Pogledi

POGLED IZ AMERIKE: UMJESTO KOMŠIJSKE PODRŠKE IZRAEL NASTAVLJA TEROR NAD ZEMLJAMA BLISKOG ISTOKA

banner

Svakom nasilničkom režimu dođe kraj. Nakon pola vijeka pao je Assadov režim u Siriji. Ni jedna sila nije do vijeka. Na način kako se ophodi prema zemljama koje ga okružuju, ni Izrael ne može očekivati ništa dobro, bez obzira na snagu koju ima i podršku koju mu pružaju SAD ili neki drugi. 

Pad Assadovog režima pružio je mogućnost Izraelu da promijeni način ophođenja prema svojim arapskim susjedima, predstavi se kao dobar komšija i pomogne Siriji da što lakše prevaziđe teško stanje. Mogla je to biti prekretnica u odnosu sa susjedima. Umjesto ruke prijateljstva Izarael je nastavio isprobanim putem terora, da pokaže i dokaže da je on gospodar života i smrti na cijelom području Bliskog istoka. Njegove trupe nisu sačekale ni 24 sata po ulasku oslobodilaca u Damask, već su odmah proširile tampon zonu na Golanskoj visoravni i sa zemlje i iz zraka krenule u bjesomučni napad na unapred određene ciljeve. Pri tome u Izraelu ne žele znati da sa tim što čine na kraći i srednji rok ugražavaju status svog okruženja ali na duži i svoju sigurnost, opstanak i egzistenciju.

Izrael se nije zadovoljio ubijanjem Palestinaca, zatiranjem života u Gazi, Zapadnoj obali, Libanu…koje mjesecima traje bez prestanka i danonoćno, već je odmah po padu Assadovog režima nastavio sijati strah i smrt širom Sirije, kojoj je sada više nego ikad potrebna dobronamjerna pomoć. 

Ovo što Izrael radi u zemljama Bliskog istoka, u Gazi, na Zapadnoj obali, u Libanu,…a sad u Siriji je vrhunac sile, samovlašća, beskrupuloznosti, bahatosti, začinjene mržnjom, u uvjerenju da samo oni mogu šta hoće i kad hoće. A pravdati to odbranom i prevencijom. Ono od čega su se suzdržali oslobodioci Sirije, žrtve režima koje godinama čekaju vrijeme za povratak i osvetu režimu koji ih je protjetao, na najsuroviji način sada u Siriji demonstrira Izrael. Nastavlja razarati i paliti komad po komad arapske zemlje, na kojoj je “došlo” a ne domaćin. Njegovi tenkovi gaze arapske gradove, gaze ljude, razaraju njihove domove i nastambe, pretvaraju ih u prah i pepeo. Njihovi avioni nose i prosipaju smrtonosne terete, pale zemlju, nebo i kamen. Ono što su oslobodioci uzdržanom kontrolisanom disciplinom sačuvali pri ulasku u zemlju izrael bahato, nadmoćno i silnički pali, ruši i razara. Samovoljno i po vlastitom izboru ili u saradnji, dosluhu i dogovoru? Da još jednom pokaže i dokaže da je on ovdje gospodar života i smrti, da samo on određuje i da se samo on pita. Da je suveren i neprikosnoven. I dok drugi ne mogu imati ni noža da se brane, on može imati i atomsko oružje. Ali sve ima svoj početak i kraj. Pao je režim Assada koji je vladao preko 50 godina, pali su i padaju i drugi nasilnički antinarodni režimi, pašće i režim Netanyahua, pašće i Izael. 

Izraelske snage zaposjele su tampon zonu Golanske visoravni i sa tenkovima i avijacijom ušli na terotoriju Sirije, sve do predgrađa Damaska. Umjesto da komšiski dođe i pomogne Izarel je ne čekajući ni trena podigao avijaciju i upao sa svojim tenkovima, pa pali i razara. Koristi smutnju i nastavlja okupaciju sirijskog teritorija prema libanskoj granici i Damasku. 

Odmah sa ulaskom opozicionara u Damask i padom režima Bashara al-Assada, Izraelske vojne snage su sa tampon zone Golanske visoravni prodrle u Južnu Siriju, zauzele planinu Hermon sa okolinom, da osiguraju državu Izrael. Ali se nisu tu zaustavili već nastavili… da osigura svoju granicu.

Prema izvještajima Anadolu Ajansi i drugih novinskih agencija trupe Izraela pokrenule su se sa Golanske visoravni, kojiu drže od 1967.g. Izraelski tenkovi su ušli u grad Katana u podnožju planine Hermon, 20 km od Damnaska. Napadnuti su i istraživački centri na periferiji Damaska. 

Izael je do sada izveo napade na 400 ciljeva širom Sirije. Na udaru su skladišta, vojne i pomorske baze, flota,  raketni sistemi, borbeni avioni, strateška infrastruktura zemlje. Bombardovane su tri vazduhoplovne baze, uništeno je desetine helikoptera, lovaca…Prva se na udaru našla fabrika oružja. Pogo]en je heliodrom u predgrađu Damaska. Naravno, “ne da se osvoji i okupira”, već “radi odbrane”, “da skladišta raketa i hemijsko oružje ne padnu u ruke ekstremista”.

Pretpostavlja se da je primarni cilj Izraela uništiti teško strateško naoružanje Sirije, onemogućiti joj da se brani, zaposjednuti i proširiti se na dio sirijskog teritorija.

Oslobodioci nisu odgovorili na izraelske napade. Ali nije bilo ni brzih reakcija iz drugih zemalja Bliskog istoka, niti od UN-a, iako su ova područja od 1974. pod nadzorom snaga UN. Ulaskom na područje Sirije Izrael je prekršio sporazum o prekidu vatre iz 1974.g.

U Siriji i van granica Sirije gdje žive milioni sirijskih izbjeglica, koji nesrpljivo čekaju na povratak u zemlju, najčešći povik je – Sloboda!  Uprkos teškom stanju u zemlji mnoge izbjeglice su se već vratile svojim kućama ili se vraćaju. U cilju da ubrza i omogući povratak Turska, u kojoj je od 2011.g. 3,5 miliona sirijskih izbjeglica, otvorila je tri nova granična prelaza. 

Najvažniji zadatak nove sirijske vlade je sačuvati jedinstvo zemlje i odnosi sa susjedima. Prioritetni zadaci su uspostava kontrole na cijelom teritoriju države, jačanje  sigurnosti, obnova i reorganizacija vojnih snaga.

Mnoge zemlje žele imati i zadržati svoj uticaj u Siriji. Samo neke od njih su Izrael,Turska, Rusija, SAD, Iran, Irak…

Podsjećamo da je izbjeglom Basharu al- Assadu i njegovoj porodici utočište pružila Rusija. Premijer ranije sirijske vlade Mohamed al- Džavlani predao je vlast premijeru nove prelazne vlade Muhammadu al- Basiru.

Međunarodna zajednica mora reagovati, zaustaviti Izael, koji nastoji zauzeti dio sirijske teritorije i vratiti njegove jedinice.

Vijeće sigurnosti UN je jedinstveno u pogledu očuvanja teritorijalnog integriteta i jedinstva Sirije, ali još nema osude za ono što trenutno preduzma Izael. 

Poruka iz Katara  sa forima u Dohi je – Vrijeme je za ujedinjenje i obnovu zemlje. 

Iran pozvao na nacionalni dijalog o Siriji. 

Sudbina Sirije je neizvjesna. Novim vlastima trebat će mnogo spremnosti, mudrosti, napora i znanja ali i podrške da odbrane zemlju od unutarnjih i vanjskih neprijatelja i sačuvaju je jedinstvenu. Poželimo im da u tome uspiju.

 

Burlington 11.12. 2024                Zijad Bećirević

Related posts

Nakon dvanaest godina: Izbori u Mostaru bit će održani 20. decembra!

Editor

Biskup Perić: Iz Hercegovine u zadnjih pet godina iselilo 15.000 katolika

Eric Nelson: Politički lideri u BiH dosljedno opstruiraju izbornu i druge reforme zbog vlastitih interesa

Urednik BiH Info Desk

Leave a Comment