Predsjednik RS Milorad Dodik jučer je u Beču održao sastanak s Christianom Hafeneckerom, generalnim sekretarom Slobodarske partije Austrije (FPÖ) i poslanikom u austrijskom Parlamentu. Ovaj sastanak, koji je Dodik prvobitno predstavio kao dio svoje zvanične agende u austrijskom Parlamentu, u stvarnosti nije bio organizovan ni odobren od strane Parlamenta ili njegove administracije, navode iz Saveza bosanskohercegovačkih udruženja u Austriji “Consilium Bosniacum”.
“Prema dostupnim informacijama, sastanak s predstavnicima FPÖ, desničarske stranke koja je trenutno u opoziciji, nije bio dio službenih aktivnosti Parlamenta Republike Austrije. Ovo dodatno baca sumnju na motive Dodikove posjete Beču, posebno jer je njegov pravni tim ranije tvrdio da je Dodik u Austriji zbog obaveza vezanih za Parlament, što bi moglo poslužiti kao izgovor za njegovo nepojavljivanje na zakazanom sudskom ročištu u Sarajevu”, dodaju.
Podsjećaju da se Milorad Dodik trenutno suočava s optužbama pred Sudom Bosne i Hercegovine zbog zloupotrebe položaja i drugih ozbiljnih prekršaja, a da njegovo odbijanje da se pojavi pred sudom i njegovi pokušaji da opravda odsustvo “izazivaju ozbiljnu zabrinutost u vezi s poštivanjem pravne države i međunarodnih normi”.
“Sastanak s FPÖ, strankom poznatom po desničarskim stavovima i euroskepticizmu, jasno pokazuje Dodikovu političku orijentaciju i njegove pokušaje jačanja veza s partijama sličnih ideoloških opredjeljenja širom Evrope. FPÖ, koja ima bliske odnose s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, često je kritikovana zbog svoje retorike i politika koje polariziraju društvo. Dodikovo predstavljanje ovog sastanka kao dijela zvaničnih parlamentarnih aktivnosti dovodi u pitanje njegovu transparentnost i namjere, te dodatno šteti njegovoj vjerodostojnosti. Ovo takođe ukazuje na mogućnost da je posjeta Beču iskorištena kao manevar za izbjegavanje pravosudnih obaveza u Bosni i Hercegovini. Kao zajednica koja prati dešavanja u Bosni i Hercegovini i u dijaspori, očekujemo od austrijskih institucija da se jasno ograde od bilo kakvog tumačenja koje bi moglo stvoriti dojam da je ovaj sastanak imao zvaničan karakter. Istovremeno, pozivamo pravosudne organe u Bosni i Hercegovini da odlučno djeluju i osiguraju poštivanje zakona bez obzira na političku poziciju optuženih. Ovaj slučaj još jednom pokazuje važnost transparentnosti, odgovornosti i poštovanja međunarodnih pravnih normi u suočavanju s izazovima koje predstavljaju akteri poput Milorada Dodika”, navode iz Saveza bosanskohercegovačkih udruženja u Austriji “Consilium Bosniacum”.