SKOPLJE, 12. APRIL 2025. (MINA) – Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović od 8. do 12. aprila 2025. godine boravio je u zvaničnoj posjeti islamskim zajednicama u Crnoj Gori, na Kosovu i u Sjevernoj Makedoniji.
Posjeta je imala za cilj jačanje institucionalne saradnje, afirmaciju zajedničkih vrijednosti, vjerskog identiteta i kulturnog naslijeđa, te pružanje podrške bošnjačkim džematima u regionu.

Nakon posjete Islamskoj zajednici Crne Gore, gdje je domaćin bio reis Rifat-ef. Fejzić sa saradnicima, reisul-ulema Kavazović je istakao da su muslimani u Crnoj Gori izgradili institucije koje obećavaju stabilnost i razvoj, a Islamska zajednica BiH ostaje partner u očuvanju islamskog identiteta i pružanju podrške obrazovanju.
U Prištini, reisul-ulema Kavazović se susreo s glavnim muftijom Islamske zajednice Kosova, Naim-ef. Ternavom.

Teme razgovora bile su jačanje veza između dvije zajednice, saradnja u obrazovanju i kulturi, te izazovi s kojima se suočavaju muslimani u regionu. U odvojenom susretu s premijerom Kosova Albinom Kurtijem, naglašena je važnost međuvjerskog dijaloga i uloge vjerskih zajednica u izgradnji stabilnog društva.
Tokom boravka na Kosovu, reisul-ulema je posjetio i Prizren, gdje je razgovarao s predstavnicima bošnjačke zajednice. Poručio je da Islamska zajednica BiH ostaje uz Bošnjake Kosova, posebno u pitanjima obrazovanja, vjerskog života i očuvanja jezika i tradicije.

Posjeta je okončana u Sjevernoj Makedoniji, gdje se reisul-ulema Kavazović u sjedištu Rijaseta Islamske zajednice u Skoplju sastao s reisul-ulemom hafizom Šakir-ef. Fetahuom. Tokom sastanka potpisan je Memorandum o saradnji, koji predviđa zajedničke projekte u oblasti obrazovanja, zaštite vakufske imovine, rada s mladima i međuzajedničkog povezivanja.
Reisul-ulema Kavazović je klanjao džuma-namaz u Mustafa-pašinoj džamiji, a prethodno se obratio prisutnim vjernicima Skoplja, poručivši da su Bošnjaci i Albanci uvijek bili duhovno povezani.

U pratnji reisul-uleme Kavazovića bila je i delegacija Rijaseta IZ u BiH: Edhem Bičakčić, predsjednik Sabora Islamske zajednice u BiH, Muhamed Jusić, direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta IZ u BiH, Rifat Fetić, šef Kancelarije reisul-uleme, Azra Efendić-Eminović i Muhamed Jugo, iz Uprave za vanjske poslove i dijasporu.
Direktor Jusić je, nakon okončane posjete, u izjavi za medije kazao kako su vjerske institucije muslimana u regionu nakon raspada Jugoslavije počele da djeluju u novim državnim i društvenim okvirima, te da je ovom posjetom Islamska zajednica u BiH nastojala sagledati modalitete saradnje.
– Nastojali smo da vidimo šta smo i kako smo u ovom periodu radili zajednički, šta smo radili različito, kakva smo nova iskustva stekli i koje su sadašnje prilike da možemo nastaviti našu saradnju. S Islamskom zajednicom u Republici Kosovo mi smo već ranije potpisali Memorandum o saradnji i radimo na njegovoj implementaciji. Dogovorili smo konkretne korake i zajedničke projekte – kazao je direktor JUsić.
Prilikom jučerašnje posjete Islamskoj zajednici Sjeverne Makedonije, podsjetio je, potpisan je Memorandum o saradnji, koji predstavlja osnov za saradnju dvije islamske zajednice.
– Ovo putovanje smo iskoristili i da posjetimo bošnjačke zajednice u ovim državama, određene bošnjačke džemate, ali smo imali priliku susresti se i s nekim političkim zvaničnicima iz bošnjačkog naroda, nekim državnicima u svakoj od ovih zemalja i ljudima koji rade na kulturnom, obrazovnom, historijskom i naučnom uzdizanju Bošnjaka u svakoj od ovih država – kazao je direktor Jusić.
Ova posjeta potvrđuje posvećenost Islamske zajednice BiH jačanju veza s muslimanima u regionu i razvijanju međusobne saradnje utemeljene na povjerenju, bratstvu i zajedničkim vrijednostima.
Susret reisul-uleme Kavazovića s Bošnjacima u Skoplju
SKOPLJE, 11. APRIL 2025. (MINA) – U Skoplju je danas održan sastanak reisul-uleme Husein-ef. Kavazovića s Bošnjacima, na kojem su otvorene teme koje se tiču Bošnjaka na području Sjeverne Makedonije.
Na sastanku su Bošnjaci, koji djeluju u udruženjima, kulturnim, obrazovnim i drugim javnim ustanovama, upoznali reisul-ulemu Kavazovića s izazovima koji stoje pred Bošnjacima u ovoj državi.
Riječ je o izazovima ekonomske neizvjesnosti, migracije i asimilacije, odnosno, očuvanja bošnjačkog identiteta.
Iako su Bošnjaci u Makedoniji ustavotvoran narod, često ne mogu realizirati svoje projekte i ostvariti puni potencijal u oblasti obrazovanja i politike. To umnogome otežava i brojnost, jer čine 1% stanovništva ove zemlje.
Istakli su važnost saradnje s institucijama Islamske zajednice u BiH i drugim bh. institucijama koje mogu doprinijeti očuvanju identiteta Bošnjaka u Sjevernoj Makedoniji.
U večernjim satima reisul-ulema Husein-ef. Kavazović i reis Šakir-ef. Fetahu bili su uvodničari tribine “Islamske zajednice kao mostovi i čuvari mira u balkanskim zemljama”, koju je moderirao Dževad Hot. Tribina je održana na Internacionalnom balkanskom univerzitetu u Skoplju.
Reis Fetahu je u svom obraćanju istakao važnost razumijevanja konteksta vremena i prostora u kojem živimo, kako ne bi različite ideologije dominirale vjerskim i drugim narativima. U tome vidi najveću odgovornost vjerskih zajednica.

– Moramo stalno biti prisutni na sceni i objašnjavati šta Bog govori o čovjeku, o odnosima prema drugima… Tako nam Kur’an objašnjava da je narode stvorio kako bi se upoznali, da budu u službi jedni drugih, da vidimo da smo svi važni i da imamo vrijednosti – kazao je reis Fetahu.
U kontekstu ove teme, reisul-ulema Kavazović je kazao da je negiranje ili ugrožavanje različitosti na ovom svijetu djelovanje protiv Božije volje.

– Ako pravite ekskluzivističke svjetove, vi uništavate život. Ako želimo uniformisan svijet, bez različitosti, to znači da smo protiv temelja života na kojima je Dragi Bog sazdao ovaj svijet. Zato je važno da u Bosni, Sjevernoj Makedoniji, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji, na Kosovu razumijemo ovaj fundament koji je sami život – kazao je reisul-ulema Kavazović, koji je na kraju tribine istakao da je u svijetu najvažniji mir.
Prema njegovim riječima, mir je ono što je sveto i što je naglašeno u samom islamu od pozdrava – selama do riječi kojima se svaki namaz završava, a to jeste priznavanjem mira koji je od Boga.
Tokom tribine predstavio je i specifičnosti Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i vezu muslimana Sjeverne Makedonije i Bosne i pozvao sve vjerske zajednice na međureligijski dijalog koji nema alternativu.
Ovim aktivnostima završena je jednodnevna posjeta Islamskoj zajednici Sjeverne Makedonije, koja je počela u sjedištu Rijaseta u Skoplju susretom s reisom hafizom Šakir-ef. Fetahuom i njegovim saradnicima te potpisivanjem memoranduma o saradnji između Islamske zajednice u BiH i Islamske zajednice Sjeverne Makedonije.