BiH dijaspora

Utica: Bosansko-američka zajednica počela sa izgradnjom sebilja

Bosansko-američka zajednica u Utici je počela sa izgradnjom sebilja, tradicionalne osmanske česme koja bi se trebala nalaziti u ovom gradu u saveznoj državi New York.

Ovaj simbolični projekat, inspirisan poznatim sebiljom u sarajevskoj Baščaršiji, predstavlja trajni spomenik bosanskohercegovačkoj kulturi i historiji, kao i znak zahvalnosti zajednici Utice koja je u posljednje tri decenije primila i podržala hiljade bosanskih izbjeglica i imigranata, navodi se u saopćenju ove zajednice.

Radovi su počeli ove sedmice, a prostor na kojem će sebilj biti izgrađen je ograđen i spreman za izvođenje građevinskih radova. Služit će kao mjesto okupljanja, kulturna znamenitost i naslijeđe koje odaje počast otpornosti i doprinosu bosanske dijaspore u Americi.

“Ovo je san koji smo sanjali godinama”, izjavila je Hanka Grabovica, suosnivačica BACA-e te dodala:

“Emotivan i historijski trenutak za cijelu našu zajednicu je vidjeti da počinje izgradnja. Sebilj će biti trajni podsjetnik na naše porijeklo i naš put ka boljoj budućnosti”, navela je ona.

Ovaj projekat je omogućen zahvaljujući donacijama članova zajednice, volonterskom radu i podršci prijatelja bosanske zajednice. Donacije se i dalje primaju, a donatori će imati priliku da njihova imena budu trajno upisana na spomeniku.

Sebilj u Utici je prvi takav spomenik u sjeveroistočnom dijelu Sjedinjenih Američkih Država i postaće simbol zajedništva, zahvalnosti i ponosa bosanske kulture za sve buduće generacije, poručeno je iz ove zajednice.

Related posts

Hermina Jakupović iz Prijedora proglašena za studenticu godine u Finskoj

Ahmed Husagić dao otkaz u austrijskom SPO-u, od sada će politički djelovati u BiH

BHD Info Desk Administrator

KUDA IDE BIH DIJASPORA(5)-Fikret Kadić: Ni naše (dijaspore) maslo nije baš za ramazana

BHD Info Desk Administrator

Leave a Comment