Kultura

 POČELI XLVI. PLAVSKI KNJIŽEVNI SUSRETI I XXI LIKOVNA KOLONIJA

banner

U Plavu su večeras 28. septembra počeli 46. Plavski književni susreti i 21. Likovna kolonija. Predsjednik opštine Plav, Nihad Canović se prisutnim gostima, poslenicima kulture i građanima obratio sljedećim riječima: ,,Riječ je ta koja je gradila, književnost, kulturu, vjekove, prostore i mostove među narodima. Slavna imena književnosti Plava koja su ispisala neke od naljepših stranica poezije i proze potekla su na ovim prostorima. Zato neka nam naša tradicionalna manifestacija bude podstrek da nastanu i stvaraju nove a mlade generacije koje će iznjedriti nove: Zogoviće, Redžepagiće, Mekulije, Markoviće i druge čija su imena trajna vrijednost ovih prostora ali i Crne Gore.“

U 19. časova počeo je književni program ,,Naš Zogović“ o stvaralaštvu  Radovana Zogovića govorili su: akademik Zuvdija Hodžić, književnik i antologičar Bogić Rakočević dok je moderator programa bio Božidar Proročić, koji je i čitao pjesme Radovana Zogovića.

Akademik Zuvdija Hodžić je istakao: ,,Zogović pripada onoj plejadi stvaralaca čija su djela i život obilježili jedno vrijeme ali i prostore na kojima su živjeli. Živa riječ pretočena u poeziju svojom orginalnošću nas uvijek podjeća koliko je Zogović bio poseban po mnogo čemu. U toj svojoj orginalnosti ali i temama nadmašio je mnoge. Zogović je odavno prešao granice književnosti njegova interesovanja su i etnološka, antropološka i etno-psihološka. “

Bogić Rakoćević književnik i antologičar je istakao: ,,Poezija Zogovića predstavlja dio najupečatljivijih pjesničkih dokumenata o snažnoj nadi čovjekovoj da se odupre zlu i osvoji slobodu. Dominantne teme i motivi njegovih pjesama su sloboda, kritika nepravde, priroda, grad sa svim svojim tajnama, Crna Gora, Balkan i njeni narodi. Često se u poemi pojavljuje bijela boja kao simbol ne nažalost života već smrti i stradanja.“ Rakočević je citirao izvode iz svog eseja o Zogoviću dajući posebno lijepu dimneziju ovoj noći.

Program 46. Plavskih književnih susreta i 21. Likovna kolonije nastavlja se sjutra U petak 29. 03. 2023. godine. sa početkom u 10 časova je posjeta dječjih pisaca školama. U sklopu istog dana sa početkom u 18: 30 je veče Zavičajnih pisaca u kojoj učestvuju: Kaltrina Hoti, Zuvdija Hodžić i Senadin Pupović. U 19. časova počinje program posvećen stvaralaštvu velikog pisca Huseina Bašića. O djelu velikog pjesnika i pisca govoriće: akademici Elbisa Ustamujić-BiH, akademik Zuvdija Hodžić, prof. dr Alija Pirić-BiH, Atvija Kerović direktor Almanaha. Dok će konponovane pjesme Senada Gačevića iz antologije Huseina Bašića izvoditi grupa: ,,O DIVE BEL CANTO.“

BHDINFODESK

DRUGA VEČE XLVI PLAVSKIH KNJIŽEVNIH SUSRETA I XXI LIKOVNE KOLONIJE

Piše: Božidar Proročić, književnik i publicista

Drugi dan 46. Plavskih književnih susreta i 21 likovne kolonije započeo je u 10 časova posjetom dječjih pisaca JU Osnovna škola “Petar Dedović“, Murino-Plav. Profesor Alija Redžematović je u kratkoj pozdravnoj riječi istakao značaj, važnost i ulogu prosvjete i obrazovnog sistema u vaspitavanju mladih. Pisci Slavojka-Slava Vojinović i Šejla Hot-Kajić su govorili o značaju književnosti i o važnosti da mladi čitaju ali i pišu. Nakon iščitanih pjesama, stihove su govorili i učenici: Andrej Gračević, Petar Dedović i Jana Marsenić. 

Nakon ove posjete prof Alija Redžematović je sa piscima: Šejla Hot-Kajić, Slavojka-Slava Vojinović i Božidar Proročić su posjetili JU SMŠ “Bećo Bašić“ u Plavu gdje je pozdravnu riječ priredila profesorica Senada Đečević. Nakon kazivanja poezije, učenici su postavljali pitanja vezana kada su pisci počeli da pišu. Šejla Hot-Kajić je gvovorila učenicima koji je to put kojim trebaju ići ako žele da kroz sistem obrazovanja postanu budući pisci.

Sa početkom u 18: 30 minuta zavičajni pisac Plava istaknuti doktor i poslenik kulture Senadin Pupović je uz zvuke gitare pred brojnom publikom imao svoj muzičko-poetski performans čime je ovu manifestaciju učinio posebnom.

KNJIŽEVNO STVARALAŠTVO HUSEINA BAŠIĆA TRAJNO KULTURNO NASLJEĐE BOŠNJAKA I CRNE GORE

U 19 časova je počela promocija knjige: “Svjetlovi u kovitlacu” koja govori o liku i djelu Huseina Bašića autorke akademik Elbise Ustamujić.  O poetici Huseina Bašića, velikog pjesnika i pisca govorili su: akademici Elbisa Ustamujić, i Zuvdija Hodžić, zatim prof. dr Alija Pirić, Atvija Kerović direktor Almanaha, dok je komponovane pjesme Senada Gačevića iz antologije Huseina Bašića izvodila izvaredno grupa O DIVE BEL CANTO.

Direktor Almana Atvija Kerović je posjetio da časopis “Almanh“ čiji je osnivač bio Husein Bašić predstavlja reprezentativno kulturno-istorijsko glasilo Bošnjaka. Da mnogobrojnim naučnim, stručnim skupovima i simpozijumima koje je “Almanh“ organizovao postignuta značajna dimenzija u očuvanju bošnjačke kulture i identiteta koji čine stubove samog opstanka. Poseban doprinos u saradnji sa međunarodnim institucijama je nešto na čem su posebno ponosni kao i na izdavačku djelatnost.

Prof dr. Alija Pirić je izjavio: ,,Husein Bašić je za života zaokružio respektabilno književno djelo, kao pjesnik, pripovjedač, romanopisac i, konačno, priređivač nekoliko antologija usmenog narodnog stvaralaštva Bošnjaka iz Sandžaka, vrstan esejist i publicist, na način da je osigurao značajno mjesto u književnoj historiji crnogorske, ali i bošnjačke književnosti. Knjiga Elbise Ustamujić bavi se poezijom i romanima ovoga pisca  kompleksnim i kombinovanim metodama čitanja iz više perspektiva i tumačenja teksta, pri čemu ostaje vjerna interpretativnim metodama, koje se bave istinski umjetničkim djelom sa bitnim elementima stila, jezika, značenja i uopće strukture umjetničkog djela, za razliku od recentne kritike koja, teorijskim postavkama raznih autora, u  književnom djelu traži samo ilustraciju tvrdnji što su često problematične i neprimjerene.“

Akademik Elbisa Ustamujić je istakla da su Bašić i Krleža prešli odavno književno teorijske granice jedan u okviru Hazburške monarhije drugi u okviru Otomanske imperije. Roman  ,,Tuđe gnijezdo“ predstavlja samu suštinu i to, kako njegovi romani često govore o dramama bošnjačkog naroda kroz vijekove, od Osmanskog razdoblja do početka ovog milenijuma”. Elbisa Ustamujić je istakla da je posebno značajan njegov doprinos očuvanju bošnjačkog usmenog stvaralaštva zahvaljujući dugom i upornom terenskom radu. Knjiga “Svjetovi u kovitlacu” je naučna monografija o književnom opusu jednog od najplodnijih bošnjačkih pisaca, čija su djela trajne i neprolazne vrijednosti. Roman “Tuđe gnijezdo” Bašić je dobio nagradu ”Svjetlosti”, a za ciklus romana Krivice I, II, III dobio je, na konkursu s temom iz rata i revolucije, prvu nagradu među 147 prispjelih radova.

Akademik Zuvdija Hodžić je istakao da je Bašić bio i ostao ne samo jedan od najplodnjih, najznačajnih već i najenergičnjih pisaca koji su duboko bili svjesni da je život jedan a da je umjetnost vječna. Toga je i vodilo kroz život davalo mu snagu i energiju koju su imali samo rijetki. Govorio je o prijateljskom odnosu tokom svih decenija života sa njim i o zajedničkom sagledavanju kulturoloških prilika ali i djela koja su oba pisca pisali. Posebno je naglasio da je svojim romanima, poezijom, pripovjetkama podjednako bio uspješan u svim književnim formama. Danas je Bašić zastupljen u prosvjetno-obrazovnim programima kako u Crnoj Gori tako i u BiH zaključio je na kraju Hodžić.

Muzičko poetski performans dr Senadin Pupović
Promocija knjige “Svjetlovi u kovitlacu” koja govori o liku i djelu Huseina Bašića autorke akademik Elbise Ustamujić

ZAVRŠENI XLVI PLAVSKI KNJIŽEVNI SUSRETI I XXI LIKOVNA KOLONIJA

Piše: Božidar Proročić, književnik i publicista

Treće večeri 46. Plavskih književnih susreta i 21. Likovne kolonije završene je manufestacija regionalnog karaktera koja na najljepši način afirmiše kulturu, književnost i likovnu umjetnost eminentnih umjetnika. Danas u subotu 30. septembra 2023. godine moderator i književnica Jelena Božović koja je izuzetnim šarmom vodila ove susrete u 18. časova je najavila promociju romana istaknutog novinara i publiciste Esada Kočana “Naša rijeka.“ O romanu su govorili: dr Milan Popović, prof i teolog Džemo Redžematović i profesorica Senada Đešević.

Profesorica Senada Đešević je govoreći o knjzi Naša rijeka je izjavila: ,,Roman Naša rijeka je po mom mišljenu najznačajnije djelo autora Esada Kočana. Ovo kompleksno književno djelo razrađuje različite aspekte života. Autor govori o iskrenim ljubavima, porodičnim odnosima, prijateljstvu identitetu, tradiciji istražujući istorijske i društvene promjene.“

Prof i teolog Džemo Redžematović je izjavio: ,,Esad Kočan svojim romanom, stvaralaštvom ali i intelektualnim otporom pdsjeća na jednog od najvećih palestinskih pjesnika Mahmuda Derviša. Njihova borba za snagu intelekta, slobodu riječi očuvanje identitea i jezika je snažna poruka čovječanstvu.“

Prof. dr Milan Popović je istakao sljedeće: ,,Tema romana je razaranje mjesta  iu zavičaja iz ranog djetinjstva. U životnom dobu kada nije riječ samo o gubljenju zavičaja već i o ličnom odnosu poijedinca prema društvu, sistemu, ličnim promišljanima i esenciji životne energije odnosa prema najbližim.“

Na kraju večeri istaknuti novinar i publicista Esad Kočan se zuahvalio svojim promoterima, gostima ali i Centru za kulturu Husein Bašić-Plav.

Ovogodišnja 21. Likovna kolonija koju su činili eminentni umjetnici sa prostora Zapadnog Balkana je na naljepši način predstavila ulogu i značaj savremene likovne umjetnosti a činili su je: Mirsada Masal, Ilonka Jasak (BiH) Žarko Plavšić, Vuk Marsenić (MNE). Istaknuti umjetnik Islam Hasić (SRB);  je izjavio: ,,Da likovna djela nastala u Plavu, predstavljaju posebnu inspiraciju za umjetnike. Samim dolaskom i boravkom u Plavu dobijate inspiraciju gledajući prirodne ljepote planine, jezera, šume koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Čast mi je bila da sam bio dio ove lijepe priče koja traje a Palav itekako to umije dobro da prepozna ono što je dobro vrijedno i dragocjeno u kulturi ali i u likovnoj umjetnosti.“

Centralno veče započelo je u 18. časova istaknuti pisci, pjesnici, poslenici kulture i medija su govorili svoje stihove i to: Senadin Pupović, Jelena Jovetić, Slavojka Vojinović, Božidar Proročić, Sulejman-Beća Kujević, Dijana Tiganj, Jelena Božović, Saša Lješković, Hajredin Kovači, Šejla Hoti-Kajić (MNE); Golub Jašović, Salvica Jovanović (SRB); Prof dr Shyqri Galica, prof Agim Berisha (KS). Grupa grupa O DIVE BEL CANTO je sa dvije muzičke numere obogatila izvođenje poezije istaknutih pjesnika. Profesor Alija Redžematović koji radi kao višu bibliotekar u Centru za kulturu Husein Bašić je sve goste ove i prethodnih večeri na najljepši način dočekao i ispratio u ulozi jednog od domaćina 46. Plavskih književnih susreta i 21 Likovne kolonije. Publika je burnim aplauzima pozdravljala više puta sve učesnike večeri.

Direktor Centra za kulturu “Husein Bašič“ Vladimir-Vlado Knežević je povodom zatvaranja 46. Plavskih književnih susreta i 21. Likovne kolonije izjavio sljedeće: Ovogodišnji susreti bili su dinamični. Programi su osmišljeni da na najljepši način se reprezentuje bogastvo i multikultura naroda. Nastavićemo i u narednom periodu sa istim tempom to je naša obaveza grad Plav je već prepoznat kao jedna značajna kultrno-turistička destinacija. Mogu slobodno reći da smo postali svojevrsna prijestonica kulture na sjeveru Crne Gore. “

Sa promocije romana Esada Kočana Naša rijeka
Direktor Centra za kulturu Husein Bašić, Vladimir-Vlado Knežević
Prof Alija Redžematović prvi sa desna sa likovnim umjetnicima učesnicima XXI Likovne kolonije

Related posts

Legenda narodne muzike Ibro Selmanović vratio se na estradu hitom „Sa Čaršije do Skadarlije“

Editor

R A M A Z A N: Podsjećanje na osnovne značajke mjeseca Ramazana

XXII LIKOVNA KOLONIJA PLAV-UMJETNOST SPOJENA NITIMA VJEČNOSTI

Editor

Leave a Comment