a njih trojica sinova: Emir, Admir-Adi i Jasmin, u drugu neizvjesnost, u obećanu Ameriku. No, lijepi i dobri Jasmin (1975), duša od insana, otac Emirin, u Kaiserslautenu upoznao je svoju predivnu suprugu Melitu Imširović (1978), iz Blagaj-Japre, mjestašca naslonjenog na Bosanski Novi. Iz te ljubavi rođena je Emina (24) i njen brat Ajdin (16). Svestrana Emina, posebno osjećajna i emotivna, slušajući priče roditelja, amidža i daidža, ali i gledajući šta su sve činili i šta sve čine na humanitarnom polju pomoći Bosni i Bosancima, zavoljela je jako tu čarnu domovinu svojih roditelja. Ovoga ljeta, kada je s roditeljima boravila u Bosni, impresionirale su je mnoge ljepote, a posebice u gradu Jajce, gdje se divila ljepoti Plivinih vodopada u centru grada, jedinstvenog po tome u svijetu.
Ono što zasigurno mnogi nisu znali jeste to da je Eminin uzor i idol Muhamed Ali, najbolji svjetski bokser svih vremena, rođen i sahranjen, gdje je Ona živjela do prelaska u Australiju. Po njenim riječima imao je sve: ljepotu, stas, tehniku, brzinu… Pored toga cijeli svoj život posvetio je borbi protiv rasizma, za pravdu i pravednost, istinu… Njegovi govori, koji su joj inspiracija, sklop su njene psihičke pripreme pred utakmice.
Emina Ekić, čiji su roditelji iz naselja Vidorija u Bosanskom Novom, grabi velikim koracima ka vrhu fudbalskih velikana. Pa, sretno i dugovječno!
Ferhat KORAJAC
https://www.nfsbih.ba/vijesti/nogomet-z/a-reprezentacija-z/zmajice-bolje-od-bjelorusije/
ZMAJICE BOLJE OD BJELORUSIJE
Ženska „A“ reprezentacija pobijedila je danas na „Bilinom polju“ u Zenici Bjelorusiju sa 1:0 u susretu 6. kola grupe B4 UEFA Lige nacija.
Izabranice Samire Hurem ofanzivno ulaze u meč i već u 7′ dvije odlične prilike nisu iskoristile Minela Gačanica i Marija Ana Milinković. Šut Gačanice sa desetak metara je zaustavila golmanica Bjelorusije, dok je u nastavku akcije Milinković pokušala iskosa sa desne strane, ali je lopta otišla pored gola. Ena Šabanagić je 15′ snažno šutirala sa distance, a lopta ovaj put odlazi preko gola.
Inicijativa Zmajica se isplatila u 17′. Amela Kršo sa lijeve strane šalje loptu na suprotnu stativu za Minelu Gačanicu koja je precizna za 1:0. Nakon tog gola igra se do kraja prvog poluvremena odvijala između dva kaznena prostora, bez većih prilika.
U nastavku su opet prve zaprijetile Gačanica i Milinković, ali nisu bile uspješne u 53′ i 55′. U 62′ Emina Ekić sa ivice kaznenog prostora pogađa prečku, a lopta se odbija do Maje Jelčić čiji pokušaj iz blizine blokira golmanica Nataliya Voskobovich. Ekić je glavom u 87′ iz povoljne pozicije loptu poslala preko gola i to je bila posljednja šansa na utakmici.
U drugom susretu grupe Češka je pobijedila Sloveniju sa 4:0, te je sa 13 bodova zadržala prvo mjesto u grupi i plasirala se u Ligu A.
Bosna i Hercegovina je prvo izdanje UEFA Lige nacija za žene završila na drugom mjestu u grupi sa 11 bodova, te će u februaru kroz play off pokušati da izbori plasman u viši rang. Protivnik Zmajicama biće jedna od trećeplasiranih ekipa iz Lige A, a žrijeb će biti održan 11. decembra u 13:00 sati u Nyonu.
Treće mjesto u grupi osvojila je Slovenija sa 6 bodova, dok je Bjelorusija završila kao četvrta sa 2 boda.
Bosna i Hercegovina-Bjelorusija 1:0 (1:0)
Stadion: Bilino polje, Zenica.
Gledalaca: 420.
Sutkinja: Deborah Anex (Švajcarska).
Pomoćne sutkinje: Emilie Aubry, Melissa Correia Dos Santos (Švajcarska).
4. sutkinja: Natalija Popović (Švajcarska).
Golovi: 1:0 Gačanica (17′).
Žuti kartoni: Slesarchik, Voskobovich (Bjelorusija).
Bosna i Hercegovina: Jelena Gvozderac, Ena Šabanagić, Melisa Hasanbegović, Gloria Slišković, Selma Kapetanović, Marija Ana Milinković, Aida Hadžić (68. Merjema Medić), Emina Ekić (90+3. Una Rankić), Maja Jelčić, Amela Kršo, Minela Gačanica (60. Dajana Spasojević). Selektorka: Samira Hurem.
Bjelorusija: Nataliya Voskobovich, Anastasiya Linnik, Anna Kozyupa, Yuliya Slesarchik, Karyna Alkhovik, Anastasiya Shuppo (68. Darya Harshkova), Milana Surovtseva, Anastasiya Novikava, Kseniya Kubichnaya (90. Olga Kapysha), Valeryia Bohdan, Anna Pilipenko. Selektor: Yuri Maleev.