U organizaciji Erazmo centra Tuzla, Narodne i univerzitetske biblioteke „Derviš Sušić“ Tuzla uz podršku Turističke zajednice Grada Tuzla u prostoru NU Derviš Sušić postavljena je 10.samostalna izložba fotografija „Bogomolje, crkve, džamije, sinagoge ženskog su roda“ autora fotografa Samira Zahirovića, 30 znamenitih vjerskih objekata iz cijele BiH. Na izložbi je bilo prisutno veliki broj publike koja je uveličala ovaj događaj i dočekala autora izložbe na najbolji način , crkvena zvona, sa kojih su u podnevne molitve džamije označile početak svečanog otvorenja izložbe.
Organizatori izložbe iz Erazmo centra Tuzla, Sanja Hajdukov, i iz NUB Derviš Sušić, Sanja Dukić su istakle , da im je za cilj da se o našem bogatstvu religija podsjeti na spajanje stoljećima o kojem se mnogo i zna. Prema riječima Sanje Hajdukov , oduševila se kada je prvi puta vidjela Samirove fotografije o ženama kojima su posvećeni neki vjerski objekti.Posebnost na izložbi je fotografija džamije Esme Sultanije koja je žena travničkog vezira kojoj je između dvije rijeke izgrađena džamija. Esma Sultanija iako je bila jako bolesna doživjela je duboku starost.
Odlučili smo da napravimo jednu ovakvu izložbu sa temom položaj žen u vjerskim zajednicama i veoma je važno što je ovakva izložba postavljen u Gradskoj biblioteci Tuzla.Ove fotografije bi se mogle biti postavljene i u drugim galerijama grada , da naglasimo važnost umjetnosti, da istaknemo položaj žene u društvu, istakla je Hajdukov.
Direktorica NUB „Derviš Sušić“ Sanja Dukić je istakla prisutnim , da je ova kulturna ustanova otvorena za ovakve događaj i pozvala je sve redom građane da dođu u Biblioteku i pogledaju naše trajne vrijednosti na ovoj izložbi. Izložba će biti otvorena do 24.9. 2024 .i sigurna sam da doći veliki broj ljubitelja fotografije da pogledaju fotografije Samira Zahirovića, a vrata Biblioteke su otvorena uvijek svim građanima, kazala je direktorica Dukić.
Prema riječima autora izložbe Samira Zahirovića, ideja o izložbi nastala je na zanimljiv način i svi objekti imaju svoju priču iz ranih krajeva naše zemlje i imaju svi poseban sjaj .Oni su za ljude koji žive oko njih sa okolnom arhitekturom uljepšali prostor življenja .Posebno bih istakao ime arhitektice Ane Bosankić koja je utorica nekoliko crkava u BiH, autorica je Hrvatskog kulturnog centra „Sveti Franjo“ i uvjeren sam da će netko za stotinu godina je spominjati kao autora sjajnih vjerskih objekata, naglasio je Zahirović.
Sa ovom izložbom u NUB „Derviš Sušić“ na kojoj je predstavljena velika umjetnička vrijednost poznatih fotografija će još više uveličati i njen sjaj ovom prilikom.
Duška REBIĆ