BiH dijaspora

Pasoš-potvrda o vakcinaciji radi putovanja unutar EU moguć od 17. marta

Pasoš-potvrda o vakcinaciji protiv korona virusa radi slobodnog putovanja unutar Evropske unije (EU) treba da bude na snazi od 17. marta i važit će samo za cjepiva čiju je djelotvornost ustanovila Evropska agencija za lijekove (EMA), potvrdila je evropska komesarka za unutrašnje poslove Ylva Johansson.

Tu vijest je iz izvora EU najprije prenijela TV mreža Euronews, a kako je navedeno, pasoš-potvrda o slobodnom putovanju ne isključuje mogućnost da građani unutar EU putuju i na osnovu testova kojima dokazuju da nisu zaraženi korona virusom ili ako pristanu na karantin, javlja Radio Slobodna Evropa.

Evropski komesar za pravosuđe Didier Reynders je, prema ovim izvorima, stavio do znanja da države članice EU mogu svojim građanima odobriti vakcinaciju za razne vakcine, ali uvjerenje za slobodno putovanje će biti izdavano samo za vakcine koje je odobrila nadležna evropska služba i to su Pfizer/BioNtech, AstraZeneca, Moderna i Johnson&Johnson.

Pasoš-potvrda će biti dostupan u digitalnom, elektronskom vidu i kao ovjereno uvjerenje na papiru.

Time da će građani unutar EU moći putovati slobodno i uz testove ili karantin se izbjegava bilo koji vid diskriminacije i sad preostaje da ubrzanim postupkom odluku o pasošu, uvjerenju o vakcinaciji potvrdi Evropski parlament.

Fena

Related posts

Davor Dragičević otac stradalog Davida zatražio azil u Austriji

Editor

Oglasio se smijenjeni muftija Osman ef. Kozlić: Zamolio Allaha da ga zaštiti od zulumćara

Editor

Aerodrom Mostar: Od iduće godine linije za Beč, Napulj i još tri evropska grada

Leave a Comment