Zanimljivosti

GLAMOČ I MANJAČA Zajednička vojna vježba Oružanih snaga BiH i SAD-a

Pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država učestvovat će na zajedničkoj vojnoj vježbi pod nazivom “Bilateralna vježba”, koja će se realizirati 18. i 19. novembra 2020. godine na poligonima za obuku OS BiH – Glamoč i Manjača.

“Bilateralna vježba” će omogućiti Oružanim snagama BiH unapređenje partnerske saradnje sa SAD-om i NATO partnerima, te razvijanje interoperabilnosti i spremnosti, kao i stvoriti pretpostavke za uvođenje novih sposobnosti OS BiH.

Oružane snage BiH će na vježbi učestvovati uz kompjuterski podržanu vježbu (CAX) i terensku vježbu (FTX), a Oružane snage SAD-a će učestvovati sa dva (2) aviona F-16, te će vršiti podršku snagama na terenu. Avioni, koji će pružati blisku zračnu podršku na lokaciji poligona Glamoč, neće koristiti bojevu municiju, već će, nakon poziva za podršku, izvršiti lasersko zaključavanje cilja i simulirano uništenje.

Cilj vježbe je da Oružane snage BiH, kroz vježbu sa specijalistima za navođenje i kontrolu bliske zračne podrške (Joint Terminal Attack Controllers – JTAC) unaprijede operativne sposobnosti deklarisane bataljonske grupe. Ovim bi Oružane snage BiH stekle sposobnosti za izvođenje konvencionalnih operacija da u realnom vremenu i međunarodnom okruženju realiziraju dodijeljene zadatke uz upotrebu bliske vatrene i zrakoplovne podrške.

Tokom realizacije vježbe će biti preduzete sve propisane higijensko-epidemiološke mjere u cilju sprečavanja širenja COVID-19.

Patria

Related posts

Engleski je još uvijek “najjači” jezik na svjetskom nivou a na Balkanu njemački je najpopularniji

Editor

Bijeli golub ponovo (ne)leti 532: KUĆA 3 BRATA I PORUKA S DESNE OBALE

Copo Sejo

Irfan Tepić svojom knjigom “Berber ili prijatelj” obradovao maturante škole koju je završio

Editor

Leave a Comment