Najprije pokazana u francuskom gradu Bayeux čija historija liči na događaje u bosanskohercegovačkoj prijestolnici, postavka “Tragovi humanosti” je ovih dana dostupna i Sarajlijama, koji su njezini direktni učesnici. Francuski novinar Remy Ourdan i domaći fotograf Damir Šagolj su zamislili i ostvarili izlaganje umjetničkih ostvarenja, novinskih izvještaja i historijskih dokumenata od dolaska Židova iz Al-Andalusea do sarajevskog Purina, te događaje u gradu koji se svim sredstvima borio protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu kao i svjedočenja pa fotografije o četverogodišnjoj blokadi, koja je trajala od 1992. do 1996. godine, odnosno cijela 44 mjeseca!
Izložba ističe duh Sarajeva i samo njemu svojstvenu ideju o hrabrosti, dostojanstvu i junaštvu. Tekstovi, dokumenti i fotografije, najprije su objavljeni u pariskom dnevnom listu “Le Monde”. Historija Sarajeva, spašavanje čuvene Hagade, dokaze o pomoći Židovima za vrijeme Drugog svjetskog rata, najprije od strane muslimanskog stanovništva ali i kršćanskog, te pomoći koju su Židovi ostvarivali za vrijeme blokade grada, devedesetih godina prošlog stoljeća.
Veoma je uočljiva postavka Šejle Kamerić, pod nazivom “Lamed Vav”, sačinjena od napuklog mramora ostalog iza postavljanja nadgrobnih spomenika. Radi se o slomljenim anđelima koji čine upečatljivu instalaciju. “Lamed Vav” se prevodi – “36 nije dovoljno” jer po hebrejskoj mitologiji, ako u svijetu nema 36 pravednika, zlo počinje svoju vladavinu!
Kamerić izlaže i drugi rad, čija su osnova Šagoljeve fotografije uništenih portreta, pronađenih na različitim mjestima u gradu. Izložba je posvećena osobama koje su spontano pružale otpor, poznatim i nepoznatim, koje su univerzalne vrijednosti stavljale iznad ličnih, političkih ili vjerskih uvjerenja.
Džana Mujadžić