Dr. Adnan Begović, specijalista intenzivne njege i plućnih bolesti, profesor medicine na Univerzitetu Kalifornije u San Diegu (UCSD) i gostujući profesor na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, novi je predsjednik Bosanskohercegovačko-američke akademije umjetnosti i nauka (BHAAAS).
Ova Akademija okuplja naučnike iz oblasti prirodnih, tehničkih i humanističkih nauka koji vole Bosnu i Hercegovinu, stručnjake s najuglednijih američkih univerziteta, kao i eminentne pisce i umjetnike. Krajnji cilj BHAAAS-a je da kroz saradnju i dijalog zajednički rade na unapređenju životnog standarda u Bosni i Hercegovini te povezivanju dijaspore s matičnom državom.
Kao aktivni član Akademije, dr. Begović je učestvovao u brojnim inicijativama koje promovišu naučna istraživanja i doprinose povezivanju akademskih zajednica između Sjedinjenih Američkih Država i Bosne i Hercegovine. Njegov doprinos obuhvata organizaciju i vođenje medicinskih simpozija, učešće u realizaciji globalnog projekta saradnje na prostoru Balkana tokom pandemije COVID-19, vođenje medicinske divizije BHAAAS-a te mentorstvo mladih istraživača i studenata.
Obnašajući novu funkciju, dr. Begović će se fokusirati na jačanje i mobilizaciju akademskog aspekta organizacije, daljnju saradnju s institucijama u Bosni i Hercegovini te rad na povećanju vidljivosti i doprinosa Akademije.
S dr. Begovićem smo razgovarali o planovima i aktivnostima BHAAAS-a, najveće i najznačajnije međunarodno afirmisane organizacije akademske dijaspore Bosne i Hercegovine.
Radiosarajevo.ba: Dr. Begoviću, čestitamo na imenovanju na čelo Bosanskohercegovačko-američke akademije umjetnosti i nauka (BHAAAS). Kakvi su vaši prvi utisci?
Begović: Hvala vam na čestitkama. Prije svega, zahvaljujem svim članovima BHAAAS-a na ukazanom povjerenju. Ovo je velika čast, ali i velika obaveza. BHAAAS je od svog osnivanja ostala posvećena originalnoj ideji, jasno definisanoj misiji i viziji Akademije. Zahvalan sam svima koji su nesebično uložili svoje vrijeme i energiju u izgradnju ove institucije. Mnogo volonterskog rada, odricanja i truda uloženo je kako bi Akademija dostigla nivo na kojem je danas. To se mora respektovati, a moja obaveza je da nastavim raditi na daljnjem razvoju Akademije, uz istovremeno poštovanje izvorne zamisli i svih onih koji su kroz godine dali svoj doprinos.
Radiosarajevo.ba: Kakvi su Vaši planovi na čelu Akademije i kako vidite njenu ulogu? Šta će biti Vaša ideja vodilja, uvjetno kazano?
Begović: Moj motiv za uključivanje u rad Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti (BHAAAS) proizašao je iz duboke želje da doprinesem razvoju svoje domovine, Bosne i Hercegovine, u okviru svog znanja i struke. Većina mog profesionalnog života posvećena je promovisanju mogućnosti obrazovanja za druge – za one iste ljude koji su meni omogućili da zakucam na vrata i otvorim nove mogućnosti u svojoj profesionalnoj karijeri.
Ovdje sam jer duboko vjerujem u moć obrazovanja i u plemenite ideje koje BHAAAS promoviše. Svi zajedno možemo raditi na stvaranju uslova da Bosna i Hercegovina postane bolje mjesto za život njenih građana. Dijaspora, sa svojim znanjem i kapacitetima, predstavlja značajan resurs za unapređenje i promovisanje znanja i iskustava, što je od ključnog značaja za našu budućnost. Kroz svoj angažman u BHAAAS-u želim pružiti podršku zainteresovanim mladim ljudima i dodatno promovisati znanje i nauku kao univerzalne vrijednosti.
Živimo u turbulentnim vremenima, u eri dubokih filozofskih, intelektualnih i društvenih podjela, kao i globalne neizvjesnosti i kriza. Ne moramo se uvijek slagati, ali moramo razgovarati i to uz uzajamno poštovanje, integritet i ljudskost. U vremenu kada se kredibilitet i pouzdanost informacija sve češće dovode u pitanje, ključno je da ostanemo posvećeni traganju za istinom – kako u naučnim, tako i u humanističkim disciplinama.
Radiosarajevo.ba: Kako stvoriti uvjete za transfere znanja naših ljudi iz svijeta u BiH?
Begović: Dijaspora sa svojim kapacitetima može i mora pomoći. Ono što BHAAAS radi samo je mali dio mogućnosti koje naša dijaspora može ponuditi. Nama je izuzetno važno nastaviti zajednički graditi ideju o značaju znanja i obrazovanja.
Postoji velika potreba, ali i potencijal za jačanje veza između univerziteta, istraživačkih institucija i vladinih agencija kako bi se stvorili preduvjeti i programi koji olakšavaju angažman stručnjaka u razvoju Bosne i Hercegovine. Mi smo već u tom procesu 15 godina, koliko traje organizacija Dana BHAAAS-a.
BHAAAS pokušava ići korak dalje i biti još konkretniji. Posebno ističemo našu saradnju s institucijama poput Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), Univerziteta u Sarajevu, Medicinskih fakulteta u Sarajevu, Zenici i Tuzli, Federalnog zavoda za zdravstvo, ASA Instituta, SSST-a i Fondacije Mozaik. Mi smo otvoreni za saradnju sa svim obrazovnim i naučnim institucijama i rado prihvatamo pozive i prijedloge za nove zajedničke projekte.
Radiosarajevo.ba: Kakvu ulogu ima BHAAAS u razvoju nauke i umjetnosti, transferu znanja i povezivanja? Mogu li intelektualci iz Amerike i svijeta zauzeti aktivniju ulogu u procesima u BiH?
Begović: Zainteresovanost za obostranu saradnju sve je vidljivija i postoji pozitivan trend. Inicijative trebaju dolaziti s obje strane. Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauka (BHAAAS) nastoji imati ulogu u razvoju nauke i umjetnosti, kroz kolaboraciju i dijalog između Bosne i Hercegovine, američke i međunarodne akademske zajednice.
Radiosarajevo.ba: Kako BHAAAS web platforme „Znanjem do zdravlja“ i „Web Medical Arhiva“ doprinose širenju znanja među medicinskim profesionalcima i širem auditorijumu?
Begović: Kroz platforme poput “Znanjem do zdravlja”, nastojimo komunicirati i s širim građanstvom, pružajući im pristup relevantnim informacijama i edukativnim materijalima. Ova platforma sadrži pregršt informacija iz područja medicine, koje su namjenjena prije svega opštoj javnosti ali I medicinskim profesionalcima. Platforma pruža pristup stručno recenziranim člancima, najnovijim istraživanjima i edukativnim materijalima s misijom unapređenja zdravlja građana putem blagovremenog i cjelovitog informisanja i edukacije. Cilj tima “Znanjem do zdravlja” je osposobiti građane da preuzmu aktivnu ulogu u prevenciji, ranom prepoznavanju, uzrocima, simptomima i načinu liječenja bolesti. „Web Medical Arhiva“ funkcioniše kao digitalna biblioteka koja pohranjuje i arhivira važna medicinska istraživanja i publikacije, održavajući ih dostupnim za širu medicinsku zajednicu. Ove platforme podržavaju koncept otvorenog učenja, omogućavajući svima zainteresovanim jednostavan pristup znanju bez geografskih ograničenja.
Radiosarajevo.ba: Kako konkretno Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauka kontaktira sa bh. akademskom zajednicom, a kako sa javnošću?
Begović: Naša Akademija nastoji aktivno sarađivati s univerzitetima, obrazovnim i istraživačkim institucijama, organizujući predavanja, specijalne događaje, radionice i simpozije koji omogućavaju razmjenu znanja i ideja. Ranije navedena platforma “Znanjem do zdravlja” nam omogućava da komuniciramo s širim građanstvom, a „Web Medical Arhiva“ je digitalna biblioteka koja je također dostupna kao relevantan izvor informacija.
Radiosarajevo.ba: Kako vidite budućnost mentorskog programa za studente medicine iz cijele Bosne i Hercegovine i koje korake planirate preduzeti kako biste ga proširili na druge odjele unutar BHAAAS-a?
Begović: Budućnost BHAAAS mentorskog programa za studente medicine u Bosni i Hercegovini je veoma perspektivna, s ciljem da postane ključni resurs za razvoj mladih medicinskih stručnjaka. Planiramo unaprijediti program uključivanjem više iskusnih mentora iz različitih medicinskih oblasti kako bismo obogatili iskustva učesnika. Također, namjeravamo proširiti program na druge odjele BHAAAS-a, poput Odjela tehničkih i prirodnih nauka, Humanističkih nauka, umjetnosti i društvenih nauka (HARTS), čime bismo omogućili sveobuhvatni razvoj mladih talenata.
Ono što je meni impresivno jeste da se studenti medicine iz Sarajeva samoinicijativno organizuju i preuzimaju u potpunosti organizaciju studentskih događaja u okviru BHAAAS Dana. To je za svaku pohvalu.
Radiosarajevo.ba: Kako bh. intelektualna zajednica u Americi i svijetu gleda na rezultate američkih izbora i poziciju u međunarodnim odnosima koji bi se, po mnogima, bitno odraziti i na stanje u BiH?
Begović: Meni je teško znati šta misli i kako intelektualna zajednica u Americi doživljava rezultate američkih izbora. Ja se ne moram slagati, ali većina građana Amerike je izabrala novog/starog predsjednika. Demokratski izbori se moraju poštovati. Ovo je slobodna zemlja i niko nikoga ne sprječava da se politički angažuje. Kako će to svijet i moju zemlju afektirati, zavisi od svijeta i moje zemlje. Ja sam ubijeđen da građani BiH mogu i trebaju u najvećoj mjeri odrediti svoju sudbinu, radije nego očekivati da će to neko drugi uraditi.
Radiosarajevo.ba: Koje glavne ciljeve želite ostvariti kroz ove projekte i programe tokom Vašeg mandata kao predsjednika BHAAAS-a?
Begović: Naš glavni cilj je ojačati i istinski insistirati na akademskom karakteru naše organizacije, jer vjerujem da je kvalitetno obrazovanje temelj svakog napretka. Planiramo aktivno raditi na angažmanu i stvaranju čvrstih veza s obrazovnim institucijama kako u Bosni i Hercegovini, tako i širom svijeta, čime ćemo stvoriti prilike za rast i razvoj naših članova. Nastavit ćemo s daljom promocijom naših ključnih platformi, “Znanjem do zdravlja” i “Web Medical Arhiva”, kako bismo omogućili pristup najnovijim informacijama i resursima. Svi naši odjeli, od Odjela Medicine i zdravlja, Tehničkih i prirodnih nauka, Humanističkih nauka, umjetnosti i društvenih nauka, kao i Program održivog razvoja i studentski program, omogućavaju kreiranje multidisciplinarnih platformi za razmjenu znanja i iskustava među stručnjacima, akademicima i mladim talentima. Nastavit ćemo s razvojem i proširivanjem studentskog programa, jer smatram da je podrška mladim talentima ključna za izgradnju bolje budućnosti. Takođe, radit ćemo na stvaranju mogućnosti za naše studente da steknu dodatna iskustva kroz prakse u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama, gdje će imati priliku usvajati nova znanja i vještine koje će obogatiti njihov profesionalni i akademski razvoj. Istovremeno, fokusiraćemo se na razvoj programa koji će osigurati operativnu i finansijsku neovisnost BHAAAS-a, čime ćemo omogućiti dugoročni rast i uspjeh organizacije.
Radiosarajevo.ba: Jedan od najznačajnijih projekata koje BHAAAS radi je Konferencija Dani BHAAS-a, a u narednoj godini nas očekuje njeno 16. Izdanje. Šta će nam donijeti naredni Dani BHAAAS-a?
Begović: Sljedeći Dani BHAAAS-a donijet će niz događaja i aktivnosti koje će se održavati u okviru 16. izdanja ove prestižne konferencije, koja će se održati od 19. do 22. juna sljedeće godine. Planiramo obogatiti program širokim spektrom tema, uključujući najnovije inovacije u medicini, nauci i tehnologiji. Učesnici će imati priliku da prisustvuju interaktivnim radionicama i panel-diskusijama s vrhunskim ekspertima iz različitih oblasti. Konferencija će i dalje biti prilika za razmjenu ideja među profesionalcima i akademicima te uspostavljanju novih kontakata i dodatno unapređenje saradnje između dijaspore i struke u Bosni i Hercegovini. Mi očekujemo prisustvo velikog broja internacionalnih i domaćih predavača, te mladih talenata koji će moći predstaviti svoje projekte i istraživanja.
Izvor: Intervju | Dr. Adnan Begović, predsjednik BHAAAS: Vjerujem u moć obrazovanja! – Radiosarajevo.ba