Biznis

Njemačkoj u sljedećih 40 godina potrebno 260.000 stručnih radnika godišnje

banner

Njemačka u sljedećih 40 godina treba 260.000 useljenika godišnje kako bi nadoknadila manjak radne snage, proizlazi iz jedne studije Zaklade Bertelsmann objavljene u utorak.

„Njemačka je u budućnosti ovisna ne samo o useljenicima iz zemalja Europske unije nego i izvan“, stoji u studiji Zaklade Bertelsmann. U protivnom će se, kako nadalje stoji u studiji, broj zaposlenih u Njemačkoj do 2060. smanjiti za 13 milijuna.

Prema studiji koju su za Zakladu Bertelsman proveli Institut za istraživanje tržišta rada i Visoka škola u Coburgu, broj useljenika iz zemalja Europske unije bi sa sadašnjih 250.000 godišnje mogao u sljedećim godinama biti prepolovljen. Stoga se Njemačka mora pojačano orijentirati prema useljenicima izvan Europske unije.

„Trenutno svega 38.000 stručnjaka godišnje dolazi iz zemalja koje nisu članice EU-a. Taj broj bi se trebao povećati na 150.000“, stoji u studiji.

Kao jedan od glavnih razloga drastičnog smanjenje stručnjaka se navodi odlazak u mirovinu generacije tzv. baby-boomera koji su rođeni između sredine pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća.

Studija već polazi od toga da će granica za odlazak u mirovinu biti podignuta na 70 godina i da će se ujednačiti broj muškaraca i žena koji rade. Studija političarima sugerira da se zakon o useljavanju stručne radne snage, koji se trenutno nalazi u parlamentarnoj proceduri, što prije počne primjenjivati u punom snagom.

Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) koja zajedno s demokršćanskom Unijom CDU/CSU sudjeluje u radu vlade, apelirala je na koalicijskog partnera da ubrza stupanje useljeničkog zakona, koji je u kabinetu prihvaćen krajem prošle godine, na snagu.

Prema informacijama Savezne agencije za zapošljavanje Njemačkoj osim visokokvalificiranih stručnjaka nedostaju radnici sa srednjom stručnom spremom u tehničkom i građevinskom sektoru.

Pripadnici desno populističke Alternative za Njemačku (AfD) koja se protivi svakom obliku useljavanja, odbacili su zahtjeve za pojačanim useljavanjem i ukazala na 2,1 milijuna nezaposlenih u Njemačkoj koje bi, prema AfD-u, trebalo integrirati u tržište rada.

BHDINFODESK

Related posts

Mlade poduzetnice iz Zenice proizvode pamučne zaštitne maske za lice

Editor

Može li ‘tetka iz Njemačke’ spasiti bh. ekonomiju?

Editor

Kompanije iz BiH se prvi put predstavljaju na sajmu prehrambene industrije u Parizu

Editor

Leave a Comment