Srebrenica genocide

Ṣ̌VICARSKI PARLAMENTARCI UPUTILI INICIJATIVU U POVODU TRIDESETOGODIṢ̌NJICE SREBRENIČKOG GENOCIDA

Istaknuti državni parlamentarac, veliki prijatelj naṣ̌e zemlje,  gospodin Fabian Molina  sa joṣ̌ desetak parlamentaraca uputio je opṣ̌irno pismo prema ṣ̌vicarskoj vladi ( Bundesrat) sa konkretnim pitanjima, ṣ̌ta vlada nastoji poduzeti u povodu obiljeẓ̌avanja tridesetogodiṣ̌njice genocida u Srebrenici.

U samom uvodu naglaṣ̌avaju  da je Generalna skupṣ̌tina UN-a 23.maja većinom glasova  izglasala Rezoluciju po kojoj se 11.juli proglaṣ̌ava Međunsrodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Napominjući, da  Ṣ̌vicarska, kao zemlja u kojoj je sjediṣ̌te važnih međunarodnih organizacija,ima dodatnu odgovornost, da se prema kulturi sjećanja ,uvažavanju historijskih činjenica i poṣ̌tovanju ljudskih prava mora sa posebnim pijetetom odnositi.

Uz jasan naglasak da je trenutno u Bosni i Hercegovini na sceni jako izraẓ̌en separatizam  i nacionalistička retorika,  upozoravaju da se na vrijeme reaguje, kako se ne bi ponovila situacije od prije trideset godina.

Konkretno,u svom pismu ( 30 godina poslije Srebrenice) od vlade traže sljedeće:

1.Da li će ṣ̌vicarska vlada oficijelno 11.juli priznati kao Dan sjećanja na genocid u Srebrenici?

2. Da li ṣ̌vicarska vlada namjerava civilno druṣ̌tvo i Udruženje žrtava u komunama koje obilježavaju ovaj datum aktivno podrẓ̌ati?

3.Da li će ṣ̌vicarska vlada oficijelno organizovati Dan sjećanja i očitovati se po ovom pitanju ?

4. Da li je ṣ̌vicarska vlada spremna negiranje i relativiziranje genocida otvoreno osuditi i protiv revizionista historije aktivno poduzeti odgovarajuće mjere?

Mensud Alićušić

Related posts

Skoplje: Održana međunarodna konferencija “Srebrenica-savjest svijeta”

BHD Info Desk Administrator

Guildford ‘Marš Mira’ – Memorijalna Šetnja Srebrenica: Pridružite se bilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici

Editor

Helsinki: Obilježena godišnjica genocida u Srebrenici

BHD Info Desk Administrator

Leave a Comment