Svijet

Šta do sada znamo o počiniocu strašnog zločina iz Graza?

Austrija se još uvijek oporavlja od jedne od najgorih masovnih pucnjava u svojoj modernoj historiji. U utorak ujutro, 21-godišnji muškarac otvorio je vatru u srednjoj školi Borg Dreierschützengasse u Grazu, ubivši nekoliko ljudi prije nego što je oduzeo sebi život. Ko je bio napadač?

Napadač, identificiran kao Arthur A. , ​​dolazi iz područja Graza. Prema neslužbenim informacijama, A. je prije dvije godine napustio školu bez polaganja završnih ispita. Prema Salzburger Nachrichtenu, napad je izvršio u učionici u kojoj je i sam nekada sjedio kao učenik. Većina njegovih bivših kolega iz razreda je u međuvremenu diplomirala, izvještava Der Standard. .

Generalni direktor Službe javne sigurnosti Franz Ruf potvrdio je večeras za program ZIB Spezial da je pronađeno oproštajno pismo, izvještava ORF. Policija je zaplijenila dokument, koji postoji i u fizičkom i u digitalnom obliku. Prema Rufovim riječima, pismo ne sadrži nikakve tragove o motivu napadača. Mediji su nagađali da je napadač bio meta maltretiranja dok je bio u školi.

Ključne činjenice o napadu:

Napadač : 21-godišnji Arthur A. iz područja Graza, bivši učenik škole. 
Žrtve : deset ubijenih (osam učenika, dvije odrasle osobe), više od deset povrijeđenih. Među žrtvama i osobe porijeklom iz BiH.
Oružje : pištolj (navodno Glock) i sačmarica, legalno kupljeni. 
Legalnost posjeda : napadač nije imao prethodni kriminalni dosije. 
Mjesto napada : njegova bivša učionica u školi Borg Dreierschützengasse (gimnazija).
Kraj napada : samoubistvo u školskom toaletu. 
Motiv : nepoznat; mogućnost lične patnje ili duševne bolesti.

Nije imao prethodni kriminalni dosije, a oružje je posjedovao legalno.

Arthur A. nije imao kriminalni dosije, što znači da je legalno mogao posjedovati oružje. Prema do sada dostupnim informacijama, tek je nedavno kupio jedan od pištolja – za koji se vjeruje da je Glock – a u njegovom domu je pronađena i oproštajna poruka.

Digitalno potpuno nevidljiv

Jedan od najneobičnijih nalaza dosadašnje istrage je gotovo potpuno odsustvo digitalnih tragova. U vrijeme kada su društvene mreže često prvi izvor informacija o počiniocima takvih napada, Arthur A. ostaje online “duh”. Nema profila, nema objava, ništa što bi jasno ukazivalo na njegova uvjerenja ili emocionalno stanje.

Motiv: lične poteškoće ili nešto drugo?

Trenutno nema naznaka da je napad bio ideološki motiviran, ali istraga o njegovim elektronskim uređajima je u toku. Vlasti upozoravaju da je granica između političkog ekstremizma i lične patnje često nejasna. Napadači u takvim slučajevima često djeluju iz osjećaja isključenosti, ljutnje ili psihičke patnje.

N1

Poznat identitet ubijenih osoba porijeklom iz BiH u Gracu

Teška tragedija potresla je jutros austrijski grad Graz, kada je u srednjoj školi BORG Dreierschutzengasse došlo do masovne pucnjave u kojoj je poginulo najmanje jedanaest osoba.

Imam džemata “Bošnjak” u Grazu, hafiz Sabahudin Hašić, potvrdio je da su među poginulima i dvoje mladih porijeklom iz Bosne i Hercegovine – 17-godišnji Kaid J. i Hana Akmadžić iz Cazina. Oba učenika su podlegla zadobijenim povredama na licu mjesta.

Prema zasad nepotvrđenim informacijama, još jedna osoba porijeklom iz BiH nalazi se među teško ranjenima, a ljekari se bore za njen život.

Učenici koji su preživjeli napad evakuisani su u obližnju sportsku dvoranu Helmut-List-Halle, gdje su im pomoć pružili psiholozi Hitne pomoći i osoblje Crvenog križa. Mnogi su i dalje u šoku zbog svega što su vidjeli i doživjeli.

Austrijske vlasti vjeruju da je napadač djelovao sam. Riječ je o 22-godišnjem bivšem učeniku ove škole koji je, prema navodima medija poput *Krone* i *Salzburger Nachrichten*, jutros ušao u školu naoružan legalno posjedovanim pištoljem i sačmaricom. Otvorio je vatru u dvije učionice – od kojih je jedna bila njegova bivša – a zatim izvršio samoubistvo u školskom toaletu.

Policija i dalje osigurava školu, dok forenzičari obavljaju detaljan uviđaj. Motiv napada još nije poznat, ali istraga je u toku.

Ova tragedija izazvala je val tuge i nevjerice, kako u Austriji, tako i u Bosni i Hercegovini, posebno među članovima bošnjačke dijaspore. Iz džemata “Bošnjak” u Austriji poručili su:

> “Zapanjeni i duboko pogođeni, pratimo izvještavanje o aktuelnim dramatičnim događajima. Naše misli su sa onima koji su pogođeni, njihovim porodicama i školskom zajednicom tokom ovih teških sati.”

Ambasada Bosne i Hercegovine u Austriji saopćila je da nema zvaničnih podataka o poginulim državljanima BiH, ali je potvrđeno da su među žrtvama osobe porijeklom iz naše zemlje koje nisu imale bh. državljanstvo.

Nakon ove tragedije, očekuje se i pokretanje rasprave o sigurnosti u obrazovnim ustanovama.

(Vijesti.ba)

Related posts

​Remembering Srebrenica: We are shocked to see the atrocious attack in Southport being weaponised and misused to spread violence and riot

Editor

Umrla kraljica Elizabeta II, britanskim kraljevstvom vladala je sedam decenija

Editor

Gradonačelnik Windsora, Drew Dilkens proglasio 11. juli 2022. godine Danom sjećanja na genocid u Srebrenici

BHD Info Desk Administrator

Leave a Comment