Islamska zajednica Bošnjaka u Njemačkoj (IZBNJ) večeras je prigodnom svečanošću u gradu Dormagenu kod Kelna obilježila 30. godišnjicu postojanja.
Svečanosti je prisustvovao reisul-ulema Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, koji je, ukazujući na važnost institucionalnog djelovanja, podsjetio i na odgovornost koju sa sobom nosi rad u džematima.
– Ovdje u ovoj zemlji smo i prije agresije počeli osnivati džemate. Imali smo svijest o tome šta znači imati svoje institucije i djelovati kroz njih. Ispostavilo se da su to bile početne cigle jednog velikog zdanja, koje će sve više rasti i širiti svoj utjecaj. To je današnja Islamska zajednica, objedinjena oko svoje centrale i povezana sa centrom u Sarajevu. Ona i danas jednako raste i ustrojava se, kako bi bila još efikasnija – poručio je reisul-ulema Kavazović.
Ocijenivši da su izazovi savremenog društva sve veći, reisul-ulema je ukazao na važnost čuvanja morala i duhovnog zdravlja naroda, kao i svijest o pripadnosti.
– To nam je stroga vjerska obaveza – i trebamo brinuti jedni o drugima, kao i o braći u drugim narodima, koliko budemo mogli. Snažna centralna institucija bdije, vrši istraživanja, pravi analizu, izrađuje programe i nadzire realizaciju tih programa. Jednom riječju, vrši svoju ulogu. Uz to, ostvaruje i kontakte s drugima, predstavlja svoju kulturu i svoje vrijednosti i doprinosi uspostavljanju lijepih i prijateljskih veza s drugim kulturama i vjerskim sljedbama – rekao je reisul-ulema Kavazović.
Tokom svečanosti su govorili i članovi Rijaseta Islamske zajednice, direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu Muhamed Jusić i direktor Uprave za obrazovanje i nauku prof. dr. Dževad Hodžić, a glavni imam IZBNJ Aldin-ef. Kusur je prilikom obraćanja istakao da su svečanosti prilika za retrospektivan pogled u prošlost, ali i planiranje djelovanja u budućnosti.
– To je i moj i vaš emanet. Emanet koji samo zajedno možemo iznijeti i samo zajedno možemo uspjeti. Nije važno da mi sami nešto imamo, važno je da djelujemo zajedno, da zajednički gradimo i ostvarujemo, te da imamo budućnost – poručio je efendija Kusur.
Istakao je da pojedinci svoju vrijednost ostvaruju onda kad doprinesu funkcionisanju sistema.
– Uspješna društva, to vidimo iz primjera naprednih zemalja, su ona koja grade sisteme, a ne pojedince. Institucija mora biti iznad pojedinaca i mora ostati nakon što prođe njihovo vrijeme. To su temelji na kojima trebamo graditi našu budućnost i na kojima možemo opstati – zaključio je efendija Kusur.
Predsjednik IZBNJ Zenahir Mraković se ovom prilikom osvrnuo na različite periode rada i djelovanja Bošnjaka u okviru Islamske zajednice na ovim prostorima.
– Sada već davne 1994. godine, imenovanjem glavnog imama za prostor Savezne Republike Njemačke, udareni su temelji našem organizovanom djelovanju na ovim prostorima. Naravno, naša zajednica je znatno starija od ovih 30 godina i njeni korijeni sežu čak u sedamdesete godine prošlog stoljeća, kada su nastajali prvi džemati na ovim prostorima. Dakle, za koju godinu ćemo imati 50 godina postojanja zajednice Bošnjaka u Njemačkoj – podsjetio je Mraković.
Kako je istakao, od formiranja prvih džemata zajednica je rasla i razvijala se, te postajala sve brojnija.
– Ovaj jubilej koji obilježavamo je prilika da se osvrnemo na našu prošlost, s poštovanjem prema onima koji su bili, radili i gradili prije nas, ali i da se podsjetimo na odgovornost koju mi imamo kada je u pitanju izgradnja naše zajednice – poručio je predsjednik IZBNJ Zenahir Mraković.
Glavni imam Aldin-ef. Kusur i predsjednik Zenahir Mraković ovom prilikom direktoru Uprave za vanjske poslove i dijasporu Muhamedu Jusiću uručili su ček u vrijednosti od 400.000 eura, što su sredstva koja su prikupljena na sergiji u džematima u Njemačkoj za stradale u nedavnim poplavama u Bosni i Hercegovini.
U okviru programa večeras je prikazan i dokumentarni film o Islamskoj zajednici Bošnjaka u Njemačkoj, autora Ernada Pandžića, rađen u produkciji Media centra Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Svečanosti su prisustvovali nosioci i organizatori vjerskih aktivnosti u IZBNJ, predstavnici janvog života i diplomatskog kora, imami, muallime, predsjednici i članovi džematskih odbora, javlja MINA.