Svijet

Sjećanje na Grahama Bamforda: Britanca koji se u Londonu 1993. živ spalio zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu

“Na ovom mjestu 29. aprila 1993. godine Graham Bamford spalio se i umirućim glasom poručio: Moramo pomoći djeci Bosne” – natpis je koji se danas nalazi na crnoj ploči na travnjaku ispred zgrade britanskog parlamenta.

U Bosni i Hercegovini je danas ime Grahama Bamforda gotovo u potpunosti nepoznato, niti postoji neki simbol koji podsjeća na njega.

Rođen je 1945. godine u Londonu i po profesiji je bio novinar. Prijatelji ga opisuju kao veoma zabavnog i sretnog čovjeka ali nadasve jako ozbiljnog. Posebno je bio vezan za svoju kćerku Karlu. Bio je svjedok Praškog proljeća 1968. godine i užasa koje su snage Varšavskog pakta činile nad stanovništvom Čehoslovačke. Osim što je bio jako uznemiren dešavanjima u BiH, njegova nesreća je bila i ta što nije bio u dobrim odnosima sa suprugom koja ga je napustila i sa sobom odvela njihovu kćerku. Nakon toga bio je posebno osjetljiv na patnje djece. Kap koja je prelila času bila je snimka spaljenih porodica u selu Ahmići u aprilu 1993. godine, kada su snage Hrvatskog vijeća odbrane spalile 180 bošnjačkih kuća i ubile 116 ljudi, među kojima su bili tromjesečna beba i starac od 83 godine. Nakon toga je postao opsjednut onime što se dešavalo u ratnoj BiH, te je na sve načine nastojao skrenuti pažnju i pozvati vladu svoje zemlje na akciju. Na dan 29. april 1993. godine, napisao je u svom oproštajnom pismu: “Dosta je više stajanja po strani, dosta je ugljenisanih tijela u spaljenim kućama”, te se uputio pred britanski parlament, u kojem je u toku bila rasprava o stanju u BiH. Svjedoci navode da je Graham sjeo prekrštenih nogu preko puta Parlamenta, polio se benzinom i spalio. Nakon 15-ak minuta sletio je helikopter sa bolničarima koji su mu nastojali pomoć, ali ih je on otjerao od sebe. Umro je u teškim mukama. Dan poslije britanske novine su izvjestile o ovom događaju, objavljena je i smrtovnica u kojoj se najavljuje Grahamov posljednji ispraćaj u kapelici u Meklesfildu na kojem su prisutni pozvani da doniraju novac za Fond za djecu BiH. Ipak, britanskim medijima nije odgovaralo da, zbog osude na pasivno djelovanje spram rata u BiH, javnost bude više obaviještena o razlogu spaljivanja.

Kada je 2008. godine u Collegiumu Artisticumu u Sarajevu održan skup u znak sjećanja na Grahama, na obilježavanje je došlo samo 15 ljudi. Koordinacijski odbor je podnio zahtjev da se između Filozofskog fakulteta i zgrade Zajedničkih institucija na Marijin Dvoru otkrije spomenik posvećen Grahamu, ali do realizacije nikada nije došlo a sam plan je gotovo pao u zaborav. Odvažni Graham Bamford spalio se iz dubokih moralnih poriva zbog zločina prema narodu kojem ne pripada.

“Britanci moraju zaustaviti rat u Bosni, pa makar i silom. Došlo je vrijeme da vratimo naše internacionalno putovanje. Britanska armija ne mora biti čuvar časti (samo) na masovnim pogrebima. Bosanske bebe, djeca i žene čekaju strpljivo na političare da urade ono što znaju i trebaju – vojnu zaštitu. Ne trebaju stajati sa strane i mirno posmatrati” – bila je posljednja poruka Grahama.

BHDINFODESK

pinterest.co.ukpinterest.co.ukpinterest.co.uk

Related posts

Kralju Charlesu dijagnosticiran je oblik karcinoma, saopćila je Buckinghamska palača

Copo Sejo

Sutra počinje zimsko računanje vremena

BHD Info Desk Administrator

Djevojčica porijeklom iz BiH koja je ranjena u pucnjavi u Grazu je izvan životne opasnosti

Editor

Leave a Comment