Pogledi

POGLED IZ AMERIKE: REZOLUCIJA UN O SREBRENICI JE VAŽAN (ZAKAŠNJELI) KORAK ZA ZAUSTAVLJANJE NEGIRANJA GENOCIDA

banner

Međunarodna zajednica i UN kao krovni dio MZ-e dužni su narodu BiH i državi mnogo više od Deklaracije ili Rezolucije o Srebreničkom genocidu

Rezolucija o Srebrenici dolazi kasno, ne govori dovoljno rječito ni glasno, počinioce genocida pokazuje i krije, ali istinu o 8 hiljada bijelih nišana ne može niko da sakrije…U zaštićenoj zoni Srebrenice u julu 1995. Mladićeve ubice nedužnih 8.372 Bošnjaka ubiše…

U očekivanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici

Rasprava o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici počeće na zatvorenoj sjednici Generalne skupštine UN 17. aprila, a konačna odluka treba biti donesena 2.maja 2024.g. Rezolucijom će biti predviđeno da se 11. juli svake godine obilježava u svijetu kao Međunarodni dan sjećanja na genocid počinjen jula 1995. u Srebrenici. Razlog za donošenje ove Rezolucije je u tome što se počinioci genocida ni nakon 30 godina nisu suočili za počinjenim, već djeluju suprotno – negiraju počinjeni genocid, a izvršioce zločina genocida promovišu u narodne heroje i nagrađuju.

Bosna i Hercegovina čeka 30 godina da Vijeće sigurnosti UN izda saopštenje o karakteru rata koji se u BiH vodio 90-tih, imenuje i osudi agresore, prizna vlastite greške i   propuste, podrži pravo na repraraciju ratne štete državi i građanima BiH. Nažalost, to se nije dogodilo, iako je pun pravni osnov u presudama međunarodnih sudova, koji su utvrdili da je izvršen genocid i da je postojao UZP. Zato je po mišljenju mnogih najavljena Rezolucija o genocidu u Srebrenici još jedno bošnjačko prazno nadanje, jer i ako bude usvojena Rezolucija neće biti obavezujuća. 

Mnogi već nadugo i naširoko raspravljaju o Rezoluciji o Srebrenici koja će se razmatrati 17. aprila, iako konačan tekst još nije predstavljen. Agresori na BiH, izvršioci i sljedbenici Srebreničkog genocida ipak brinu, jer znaju da je Rs nastala na genocidu, da je instaliranjem Rs na pola teritorija BiH agresor i počinilac genocida umjesto kažnjen nagrađen, a uz to su dovoljno razumni da shvate da svijet pravednika ne može dozvoliti da u 21. stoljeću u srcu Evrope egzistira država stvorena na genocidu i da kao takva bude ohrabrenje i potsticaj za nove agresore. Dok god postoji Rs po Dejtonskom modelu biće izvor nesporazuma, podjela i sukoba, sjeme mržnje, prijetnja miru i baza za nove zločine i pljačkaše. Agresori na BiH i dalje će zadržati dominaciju nad okupiranim teritorijem države BiH, nad kojim od nastanka Dejtonske BiH neprikosnoveno dominiraju. 

Sa negiranjem genocida se nastavlja

Agresori na BiH iz 90-tih, transformisani u SNSD-a i HDZ-u, umjesto da se suoče sa istinom priznaju zlo koje je počinjeno u BiH, zatraže oprost, podrže multietnički građanski koncept državnog ustrojstva, nastavljaju kampanju da izjednače krivice, prikriju počinjeno zlo, oslabe državu, učine je neodrživom, podijele je i pripoje Srbiji i Hrvatskoj…Dodik i drugi nekažnjeno nastavljaju negiranjem genocida, iako je negiranje kažnjivo po Krivičnom zakonu BiH, koji je donio raniji Visoki predstavnik.

Dodik i Čović uz pasivan odnos EU i aktivnu podršku iz Srbije i Hrvatske nastavljaju putem secesije. I dok Čović asistira Dodiku i djeluje iz sjene, Dodik produbljuje krizu i  nastavlja prijetiti otcjepljenjem Rs, ovaj put ako se na Generalnoj skupštini UN-a usvoji Rezolucija o Srebrenici. U tome ima punu podršku Vučića i Srbije.

U težni da se spriječi donošenje Rezolucije o Srebrenici predsjednik Srbije Aleksandar Vućić zajedno sa Dodikom podigao je na noge Srbiju i Rs i alarmirao političke prijatelje iz okruženja. U tom cilju posjetio je Orbana u Mađarskoj, Macrona u Francuskoj,…obilazi i lobira kod članica Generalne skupštine UN-a da glasaju protiv. 

Ne smije se zaboraviti da je 90-tih godina prošlog vijeka agresija na BiH planirana i izvedena sa genocidnom namjerom, na koju je prije počinjenog genocida ukazao izvršilac genocida general Vojske RS Ratko Mladić, koji je zbog toga i osuđen na doživotni zatvor. Iako je genocid pripremila Srbija, po presudi Europskog suda za ljudska prava u Haagu genocid su počinili policija i vojska Rs, koju je predvodio Ratko Mladić. Počinio je ono što se od njega kao glavokomandujućeg tražilo; izvršio genocid nad Bošnjacima. 

MZ-a nije zaštitila žrtve genocida

Međunarodna zajednica i oni koji je čine ni nakon 30 godina od počinjenih stravičnih zločina i genocida nad Bošnjacima BiH nije stala iza žrtava niti učinila što je bila dužna da se agresori sankcionišu a izvršioci zločina kazne. Dok najveći broj izvršilaca zločina slobodno šeta gradovina Rs ili se krije u Srbiji, sve već broj branilaca završava u zatvoru.

U proteklih 30 godina Srbija ne samo da nije ništa učinila na priznanju i pomirenju već neprestano podstiče separatizam, miješa se u unutarnje stvari države BiH i podriva državni sistem. 

Strategija za procesiranje ratnih zločina je usvajana, revidirana, prenošena sa jednih sudskih instanci na druge, a više hiljada predmeta od kojih na stotine najvažnijih protiv čovječnosti i dalje leže u policama i neće nikad biti okončani.

Sudnice su i dalje prazne…Svjedoci zločina izumru, sve ih je manje ili su negdje u svijetu…a počinioci zločina slobodno šetaju Rs i Srbijom…Čim se čuje da je pokrenut neki proces, a oni to prvi znaju, optuženi nestaju u Srbiji…gdje imaju punu zaštitu. 

Po uhodanoj praksi, pod uticajem vlasti Srbije i Rs, pripremaju se lažne optužnice protiv Bošnjaka, lažiraju se sudski procesi, procesiraju i zatvaraju oni koji su BiH branili i odbranili, a nagrađuju počinioci zločina i zločina genocida. Prijeti se svakom ko se usudi ukazati na počinjene zločine i zločince, od kojih su  mnogi i danas na ključnim pozicijama vlasti.

Uprkos stalnim nastojanjima Srbije dijelom i Hrvatske da uvjere MZ-u da zajednički život u BiH nije moguć, Bošnjaci i dalje nastoje obnoviti građanski koncept države u kojem će svi biti svoji na svome. Neshvatljivo je da tri naroda sa ostalim u BiH ne mogu živjeti zajedno, a desetine pa i stotine naroda i narodnosti u svim zemljama Evrope, stotinama godina žive u miru i zajedno. U SAD su svi Amerikanci, u Njemačkoj Njemci, u Francuskoj Francuzi, a u nas umjesto Bosanci ili Bosanci i Hercegovci svode se na isključivo na Srbin, Hrvat, Bošnjak… 

Rezolucija o genocidu u Srebrenici

Prema onom što se do sada zna Rezolucijom o Srebrenici osuđuje se svako negiranje počinjenog genocida, a 11. juli proglašava se Svjetskim danom sjećanja, koji će se obilježavati u cijelom svijetu. U Rezoluciji ne navodi ko je počinio genocid, iako je to krajnje licemjerno, jer postoje pravne sudski utvrđene činjenice da su to učinili Vojska i policija Rs. Srbija nije oglašena krivom za genocid, ali je odgovorna što ga nije spriječila. 

U Rezoluciji o genocidu u Srebrenici neće se ukazati ni na pravo na reparaciju ratne štete državi BiH i njenim građanima, što znači da će oštećeni moći tražiti obeštećenje samo individualno sudskim putem u građanskim parnicama, koje finansijski i na svaki drugi način iscrpljuju i traju u nedogled.  

I dok se u UN-a priprema donošenje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, Dodik najavljuje proteste u Banja Luci i razmatranje Izvještaja komisije Vlade RS o događajima u Srebrenici 1995.g. sa kojim se ponovo pokušava negirati ono što svi vide kao more bijelih nišana širom Bosne i Hercegovine.

Ne treba zaboraviti da je još nepriznati genocid nad Bošnjacima BiH počeo u Prijedoru s proljeća 1992, tokom 92-95. nastavljen širom BiH, a finalni dio obavljen jula 1995. u Srebrenici, zaštićenoj zoni UN-a, u sadejstvu sa pripadnicima holanskog bataljona, pred očima UN-a i cijelog svijeta.

Ako za počinjeni genocid nisu odgovorni narodi, a u tome se skoro svi slažu, onda su odgovorni režimi, a ne samo pojedinačni izvršioci zločina. A režim u Srbiji nije oglašen krivim, osim zbog toga što nije spriječio genocid.

Rezolucija o Srebrenici je minimum

Ono najmanje što su po okončanju ratnih sukoba u BiH Ujedinjeni narodi (UN) bili dužne učiniti je donijeti dokument, rezoluciju ili neki drugi pravni akt kojim će se reći da je to bila agresija a ne građanski rat, imenovati i osuditi agresore, procjeniti štetu pričinjenu građanima i državi, pozvati na odgovornost odgovorne, te izraziti žaljenje i priznati svoju odgovornost za greške i propuste. Da se to uradilo ranije, kada je bilo vrijeme, Bosna i Hercegovina ne bi bila potencijalno ratno žarište, kako je mnogi sada vide.

Uzaludna su očekivanja bošnjačkih građana i države da će dobiti satisfakciju i biti obeštećeni. Agresori su sve spremniji i odlučniji da ponove ono što ni nakon 30 godina nije osuđeno i sankcionisano, a MZ-a je podijeljena i licemjerna. UN su još uvijek nespremne i nemoćne da na pravi način odgovore na svoje obaveze i sve veće izazove.

I nije ovo prvi genocid nad Bošnjacima. Do sada ih je nad Bošnjacima BiH, Sandžaka, Crne Gore…počinjeno preko deset, ali se o njima ne govori. Ovaj srebrenički je samo jedan u nizu, koji nije bilo moguće sakriti kao one ranije. A nije ni trebalo, jer su žrtve bili muslimani. 

Jedan od vodećih lidera EU mađarski premijer Orban javno ističe da je problem Evrope 2 mil. bh muslimana i aktivno pomaže Srbiji i Rs da okončaju problem sa muslimanima, a njegova zemlja će uskoro da predsjedava sa EU.

I šta u takvoj klimi očekivati od MZ-e, njene EU, a šta od prijateljskih SAD-a koje su do guše zauzeti sa Izraelom?…

Nije ovo prvi pokušaj za donošenje Rezolucije

Nije ovo prvi pokušaj da se donese Rezolucija o genocidu u Srebrenici. Značajan prilog i uticaj za pokretanje porocesa donošenja ove Rezolucije ima Institut za istraživanje genocida Kanada i njegov lider prof. Emir Ramić. Donošenje Rezoluciju o genocidu u Srebrenici tražilo je Nacionalno vijeće Sandžaka, a 2015. g. Rezoluciju je Vijeću sigurnosti UN predložila V. Britanija, ali je zaustavljena vetom Rusije. Ovaj put, 9 godina kasnije pokreću je Njemačka i Ruanda, a sponzorira preko 15 drugih država. Sama najava izazvala je organizovan otpor Rusije, Srbije, Rs, koji lobiraju kod članica UN-a da glasaju protiv. Rusija ima dvostruki motiv, jer pomaže Srbima i preventira ono što bi se i njoj moglo i trebalo dogoditi zbog genocida koji čini u Ukrajini.

Rezolucija o Srebrenici nakon 30 godina je utjeha za žrtve genocida, ali i jeftin način skidanja krivice sa EU, SAD i  Zapada za ono što su srpskom i hrvatskom agresoru omogućili tokom agresije i kroz Dejtonski mirovni sporazum. 

Sa Rezolucijom o genocidu u Srebrenici 11. juli biće proglašen Danom sjećanja na genocid, koji će se obilježavati u cijelom svijetu. Za sve greške koje su UN počinile u BiH tokom agresije ovo je najmanje što su bile dužne učiniti.

Rezolucija o genocidu u Srebrenici je i podrška miru i suživotu naroda BiH. UN sada imaju priliku da se kroz Rezoluciju o genocidu u Srebrenici barem dijelom iskupe za greške i propuste koje su počinili prema Bosni i Hercegovini i Bošnjacima od uvođenja embarga na oružje, preko nepriznatih genocida počinjenih u Prijedoru i širom BiH do sudski priznatog genocida u Srebrenici.

Rezolucija o genocidu u Srebrenici nije iskorak, ali je važan, iako zakašnjeli korak, u težnji da se da satisfakcija žrtvi, a zaustavi negiranje genocida i nagrađivanje njegovih počinilaca ordenjem i visokim položajima u vlasti.

Burlington,                     Zijad Bećirević

Related posts

Ibrahim Osmanbašić: Demokratija je ubijena u BiH i sada autokratija zavodi „red“ u svojim redovima

Editor

Teški dani Čovića i Dodika: Njihov neprirodni brak iz računa sve više ih politički košta

Urednik BiH Info Desk

Nešić iznio odbranu Dodika, sada je kristalno jasno zašto ga se ne tereti za rušenje ustavnog poretka!

Editor

Leave a Comment