BHRF Press je na svojoj FB stranici objvio poziv Bosancim i Hercegovcima da uveličaju aktivnosti koje organizuje BiH Udruženje Norrköping u okviru inicijative “Glas BiH u Švedskoj” na temu: ”30 godina poslije Genocida u Srebrenici”, post prenosimo u cjelosti:
Poštovani Bosanci i Hercegovci !
Pozivamo vas da svojim prisustvom pokažemo svoju spremnost, odgovornost, pripadnost i uveličamo aktivnosti koje organizuje BiH Udruženje Norrköping u okviru inicijative “Glas BiH u Švedskoj” na temu: ”30 godina poslije Genocida u Srebrenici” u periodu 31. Januar – 4. Februar 2025. god.
Gosti: prof. Hariz Halilovich, dr. Hasan Nuhanović, dr. Adis Elias Fejzić i prof. Adnan Mahmutović
31. Januar, Promocija Knjige “Zbijeg” Hasana Nuhanovića. U 19:00, Stockholm (ABF-Huset).
1. Februar, Izložba “Nedostajete: praznine, odsutnosti i tišine u Bosanskim mjestima bola.” U 13:00, Stadsbiblioteket Norrköping.
2. Februar, Okrugli sto: “Glasovi neizrecivog – nestali ljudi, nestale priče nakon Genocida.” U14:00, Arbetetsmuseum Norrköping
4. Februar, Predavanje Prof. Hariz Halilovich “Writing Home: Bosnian Writers in Diaspora.” U 14:00, Stockholms universitet, Engelska institutionen (soba E890)
Nosioc projekta BiH Udruženje Norrköping u saradnji sa: BHRF, NBV, Norrköping Stad, Göta Biblioteket, Stockholms universitet, BHUF, IZBUŠ, BHŠSŽ, RMIT University Melbourn
Više informacija o pojedinačnim eventima ispod.
Promocija Knjige “Zbijeg” Hasan Nuhanović u Stockholmu 31. Januar, 19-21, ABF-Huset, Sveavägen 41 (Hedensalen, plan 4).
Roman govori o golgoti i stradanju više od 100.000 Bošnjaka tokom Agresije na Bosnu i Hercegovinu (1992–1995) na području Srebrenice, Vlasenice, Bratunca, Konjević-Polja, Cerske, Žepe i Han-Pijeska.
Izložba
“Nedostajete: praznine, odsutnosti i tišine u Bosanskim mjestima bola”
1. Februar u 13:00 Stadsbiblioteket Norrköping
Ova multimedijalna umjetnička izložba, koju su zajedno kreirali dr. Adis Elisa Fejzić i prof. Hariz Halilovich (Univerzitet RMIT), predstavlja kreativnu fuzija dokumentarnih i imaginarnih prikaza društvenih, prostorno-vremenskih i afektivnih pejzaža sjećanja u postgenocidnom kontekstu Bosne i Hercegovine i njene dijaspore. Izložba prikazuje kako nestale osobe, koje su stradale tokom rata, ostaju i prisutne i odsutne u životima preživjelih, simbolizirajući trajne praznine, odsusnosti i tišine u ličnim i kolektivnim sjećenjima.
Okrugli sto: “Glasovi neizrecivog – nestali ljudi, nestale priče nakon Genocida”
2. februar u 14:00 sati Arbetetsmuseum Norrköping
Ovaj interaktivni okrugli sto nudi diskusiju o različitim pristupima istraživanju i predstavljanju društvenih, kulturnih, političkih i psiholoških nasljeđa genocida u Bosni i Hercegovini. Također se osvrće na trajni utjecaj genocida na preživjele kroz vrijeme i prostor.
Panelisti su prof. Hariz Halilović, dr. Hasan Nuhanović i dr. Adis Elias Fejzić. Moderator sesije je prof. Adnan Mahmutović.
Kratke biografije:
Prof. Hariz Halilovich je nagrađivani autor i profesor globalnih studija na Univerzitetu RMIT u Melburnu. Njegovo istraživanje se fokusira na iskustva raseljenih i zajednica dijaspore, posebno onih pogođenih genocidom u Bosni, istražujući teme identiteta, translokalizma i ljudskih prava.
Dr. Hasan Nuhanović je bosanski pisac, akademik i preživio genocid u Srebrenici. Poznat po svom zalaganju za pravdu i istinu, posvetio je veliki dio svoje karijere dokumentovanju događaja genocida i traženju odgovornosti za počinjene zločine.
Dr. Adis Elias Fejzić je bosanskohercegovački umjetnik i akademik koji svojim radom istražuje srednjovjekovne bosanske stećke (stećke) i njihovu reinterpretaciju u savremenoj Bosni i Hercegovini i njenoj dijaspori.