Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH Nj.E.Michael Murphy je boravio u protokolarnoj posjeti Tuzli u povodu obilježavanja Dana rođenja Martina Luthera Kinga, dobitnika Nobelove nagrade za mir i velikog borca za ljudska prava.
AmbasadorMarphy sastao se u Gradskoj upravi Tuzle sa dr.sc.Zijadom Lugavićem i predsjednicom Gradskog vijeća Natašom Perić.Ovom prilikom izrazio je zadovopljstvo zbog pozitivnih procesa koji događaju u Tuzli, a koji su usmjereni na poboljšanje kvalitetu života građanki i građana Tuzle.
Nakon sastanka ambasador Marphy, gradonačelnik Lugavić i predsjednica Perić uz prisustvo vijećnika , saradnika i prisutnih građana odali su počast Martinu Lutheru Kingu polaganje cvijeća ispred njegove biste. Na ovaj način Grad Tuzla je dostojanstveno obilježio Dan rođenja ovog velikana i borca za ljudska prava.
I dok su sa posebnim osjećanjem prisutni posmatrali bistu Martna Luthera Kinga koja je zračila posebno na raskršću tuzlanskih ulica za sva vremena mnogi su u duši osjetili njegove riječi zbog kojih je otišao sa svojim mladošću zauvijek boreći se za jednakost i pravdu među narodima. Njegova bista opominje sve prolaznike da ne zaborave da se vole i poštuju svih nacija i nacionalnih opredjeljenja. Ove godine prisutni na ovom obilježavanju Dana rođenja Martina Luthera Kinga obradovala je dolazak ambasadora Marphya jer je ova bista poklon američke vlade 2003 godine u januaru kada je ostala za sva vremena da građani Tuzle zajedno sa građanima iz SAD-a redovno obilježavaju 15 januar.
Gradonačelnik Lugavić je ovom prilikom istakao doprinos ambasadora Marphya našoj državi i njegovoj neumornoj borbi za osnovna ljudska prava , koja se moraju poštovati u BiH, kao i važnost borbe za istinu i ljudska prava na koja je podsjećao Martin Luther King.
-Morate se iskreno i otvoreno suočiti sa prošlošću , kako bi imali priliku da gradite pomirenje u budućnosti.Toga ne vidimo dovoljno u BiH , previše je politićčkih lidera i stranaka koji rade na tome da se prošlost ili izbriše u potpunosti ili da se poriče ono što se desilo u prošlosti , a to nije ispravan put napredku, istakao je Michael Marphy , amabasador SAD-a u BiH u svom obraćanju , te dodao, da je Dan rođenja Martina Lithera Kinga i nacionalni praznik Sjedinjenih Američkih Država.
Gradonačelnik Tuzle, Zijad Lugavić je ovom prilikom naglasuio , da je ovom prilikom izrazio poštovanje i prema građanima Tuzle, istakavši njihovu ulogu kao primjer onoga za što se zalagao Martin Luther King, zajenički život , jedinstvo, međusobno poštovanje bez obzira na bilo kakve različitosti .
Martin Luther King je rođen u Atlanti u Gruziji 1929.godine i najmlađi je dobitnik Nobelove nagrade za mir u dobi 35 godina Sve novčane nagrade poklonio je pokretu za ljudska kojima je posvetio svoj život. Godinu dana nakon što je dobio Nobelovu nagradu za mir Kralj Martin kako su ga zvali osim borbi za ghrađanska prava, javno se protivio američkom ratu u Vijetnamu.protivio se socijalnoj nepravdi , te je stekao i brojne neprijatelje i zbog organizovanja i sudjelovanjima u nemirima protiv rasne segreracije i diskriminacije bio je uhičen 30 puta. U pismu iz zatvora u Birminghamau iz 1963 godine, osim što se iznosi razlog njegovo kršenje zakona, navodeći da je nepravda svugdje prijetnja. 4 travnja 1968 godine je ubijen u Memphisu u Tennesseju dok je stajao na balkonu hotela. Ubio ga je James Earf Ray i umro je kasnije u bolnici u dobi od 39 godina.
Širom SAD-a 7 travnja proglašena je nacionalni dan žalosti, a James Earl Ray priznao je ubistvo i osuđen je na 99 godina zatvora, kasnije je povukao priznanje i Kralja smo privukli u veliku pozornost teoretičarima zavjera. Ubrzo nakon kraljevog ubojstva donosi se usvojeni zakon o građi 1968 godine.Zakon je služio kao svjedočanstvo kraljevog rada i borbe za njegov život za postizanje jednakosti za sve građane.
Dan Martina Luthera Kinga se slavi kao nacionalni praznik i globalno se prepoznaje trećeg ponedeljka svakog sjećnja.
Duška REBIĆ