BiH dijaspora

In Memoriam: Mujko Erović, Bosanac i patriota, prijatelj i veliki insan

banner

Mujko Erović, Bosanac i patriota, prijatelj i veliki insan, bile bi riječi koje najbolje pristaju ovom imenu.

Rođen 16. marta 1956. godine u Ohridu, Sjeverna Makedonija. Čitav svoj radni vijek nesebično je trošio na polju znanja i na polju promocije bosanstva. Srcem i dušom živio je za Bosnu kao i za Bosance i Hercegovce širom svijeta a posebno one u Sjedinjenim Američkim Državama.

Mujko Erović, magistar pravnih nauka, veći dio svoje karijere, prije dolaska u Ameriku, proveo je baveći se pitanjima i pravima mišićnih distrofičara u Evropi, i bio je jedan od najcitiranijih pravnika po tom pitanju. Bio je osnivač i prvi generalni direktor Zavoda za distrofičare u Banja Luci, preduzeća za radno osposobljavanje i zapošljavanje invalida. Značajan dio životnog vijeka proveo je u Čikagu (SAD) gdje niže zapažene angažmane u svim društvenim sferama javnog života.

Mujko Erović

Prije svega, bio je profesor u školi u Čikagu, te je radio sa djecom sa posebnim potrebama. Također, bio je dugogodišnji urednik i voditelj radija “Glas Bošnjaka” Čikago, član uređivačkog odbora periodičnog lista “Zambak”, član uređivačkog odbora bosansko-američkog časopisa “Tribina Bošnjaka”, potom izdavač i vlasnik “Ujedinjene Bosne i Hercegovine”, mjesečnih novina u Čikagu, i to sa 17 godina trajanja i preko 170 izdanja.

Ostavio je i neizbrisiv trag u dokumentovanju tragedije Bosne i Hercegovine (1992-1995.), gdje se posebno ističe kao izdavač i pisac djela: “Zašto je uništena 1001 džamija u Bosni” kao i “15 godina susreta i 10 godina Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike”.

Mujko Erovic, veliki patriota i čovjek Bosne, bio je i jedan od osnivača “Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike”, te je bio i predsjedavajući prve skupštine “Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike”, kao i autor statuta KBSA 2000. Također, bio je i član agencije “Odgovor na genocid”, gdje je između ostalog da i veliki doprinos prikupljanju sredstava za tužbu BiH protiv bivše SFRJ.

Zapažen angažman imao je u mnogim kulturnim i humanitarnim akcijama naše zajednice, uključujući i saradnju sa konzulatom BiH u Čikagu (SAD).

Mujko Erović, veliki Bosanac i patriota, preselio je na Ahiret u 67. godini života.

Njegovim odlaskom bh. zajednica u Americi izgubila je mnogo, a Bosna i Hercegovina previše. Za njim ostaju trajna djela gradnje boljeg i pravednijeg svijeta, jačanja kulturnih i svih drugih veza našeg iseljeništva sa domovinom, kao i nebrojeni naučni radovi u specifičnim oblastima njegovog angažamana.

Neka je Rahmet njegovoj dobroj duši i sabur neutješnoj porodici i zajednici za koju je živio.

Velid Džindo

(20+) Senad Nadira Agic | Facebook

Related posts

U St. Louisu plakati Bidena i Alije Izetbegovića

BHD Info Desk Administrator

Konzularni odjel bosanskohercegovačke ambasade u Stockholmu zatvoren do utorka

Editor

Otanjile doznake bosanskohercegovačke dijaspore

BHD Info Desk Administrator

Leave a Comment