BiH dijaspora

SAVJETI ADVOKATA: DIOBA SUVLASNIŠTVA

U saradnji sa advokatskom kancelarijom Karabdić (karabdic.baiz Sarajeva, redakcija portala BHDINFODESK-a iz Birminghama, u narednom periodu u rubrici “SAVJETI ADVOKATA” će objavljivati njihove priloge o aktuelnim pravnim temama koje mogu biti interesantne bosanskohercegovačkoj dijaspori.

Poštovani čitaoci, pozivamo vas da nominujete pravna pitanja na koja želite stručan odgovor.

Suvlasnicima se smatraju dva ili više lica koja imaju pravo vlasništva na istoj pokretnoj stvari ili nekretnini, svaki prema svom udjelu srazmjerno cjelini. Tako određen dio suvlasništva naziva se idealni dio, te se pretpostavlja da su oni jednaki, ukoliko nisu drugačije određeni. Suvlasništvo se može steći nasljeđivanjem, putem pravnog posla, sudskom odlukom i slično. 

Dioba suvlasništva na stvari može biti fizička i civilna. Kod fizičke diobe npr. zemljišta moguća je podjela na nove katastarske čestice, odnosno pristupa se parcelaciji zemljišta ili etažiranju stambenog objekta, kako bi se stvorilo više stambenih jedinica, pri čemu je potrebno angažovanje vještaka građevinske struke, uviđaj suda na licu mjesta i utvrđivanje da li stambeni objekat ispunjava određene kriterije za njegovo etažiranje. 

U slučajevima kada fizička dioba nije moguća zbog same prirode stvari ili je moguća uz znatno smanjenje njene vrijednosti, sprovodi se postupak civilne diobe suvlasništva. Ono podrazumijeva procjenu vrijednosti predmetne stvari od strane vještaka određene struke, kao i javne prodaju stvari, nakon čega se suvlasnici namiruju za iznos ostvaren prodajom srazmjerno njihovim suvlasničkim dijelovima. 

Sam proces razvrgnuća suvlasništva moguće je okončati sporazumom suvlasnika, zaključenjem ugovora o diobi ili u vanparničnom postupku, obzirom da u skladu sa zakonskim odredbama jedan od suvlasnika ima pravo prijedlogom pokrenuti vanparnični postupak pred sudom. Prijedlog se podnosi sudu na čijem području se stvar ili nekretnina nalaze, a ako se stvari ili nekretnina nalaze na području više sudova, nadležan je svaki od tih sudova. Međutim, često se dešava da među suvlasnicima ne postoji saglasnost u pogledu uslova i načina diobe, pa će se stoga predlagač od strane suda uputiti na pokretanje parničnog postupka u cilju rješavanja spornih pitanja.

Advokat: Kerim Karabdić

Predhodne teme:

Related posts

Podržite projekat:“Our Tribute to Srebrenica, 2020. (Počast Srebrenici 2020.)”

Editor

Dule Mehić, od mladića iz srebreničkog sela do milionera u Americi

Editor

Vlade Federacije BiH: Dijaspora treba biti jedan od strateških potencijala ekonomskog razvoja

Urednik BiH Info Desk

Leave a Comment