Kultura

VEČE SAFETA HADROVIĆA-VRBIČKOG PROZOR U DUŠU CRNE GORE

banner

Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

Veče 6. marta 2024. godine ostaće dugo u pamćenju Cetinjana. Promocija knjige „Antologija vlastite lirike Divan”, autora Safeta Hadrovića Vrbičkog, održana je u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore „Đurđe Crnojević”. Biblioteka Crne Gore, Đurđe Crnojević, ove večeri odisala je dušom i kulturom, pretvorivši se u pravo srce literarnog i kulturnog događanja. Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori je na Cetinju, prijestolnom gradu, otvorilo manifestaciju Dani kulture Bošnjaka Crne Gore. Veče je bilo posvećeno Safetu Hadroviću-Vrbičkom, koji predstavlja jednog od najznačajnijih stvaralaca iz redova Bošnjaka. Sva mjesta su bila popunjena, a brojna publika je uz aplauze pozdravila poznatog pisca, dok su se emocije i divljenje prema njegovom radu osjećali u vazduhu.

U programu večeri učestvovali su brojni poštovaoci i istaknuti članovi kulturne zajednice, koji su kroz svoje govore i interpretacije istakli značaj Hadrovićevog doprinosa savremenoj književnosti. Istaknuta su djela koja su oblikovala literarni pejzaž Crne Gore, ali i šire, naglašavajući univerzalnost i dubinu njegove poezije koja prelazi granice i pokreće duše.

 Predstavljena knjiga „Antologija vlastite lirike Divan” bila je u centru pažnje, a autor je podijelio svoje inspiracije i proces koji stoji iza stvaranja ovog značajnog djela, dajući prisutnima jedinstven uvid u dubinu svoje umjetničke vizije. O „Antologiji vlastite lirike Divan” 

Saša Božović, kulturolog navodi:  „U djelima Safeta Hadrovića-Vrbičkog, nalazimo jedinstvenu sintezu kulturnih vrijednosti i univerzalnih ljudskih principa. Njegovo stvaralaštvo nije samo odraz bogate bošnjačke tradicije, već i snažan glas koji govori o univerzalnim težnjama čovjeka za slobodom, pravdom i ljepotom. Hadrović sa svojim djelom doprinosi mostovima razumijevanja između različitih kultura, čuvajući pri tom duboku povezanost sa vlastitim identitetom.“

Prof. književnosti Suljo Mustafić:

“Safet Hadrović-Vrbički kroz svoje poetsko i prozno djelo nudi ne samo estetski doživljaj, već i produbljeno razumijevanje svijeta koji nas okružuje. Njegova sposobnost da pretoči suptilnosti bošnjačke duše i duha u literarnu formu, čini ga izuzetno važnim piscem koji čuva i prenosi kulturni i duhovni identitet. Kroz njegovo djelo, mi zapravo učimo o dubinama ljudskog postojanja, što Hadrovića čini istinskim čuvarom kako nacionalne, tako i univerzalne ljudske baštine.“

Književnik Miraš Martinović:

“Safet Hadrović-Vrbički je majstor riječi koji sa nevjerojatnom lakoćom prepliće lokalno i univerzalno, tradicionalno i moderno. Njegova djela su kao riznica u kojoj se čuvaju dragocjenosti bošnjačke kulture, ali i kao otvoreni prozori kroz koje dopire svjetlost zajedničkog, univerzalnog čovječanstva. On nije samo pisac; on je umjetnik koji slikom riječi oslikava dušu svoga naroda, istovremeno se obraćajući svakom čovjeku koji teži razumijevanju i ljepoti.“

Književnik Božidar Proročić: “Safet Hadrović Vrbički predstavlja jedan od najistaknutijih svjetionika u savremenoj književnosti, čija djela odišu jedinstvenom sposobnošću da pretoče duboke emotivne istine i kulturne identitete u besmrtna literarna ostvarenja. Njegova poezija i proza nisu samo izraz autentičnog glasa jednog naroda, već su univerzalni pjesnički zov koji resonira sa svakim čitaocem, bez obzira na njegovu geografsku ili kulturnu pozadinu. Hadrovićeva sposobnost da svojim riječima dodirne suštinu ljudskog iskustva, dok istovremeno čuva i slavi bogatstvo bošnjačke kulture, čini ga ne samo nacionalnim piscem, već i važnim mostom između kultura i generacija. Njegovo stvaralaštvo predstavlja izvanredan doprinos ne samo književnosti Bošnjaka, već i evropskoj literaturi, pokazujući nam kako književnost može biti moćno sredstvo za promovisanje razumijevanja, tolerancije i zajedništva. U djelima Safeta Hadrovića Vrbičkog nalazimo neiscrpnu inspiraciju, ljepotu i pouke koje nas uče da vrednujemo različitost, da njegujemo saosjećanje i da zajedno gradimo svijet u kojem će umjetnost i kultura biti temelji na kojima počiva naše zajedničko čovječanstvo.“

Na kraju večeri, Safet Hadrović Vrbički, prije nego što je pročitao svoje pjesme, obratio se prisutnima sa duboko emotivnim i misaonim riječima koje su odjeknule salom: “Cetinje kao grad nikada ne smijemo zaboraviti i moramo biti duboko svjesni da se u ovom prijestonom gradu branila prava manjebrojnih naroda u ratnim i suludim godinama. Cetinje i Cetinjani su bili istinski patriote i borci u odbrani manjebrojnih naroda. Ali ono što je još važnije, Cetinje je simbol otpora, ne samo u smislu fizičke borbe, već i kao bastion kulture, duhovnosti i tolerancije. Ovđe, đe se susrijećueću istorija i tradicija, mi smo obavezni njegovati vrijednosti koje nas uče o poštovanju, razumijevanju i ljubavi prema svakom čovjeku, bez obzira na njegovu vjeru, naciju ili porijeklo. U srcu ovog grada, u dušama njegovih stanovnika, leži snaga koja prelazi granice i vremena, pokazujući nam put ka boljem i pravednijem svijetu. Kroz svoje pjesme, želim odati počast ne samo Cetinju i njegovim stanovnicima, već i svakom pojedincu koji je stao u odbranu prava na različitost, koji je pružio ruku prijateljstva i koji je svojim djelovanjem potvrdio vječne vrijednosti humanosti i solidarnosti. Neka naša zajednička veče bude podsjetnik na te vrijednosti i neka nas inspiriše da budemo bolji, da gradimo mostove razumijevanja i da zajedno koračamo stazama mira i svjetlosti.“ 

Večeri posvećenoj Safetu Hadroviću Vrbičkom, koja je bila upriličena u okviru manifestacije Dani kulture Bošnjaka Crne Gore na Cetinju, prisustvovali su brojni istaknuti članovi Bošnjačkog vijeća, kao i ugledne ličnosti iz kulturnog i javnog života. Među njima su bili Mirsad Rastoder publicista i novinar, zatim predsjednik opštine Petnjica, Samir Agović koji je svojim prisustvom potvrdio važnost kulturne razmjene i dijaloga između različitih zajednica unutar Crne Gore. Salko Luboder, direktor Centra za razvoj i očuvanje kulture manjina Crne Gore,  Sinan Tiganj direktor Centra za kulturu Petnjica, naglasio je značaj ovakvih događaja za promociju bogatog kulturnog naslijeđa Bošnjaka i njihov doprinos širem kulturnom pejzažu Crne Gore. Safet Kalač, također poznat po svom doprinosu u oblasti kulture i obrazovanja, naglasio je važnost očuvanja jezičkog i kulturnog identiteta, kao i značaj književnosti u artikulisanju temeljnih ljudskih vrijednosti i ideala.

Veče posvećeno Safetu Hadroviću-Vrbičkom na Cetinju bilo je više od obične promocije knjige; bilo je to veče koje je proslavilo kulturu, umjetnost i međuljudske veze, ostavljajući neizbrisiv trag u kulturnoj istoriji Crne Gore. Događaj je bio prilika za podsjećanje na važnost očuvanja i promovisanja bogatog kulturnog naslijeđa, kao i za potvrdu uloge literature u povezivanju ljudi, kultura i generacija.

Related posts

Sarajevo: U Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine sutra otvaranje izložbe slika autora Sadka Hadžihasanovića

Copo Sejo

Almin Kaplan objavio novi roman “Meho”: Knjiga u kojoj će se prepoznati svaki povratnik

Editor

Na krilima snova

Leave a Comment