U školi bosanskog jezika i mektebu u BIC Hamilton održan je čas historije povodom 30. godišnjice od genocida u Srebrenici. Tako je u našoj zajednici počelo obilježavanje ovog značajnog datuma u kulturi sjećanja.
Na početku povodom 15. aprila djeci i roditeljima se obratio pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine Hasan Kapo. On je evocirao uspomene u borbi za slobodu Bosne i Hercegovine koju je vodila slavna Armija Republike Bosne i Hercegovine.
Zatim je Emir Ramić objasnio simboliku Cvijeta Srebrenice koji je za ovu priliku instalirala Emina Kapo.
“Cvijet Srebrenice je gotovo jedna savršena dizajnerska forma, vrlo čist i jednostavan u svojoj pojavi, bez ikakvih tekstualnih i numeričkih dodataka, on je istovremeno simbol i umiranja i rađanja (latice cvijeta personificiraju majke na sedždi oko zelenog tabuta, a cvijet sam po sebi je simbol rađanja i novog života, u bjelini koja je opet simbol nevinosti i čistote). Kad vidimo Cvijet Srebrenice sve nam je rečeno i datum (11.07.1995.), i broj žrtava (8372), i stradanje (Genocid), i ko su žrtve (zelena boja je boja muslimana), i lokacija (Srebrenica, Bosna i Hercegovina), i poruka da dok cvijeće cvijeta pomen na žrtve će da živi”, rekao je Emir Ramić”.
Na kraju imam Ismail ef. Fetić je proučio Fatihu za sve žrtve genocida u Srebrenici i sve šehide koji su svoje živote dali u odbrani države Bosne i Hercegovine.
Da bi se istina čula, mora se pisati, čitati, istraživati jer doista vrijedi i valja hoditi putem istine.Trebamo biti dostojni istine i prepoznatu sve njene vrijednosti. Odbranit, jačati i promovisati istinu o genocidu u Srebrenici znači odbraniti mir, u Bosni i Hercegovini, Evropi i svijetu.
Nikadac nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici.
Čas historije je održan u saradnji sa Institutom za istraživanje genocida Kanada i Bosanskohercegovačkom omladinskom organizacijom u Kanadi.
IGK / BHDINFODESK