Upravo započeto, 22. izdanje poznatog filmskog festivala GoEast, posvećeno ostvarenjima srednje, istočne i jugoistočne Evrope, nudi bogat i zanimljiv program. Kao i u drugim oblastima Starog kontineta, tako i u Wiesbadenu, filmski radnici su zabrinuti okupatorskim napadom na Ukrajinu i evolucijom sukoba, pa će se mnoštvo dugometražnih, kratkih i dokumentarnih uradaka posvetiti ovoj zemlji.
Festival koji se upriličava od 19. do 25. ovog mjeseca, organizuju Njemački filmski institut i Filmmuseum koji su pozvali publiku Wiesbadena, Frankfurta, Darmstadta, Giebena i Meinza, da upozna ostvarenja nekadašnje Druge Evrope. Zahvaljujući projekcijama, konferencijama i susretima s umjetnicima ali i predstavljanjima online, Druga Evropa će otkriti svu raznovrsnost i nadarenost svojih reditelja, glumaca, scenarista. Cjelina nazvana “Kojim putem na istok? Godard, film i ideologiju srednje i istočne Evrope. Simpozij GoEast”, analizira sadržaje iz oblasnih, filmskih događaja ali i stvarnosti.
Program je, najprije, posvećen posebnim odnosima švicarskog reditelja Jeana-Luca Godarda s oblasnim stremljenjima, pa je upotrijebio brojne političke, ideološke i formalne sadržaje, više nego bilo koji drugi zapadni sineast. Čuveni autor, od 91. godine, amblematični predstavnik francuskog Novog vala, predstavlja mnoštvo filmova : “Pravdu”, snimljenu 1970. godine, ostvarenje pod nazivom “Djeca se igraju na ruski način” snimljeno 1993, kao i kratki film “Pozdravljam vas Sarajevo”, o u svijetu čuvenoj fotografiji Rona Haviva, na kojoj se vidi arkanovac Srđan Golubović koji nogom udara u glavu ubijenu Ajšu Šabanović, čije je beživotno tijelo okrenuto licem ka pločniku, pored susjeda Abdurahima Pajazitija i njegove supruge, Albanaca koji su posjedovali buregdžinicu u Bijeljini. Na snimku su izvjesni Pajković i Bokser, poznat kao Bajke, koji su već u potrazi za novim žrtvama, tog kobnog aprila 1992. godine.
Zna se da je Golubović poznat kao DJ u Beogradu i nikada nije odgovarao za počinjene zločine. Uhvaćen je 2012. godine zbog preprodaje droge, pušten je nekoliko dana kasnije. U istom ciklusu je i film “Njemačka 90. godine”, s nadarenim interpretom Edijem Constantineom. Specijalni program posvećen je i “Tridesetoj godišnjici postsovjetskog filma”. Direktorica GoEast festivala, Heleen Garritsen, projicira i obrađuje 30 prvih filmova koje je Zapad upoznao. Poduhvat nije nimalo lagan jer se radi o ostvarenjima Jurija Kasevatskog, Želimira Žilnika, Jana Sveraka, Ibolyja Fekete, Kornelija Porumbina te Joanne Kos Kouze i Kristofa Krauze.
Prvi put će se dodijeliti priznanje za najbolji dokumentarrni film, nazvan CEEOL Award. U zvaničnom programu je i prošlogodišnje, dugometražno ostvarenje “Dest upola”, Danisa Tanovića.Među partnerima značajne filmske smotre nalazi se i Frankfurter Allgemeine Zeitung, teritorijalna jedinica Wiesbaden, Kulturfonds Frankfurt-Rhein-Main ,Fondacija Heinrich Böll, Renovabis, grupa Merck, CEEOL i Deutsch Tsehechiseher Zukuntts fonds i Deutsehland funk kultur.
Džana Mujadžić