Kultura

Bijeli golub ponovo (ne)leti 604: ZAMIŠLJENI LIK SLAVNOG SLIKARA

banner

Prošle sedmice navršilo se 117 godina od rođenja Ismeta Mujezinovića- ostalo impresivno djelo i zadužbina, prelijepi prostrani Atelje sa njegovim imenom i kuća, reprezentativni je tuzlanski hram umjetnosti. Ostao i njegov zamišljeni lik na bisti u dvorištu i spomeniku u centru sa Mešom- neće biti samo zbog burnih događaja- po svemu sudeći ”odredio” sin Ismar, renomirani umjetnik, nakon što je tražena pomoć prilikom izrade…

Piše: Sead Hambiralović

Ova godišnjica se navršila u dramatičnoj prošloj sedmici, sa nekim pitanjima na koja još nema odgovora, a krunsko (in)direktna mogućnost otvaranja relacija prema Drini. Ima li Tuzla volje i kapaciteta za nešto više od rutine? Pored ostalog prazni sprat desetljećima zvrlji prazan, sa Familijom nema se kontakta (?!). Šutnja na neke ideje  koje su odavno najavljene. Zato je poslato pismo jednom broju poznatih imena koja su (in)direktno u ”toku”. Negdje je problem, u ovom slučaju ko ili koje ”linije” mogu sebi dati za pravo, recimo, ignorisanje onih koji su mnogo doprinijeli kulturi ove sredine. Ode nezadovoljan čuveni akademik Enver Mandžić sa svojim ni mukaet kada je u pitanju vlast, pa Nezir Čorbić, Nesim Tahirović, Asim Horozić, Nijaz Alispahić…- neke godine na komemoraciji Ćazimu Sarajliću u galeriji GM skupila se nezadovoljna (pre)ostala ”prava Tuzla”. Još tužnije kako je ispalo oko posljednje želje Mevludina Ekmečića… A tek iz dalje prošlosti kada je revolucija uzimala svoju djecu, najdrastičniji slučaj u poznatom romanu, a suptilnija kazna Pašagi može dokučiti u knjiziTuzlanski procesi…

GODINAMA VLAST NIJE FERMALA NI ”SINA”

Ponešto je prigovarao oko upravljanja zadužbinom. Prvo će infarkt, potom nezgodan pad i slomljena tri rebra. Grdno i teško ako se imaju 82. Haj opštinskim autom da odemo naobdan u posjetu. Nije Ljubljana toliko daleko. Usput u Jastrebarskom posjetiti poćivalište moga ”usvojenog zagrebačkog unuka” i položiti sedam ”taša” iz Drine (Šahbaz Avdić, direktor nekadašnje zvorničke Furnirke – u Hrvatskoj njegovo ime među sto najboljih inženjera, a najinteresantnije u romanu Bijeli cvijet iznad puta, S.H.). Ako će biti zamorno iz cuga putovatinjegov hairlija Amar riješiće prenočište…

(Može postaviti razlog zašto sam u ovoj temi i ”zauzeo” pored tolike Tuzle? Pisano i ovo prijateljstvo je po više ”linija”. U muzejskoj postavci Bijeli Golub u Zvorniku nalaziće se dio fotosa onih najpoznatijih sa kojima se imalo posla. Sa Ismarom u Galeriji portreta za vrijeme prvog susreta jedan od nainteresantnijih zbog njegove šake sa dugim prstima, iste kao na očevom spomeniku… Biće na centralnom mjestu u znak zahvalnosti što je uradio idejno rješenje eksterijera buduće ”Gljive Mira”, pored arhitekta Kolin Anspach, Arnold Holmedal i Lennart Karlsson, op.a).

U Centru za kulturu zetečeni inicijativom, otšućeno. U gradskoj TV iznenađeni (moglo snimiti ponešto…). Vele da nije u programskoj šemi (?)- moglo se prenijeti gdje treba da ”odobri”… ”Ohladio”- nema potrebe ”uguravati” emocije. A sve jasno kad sam nakon mnogo godina ugledao zapušteno počivalište slavnog umjetnika i supruge. Zamolio da se ”stanje” prenese gdje treba. Nakon par dana na Fb objavljen je fotos ”službene” posjete. Prošlonedeljni pored biste može se pogledati na Google…

Koja propuštena prilika Grada da se izglade relacije sa Familijom. Taj nesuđeni dolazak Sin je zaslužio iz više razloga, pa i kada je zapelo oko očevog kipa. Zamoljen za pomoć- ni ”a” oko detalja, a pretpostavljam da je pomogao oko glavnog- karaktera lika. Ponešto je u scenariju filma Zašto se Ismar ne smije . Vodilo se računa o mjeri i sa tri tačke što nije za šire.

Prošle godine oduševljenje u RTV TK  da uđe u produkciju. Odužilo preko svake mjere, ni maklo od početka (?!). Haman su ”poklopljeni”..! Pisano o još nekim varijantama, najnovija prije neki dan ozbiljna ponuda da se krene. Najveći problem može li se sve autorski stići: ove kolumne, dizajniranje muzejske postavke Bijeli Golub u Zvorniku…- najvjerovatnije zastati sa pisanjem.

Pomenuti scenario, treća verzija bila je gotova pred koronu. Pominjao prvu sekvencu koja bi krenula simbolično sa Skvera, a završna za vrijeme ručka kada su Ismet i Marija u Sarajevu ugostili Ivu Andrića. I kada je izbio ”problem” sa pitanjem malešnog sina može li njemu jedan batak od iznesene pečene koke..? A mogao i naslov filma u vedrijem tonu: “Medna kruška u Ismetovom dvorištu”. Inspirisan dijelom sjajnog govora akademika Ismara Mujezinovića prilikom osnivanja Bosanskog akademskog društva Slovenije

U tom slučaju ideja da na proljeće unuci zasade krušku u dvorištu… I time započne serijal o s početka nabrojanima koji su obilježili jedno vrijeme Tuzle. I, koje koicidencije, lijevo od Ismarove slike na Galeriji nekadašnjeg hotela Tuzla godinama je bila postavljena i slika Nezira Čorbića. Od sina doznao veoma interesantan detalj- slika je sada u njegovoj arhitektonskoj firmi- zgodnom kutku za goste. Dogovorili kaHvenisanje i nikako da se stigne…

Prije dvije godine koliko se moglo bez alata uređena su zapuštena počivališta slavnnog slikara i supruge

HOĆE- NEĆE GRAD

Pisano, najavljivano, na sve načine pokušavano i evo šta ostade na stolu od ”davaovca ideja”:

Prijedlog dodatnog sadržaja praznog sprata Kuće Ismeta Mujezinovića 

Da se uradi dobar fotos poznate slike Oslobodjenje Tuzle i oštampa jedan primjerak smanjenog formata za oko polovinu i grafički izdvoje poznati likovi tog vremena, od Pašage Mandžića, Meše Selimovića, Derviša Sušića, Cvijetina Mijatovića, Ismeta Mujezinovića… pa nadalje, a ostali dio slike ostane u “rasteru”. Uramiti lajsnama kao što je na originalu i postaviti na Galeriju, a ispred 2-3 reda stolica u obliku “potkovice”. Mjesto za školska i studentska predavanja i organizovane turističke posjete…                           Cijenim da će ovo biti jedinstven prizor u svijetu i počast slavnom umjetniku- njegovo djelo na centralnom mjestu Ateljea, a umanjena kopija sa “izdvjenim” likovima koji su obilježili istoriju slobodarske Tuzle. Dugujem zahvalnost Kadriji Hodžicu čija knjiga Tuzlanski procesi… je potakla ovu ideju. 

Soba alternativne medicine za mlade

Koncept rješenja adekvatnog ”oživljavanja” sprata kuće. Sa posebno dizajniranim prostorom koji će biti nadahnuće, poticati mir, toleranciju i na radost datog života sa vizuelne i unutarnje strane. Ciljna grupa djeca i mladi. Naznake ideje pojavile su se u Švedskoj, ali je pretekla odluka o povratku…

U svakom slučaju jedinstven prostor sa psihologom i mladim asistentom. Umjetnost pruža i terapeutske mogućnosti – a tek kad se soba adekvatno uredi! Eventualno ukomponuju i dva eksponata, Internacionalne Dječije zastave koje su uradili 97. učenici sa TK  i  Internacionalni Dječiji kišobran sa 7 štafelaja, preteča nagrađenog na međunarodnom sajmu u Zagrebu…

 Soba familije Mujezinović

Poduže je- emotivno vezan za ime slavnog slikara. Publikovan je razlog  majkine posjete i moj davni telefonski razgovor pred njegovu smrt. Zadnjihgodinaautorski u vezi sa sinom. Njegova velika slika u nekadašnjem hotelu Tuzla sasvim zbližila i inspirisala kao uvodni dio pomenutog dokumentarnog filma. Otvoren je prijedlog da to bude apartmanska soba u koju će povremeno dolaziti  Ismetova kćerka i sin sa unucima i namjesto u hotelu tu boraviti. I dati novu dimenziju Kuće, pogotovo zbog nekih nezadodvoljstava i nesuglasica koja se lako mogu prevazići.

Mogao bi se lako vizuelno riješiti (i) prostor hodnika. Jedna od mogućnosti je pomenuta Ismarova slika, uradi foto- kopija, smanjena oko 30 posto i ako pristane postavi kolekcija olimpijskih plakata ZOI 84 kojih je autor… I nova priča zbog jednog fotosa na stazi Karšlundske šume u Švedskoj- napisane poeme, posebno završnice i dobar povod da se ostvari saradnja sa norveškim Lillehamerom gdje su održane Zimske olimpijske igre. U ovaj projekat svakako trebalo uključiti i Sarajevo…

 Premijera multimedijalne mirovno- turističko- obrazovno- ekološke i zdravstvene turneje Čovjeka koji traži svjetlo:                                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Sead Hambiralović:  DRINA JE DRINA, PANONIKA PANONIKA i 7 EKSPONATA GLJIVE MIRA                                                                                                                                                                  Perfomansi sa kratkim videoinsertima: To sam ja, Putevima Hasana Kaimije, Vrbaslija Hamdija na Drini, Avdibeg u šetnji, Haman je tamo voda suhija, Ljubav na Panonici, Ko to tamo pjeva na sred trečeg                                                                                                                                                                                   slanog jezera?

Otvarnje mostova saradnje sa susjednim Zvornikom

Kao inicijator Tri susreta zvorničke dijaspore 2004, 2005 i 2006. i na čelu Odbora za izradnju spomen- obilježja Kazanbašča na prvoj masovnoj grobnici stekao dragocjena iskustva. A znakovit je prošlogodišnji sastanak sa Gradskom upravom, link: Bijeli golub ponovo (ne) leti 480 / Hajmo vježbati vedrinu: ZVORNIK „SASLUŠAO“ INICIJATIVE

Pri kraju nedavne kolumne naveo novi susret sa gradonačelnikom Zvornika i upoznao sa najavom premijere programa koja bi mogla biti uvod za obnavljanje mostova saradnje dva komšijska rada. Ivanović je notirao preliminarni datum i sa zadovoljstvom došao- pretpostaviti i spontano dogovore prvi koraci…(Po nekoliko linija inicijativa trebalo da je došla je do Gradske uprave. Šutnja, šutnja…- od davaoca ideja dovoljno).

P.S.

Ima neke simbolike u imenu Tu-zla. Nije tu ništa grad kriv-  kroz burnu istoriju uvjek je bilo do ljudi. I prekoviše je bilo doživjeti najveće poniženje u životu i vidjeti bijedu sramnog udruženog poduhvata onih koji bi trebali biti perjanica svake države. Oko nedavnog slučaja- nije životinja kriva! I zato saosjećanje sa porodicama pobrojanih znamenitih imena i može se zamisliti sa koliko gorčine su odlazili Ekmek, Nesim, , Nijaz, Asim, Nezir, Ćazim, Enver… Možda je meni lakše zbog spominjanih 51: 49 posto- očevog Zvornika i (pre)stale tri spominjane zavičajne staze i dvije Majkine u Tuzli- na Banji i slanim jezerima. A prestao se čuditi, niti se kajem šta sam sve ostavio u  Skandinaviji. Srećom  da nije leglo onih 6,5 miliona dolara, kako bi se braća razletjela… I, s razlogom Čovjek koji traži svjetlo. Sve gore navedeno bila dobra prilika za više vedrine sve do Drine, ali biće da je uigranom timu prećedane brka višegodišni kontinuitet.

Još nakon Dejtona shvatio da ovdje duboko nešto nije u redu. Od onog ti si naš, kada je bez odobrenja 97. u predizborne svrhe štampan moj projekat, prvi put čuo za IMT, nakon promocije da pripazim da me ne prevare… Namjesto hvala za ponešto najgore kad nekoga trebaš ganjati. Ili, izostanka elementarnih pravila osnovne komunikacije. 

__________

Kolumne i objave u funkciji regionalnog projekta u osnivanju DaBudeBolje &GljivaMira; Reference osnivača projekta OVDJE Prenose portali: BHDINFODESK ili BIH DIJASPORA INFODESK, Bolja Tuzla; Regional.ba, Šeher Banjaluka u Švedskoj Fb. stranice: GljivaMira, Zvornik kroz sela, mahale i čaršiju. Kontakt: info.gljivamira@gmail.com & dabudebolje@gmail.com   

Related posts

Završen festival “Dani Bošnjačke kulture u Luksemburgu”

Editor

XII DANI BOŠNJAČKE KULTURE U LUKSEMBURGU (I)

Urednik BiH Info Desk

Otvorena 10.samostalna izložba fotografija Samira Zahirovića u Tuzli

Urednik BiH Info Desk

Leave a Comment