BiH dijaspora

IGK: Prepis Povelje Kulina bana dostavljen određenim muzejima i bibliotekama u Kanadi

Povelja Kulina bana neupitno svjedoči kontinuitet bosanske državnosti, bosanskog jezika, bosanske pismenosti, bosanske historije, kulture i tradicije. Povelja  je najveća, nepremostiva prepreka negatorima bosanske države i bosanskog jezika. Zbog tih državotvornih razloga ovaj dan treba proglasiti državnim blagdanom, a original Povelju vratiti tamo gdje joj je mjesto, u njezinu i našu Bosnu i Hercegovinu.

Povelja predstavlja i rodni list bosanske državnosti, najstariji poznati pisani dokument u historiji Bosne i Hercegovine koja ne samo da govori o genezi Bosne i Hercegovine, već i o pisarskoj službi koja je tada postojala, pismu i vezama s drugim državama. Zbog toga na Povelju Kulina bana treba uvijek podsjećati sve građane Bosne i Hercegovine, u matici i dijaspori i učiti mlade značaju koji ima ova Povelja, te po njoj nazvati mnoge institucije, ulice, trgove, građevine.

Na povelju Kulina bana treva podsjećati i prijatelje države Bosne i Hercegovine u svijetu. Imajući to u vidu prepis Povelje je dostavljen određenim muzejima i bibliotekama u Kanadi. Predlažemo da se slično odradi u svim državama, prijateljima Bosne i Hercegovine.

Svim iskrenim bosanskohercegovačkim patriotima ma gdje bili na planeti Zemlji sretan 29.08., dan kada su potvrđeni bosanska državnost, bosanski narodni jezik i bosanska pismenost putem bosanske Povelje Kulina bana. 

Institut za istraživanje genocida Kanada

Related posts

Od 30. marta iduće godine Ryanair povećava broj letova za Sarajevo

Editor

Članovi Bošnjačkog džemata “Hilal BCS” iz Dewsburya, ugostili članicu britanskog parlamenta gospođu Kim Leadbeater

Editor

Norveška: Osnovano Bosansko-norveško udruženje ljekara i psihologa

Editor

Leave a Comment