BiH dijaspora

Sa sastanka Saveza dopunskih škola BiH/ BiH GUBI CIJELE GENERACIJE MLADIH U DIJASPORI

Sve je do nas…

Dobra integracija u njemačko i druga društva u kojima žive građani BiH u dijaspori, odlično poznavanje njemačkog i drugih jezika zemalja u kojima žive, adekvatno obrazovanje – uslov su dobre perspektive građana BiH koji žive u SR Njemačkoj i drugim evropskim i svjetskim zemljama, posebno mladih, ali je očuvanje maternjeg jezika, kulture, običaja i veza sa domovinom kao i bolja organizovanost naša moralna obaveza i uslov opstanka kao naroda, najvažniji je zaključak sa sastanka rukovodstva i aktivista Saveza dopunskih škola BiH koji je u nedjelju, 2.04.2017. godine održan u Stuttgartu.

Iz podnešenih izvještaja o radu dopunskih škola BiH na sastanku u Stuttgartu jasno se dalo zaključiti da je sve teže raditi u dopunskim školama BiH, da aktivisti BiH i nastavnici ulažu ogromne napore da opstanu dopunske škole BiH i da, osim u nekoliko gradova, slabi interes građana za upisom djece u dopunske škole na maternjem – bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku, da je sve više djece i mladih kojima su spomenuti jezici strani, što prijeti da BiH u skoroj budućnosti izgubi cijele generacije. Najčešće navođeni razlozi za to su što Bosna i Hercegovina kao država nije regulisala oblast dopunskog obrazovanja na maternjem jeziku djece svojih građana u dijaspori, što se nadležni u BiH, prije svih Ministarstvo civilnih poslova i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH godinama indolentno odnose na zahtjeve dijaspore da reguliše ovu oblast, što nema adekvatne, a u mnogim slučajevima nikakve saradnje DKP-a BiH sa građanima i asocijacijama građana BiH u dijaspori, na koju se čak ozbiljno ne gleda ni kao potencijalnog i stvarnog investitora u BiH. Da ne govorimo o animiranju građana da se bolje organizuju i budu uvezani. Toga jednostavno – nema. Građani su razočarani maćehinskim odnosom matične države, na što se ukazuje godinama, a rijetki uspješni klubovi i udruženja opstaju samo zahvaljujući entuzijazmu pojedinaca.

Jedan od razloga brze asimilacije je i indolentan odnos samih građana BiH u dijaspori koji ne shvataju značaj očuvanja svog jezika i identiteta i koje ne zanimaju nikakve veze sa domovinom. Ima slučajeva da roditelji ispisuju djecu iz škole zbog 10 euro koje trebaju platiti mjesečno da bi se pokrili troškovi nastavnika i kopiranja. Da apsurd bude veći ima i onih koji se „hvale“ što im djeca nisu u stanju da ostvare jezičku komunikaciju sa roditeljima i rodbinom u domovini.

Kao pozitivan primjer posebno su pohvaljeni aktivisti Saveza dopunskih škola BiH u Minhenu, Mannheimu, Stuttgart-Feuerbachu, Rottenburgu, Hamburgu i Gaggenau, zahvaljujući kojima uspješno djeluju dopunske škole BiH na bosanskom jeziku u ovim gradovima, a broj djece polaznika se povećava.

Na sastanku u Stuttgartu data je puna podrška predstavnicima mladih Saveza koji će narednih dana u Danskoj učestvovati u drugom dijelu programa ERASMUS+, ekipi iz Njemačke koja će učestvovati na SP dijaspore BiH u malom fudbalu u Holandiji, od 19. do 21 maja 2017. godine, kao i članovima rukovodstva Svjetskog saveza dijaspore BiH koji će uzeti učešće na sastanku GO SSD BiH u Sarajevu, od 21. do 23.04.2017. godine.

BHDINFODESK

Related posts

BADEU: Iskrene čestitke našoj Banja Luci povodom podizanja spomenika bosanskom banu Kulinu

BHD Info Desk Administrator

Koronavirus otkazao manifestaciju promocije književnog stvaralaštva pisaca iz dijaspore

Urednik BiH Info Desk

Bosanskohercegovačka dijaspora kao potencijal u izgradnji domovine

Editor

Leave a Comment