BiH

Obilježena 29-ta  godišnjica masakra na tuzlanskoj Kapiji , zločina od kojeg Tuzla tuguje

Zločin nad tuzlanskom mladosti je jedan od natežih zločina u novijoj historiji grada počinjenih nad civilima Tuzle , koji se dogodio 25.maja 1995.godine. Pripadnici Vojske Republike Srpske sa Ozrena pod komandom Novaka Đukića ispalili su granatu na tuzlansku Kapiju u 20 sati i 55 minuta ,mjesto okupljanja mladih. Tada je granata ubila 71 građana Tuzle i ranila 200, prosječne dobi poginulih 24 godine.

Ubijeni na Kapiji


I ove godine održano je obilježavanje i odavanje počasti i polaganje cvijeća na Aleji mladosti,na Slanoj Banji, mjestu gdje su sahranjeni poginuli .Porodice poginulih, građani i mnogobrojne delegacije,među kojima je i delegacija predsjedništva Bosne i Hercegovine  došli su sa cvijećem u ruci , odali počast i položili cvijeće sa tugom u duši za izgubljenom mladosti na tuzlanskoj Kapiji.

Nakon polaganja cvijeća i odavanja počasti na Slanoj Banji  održana je Komemoracija na mjestu  zločina na tuzlanskoj Kapiji .Ovom prilikom su pročitan imena svih nastradalih na ovom istom mjestu 25.maja 1995 godine, odali su počast i položili cvijeće, neki su se  podsjetili  na svoje najmilije i prijatelje sa kojima su se te noći okupljali da provedu noć zajedno u društvu i na trenutak oživjeli tu noć.Komemoraciji na tuzlanskoj Kapiji su prisustvovale mnogobrojne delegacije, čak i mališani sa svojim učiteljicama sa cvijećem u ruci, sportisti, učesnici Crvenog križa Doma zdravlja u Tuzli, veliki broj porodica poginulih, Predsjednik  Predsjedništva BiH  Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH Željko Komšić,ministar za ljudska prava I izbjeglice BiH, Sevlid Hurtić, gradonačelnik Grada Tuzle Zijad Lugavić,Delegacija TK, sa premijerom Irfanom Halilagićem,  predstavnici Oružanih snaga BiH ,članovi Gradskog vijeća Tuzle , predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava iz Srbije koji su sa posebnim transparentom koračali i željeli da uveličaju ovaj događaj na obilježavanju ovog najtužnijeg  dana u novijoj historiji Tuzle.

Za zločin na tuzlanskoj Kapiji bio je osuđen Novak Đukić  na 25 godina zatvora,a zbog bolesti otišao je na liječenje u Srbiju sa smanjenom kaznom i nikada se više nije vratio. Prema riječima Sevlida Hurtića ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, svako mora odgovarati ko je osuđen, istakao je Hurtić.
Član Predsjedništva BiH  Željko Komšić ističe, Đukić mora odgovarati i biti u zatvoru, a ne da se slobodno šeta, iako je naredio da se ispali granata na Tuzlu.
Moramo čekati da dođu nove generacije, da tada osude sve redom koji su odgovorni za zločine, istakao je premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić.
Predstavnici Inicijative za ljudka prava iz Srbije ističu, na samo na Kapiji već širom BiH trebaju odgovarati svi oni što su počinili.Moramo sačekati nove generacije.
Prema riječima gradonačelnika Grada Tuzle,Zijada Lugavića , za sve građane 25.maj će zauvijek biti dan žalosti i bol koja ne prestaje od 1995.godine. Roditelji stradale mladosti Grada Tuzle i Gradska uprava Tuzle na dostojan način i komemoracijom njeguje sjećanje na nevine žrtve ratnog zločina, jer ovaj datum je simbol najveće tuge i ostaje najtužnijim danom svake godine.

Kapija

Gradonačelnik Tuzle , dr.sc. Zijad Lugavić nakon komemoracije i odavanja počasti i polaganjacvijeća na Kapiji istakao je da Tuzla tuguje , TK tuguje, a siguran sam da tuguje i čitava BiH jer je 25 maj 1995.godine najtužniji dan u novijoj historiji našeg grada, dan kada je jedna granata ispaljena sa agresorskog položaja sa Ozrena ugasila 71 mladi život i ranjeno ih stotine. 
Iako je prošlo 29 godina od masakra na Kapiji , Tuzlaci su poručili da zločin ne smije biti zaboravljen.

Duška REBIĆ

Related posts

Zatražena smjena Zorana Galića: Nezavisni odbor PSBiH jednoglasno donio zaključak

BHD Info Desk Administrator

Bez pomoći institucija Salem Šehović sagradio muzej u Vukeljićima kod Fojnice

BHD Info Desk Administrator

BOSANSKI NOVI: SJEĆANJE – TRAJNI ZADATAK I OBAVEZA

Editor

Leave a Comment