IGK Reakcija na anticivilizacijsko odbijanje potpisivanje odluke u kojoj stoji riječ genocid od strane ministra Nešića.
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić odbio je potpisati odluku o imenovanju člana Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula 1995. godine, 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a“ Srebrenica i ukop identifikovanih žrtava iz jula 1995. godine, sve dok iz naziva odluke nije izbačena riječ GENOCID.
Najbolji odgovor ministru Nešiću koji svojim anticivilizacijskim postupkom negira genocid u Srebrenici dala je bivša ministrica vanjskih poslova, a sadašnja zamjenica premijera Justin Trudeau Chrystia Freelan koja je prijenapisala:
“Kanada ostaje potpuno opredjeljana u zaštiti međunarodnog pravnog poretka i njegovih ključnih postulata. Počinjeni Genocid u Srebrenici Kanada neće zaboraviti, međunarodno pravo se mora poštovati, presude sudskih instanci izvršavati, počinioci privoditi pravdi dok god su živi. To uvodi mir i pruža garanciju da međunarodni odnosi ostaju zaštičeni civilizacijskim pravnim pravilima, a unutrašnje pravo u obavezi da goni počinioce ratnih zločina i zločina genocida. Kanada je svjesna da postoje revizionisti i negatori Genocida u Srebrenici. Kanada kao država će se boriti protiv toga time što će krivično goniti svakog počinitelja zločina genocida i u tome duhu će surađivati s ostalim državama svijeta”.
Ministre Nešiću.
Glas za istinu i pravdu je glas za bolju i sigurniju državu Bosnu i Hercegovinu. Negiranje genocida je bježanje od odgovornosti. Negiranje genocida jeste negiranje i agresije Srbije na Bosnu i Hercegovinu koja je pravosnažno presuđena u slučaju Stanišić i Simatović.
Istina se mora izkomunicirati priznavanjem i poštovanjem sudskih, naučnih i historijskih činjenica u ime pravde za bolju budućnost naše djece. Negatorima istine i pravde nudimo moralnu, civilizacijsku vrijednost istine i pravde ne kao reaktivnu, već proaktivnu politiku. Zaborav je saučesništvo u zločinu. Nemamo pravo na zaborav. Borba za istinu i pravdu je osnova našeg postojanja, i za nju se vrijedi boriti.
Institut za istraživanje genocida Kanada