Govor zemlje moje

U Tuzli promovisan „Bosanski pravopis” autora Refika Bulića

banner

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli upriličena je promocija „Bosanskog časopisa“ autora dr.prof. Refika Bulića.Objavljivanje  ove knjige je veliki događaj za bh nauku o jeziku i cjelokupnu kulturu.Pravopis ima 1144 stranice , pravopisne preporuke raspoređene u 1242 tačke i akcentiran Pravopisni rječnik sa oko 50.000 odrednica.
O knjizi su govorili promotori , profesori iz Sarajeva i Tuzle: prof.dr. Amela Šehović,Univerzitet u Sarajevu , prof.dr. Mirela Omerović, Univerzitet u Sarajevu, prof.dr. Sead Nazibegović, Univerzitet u Tuzli, prof.dr. Halid Bulić, Univerzitet u Sarajevu, ali i autor knjige Refik Bulić.
Prof.dr. Halid Bulić, koji je pisao i predgovor o knjizi, između ostalog ističe , da je „Bosanski pravopis“Refika Bulića je knjiga na koju se svaki korisnik bosanskog jezika može osloniti u svakoj situaciji kada ima pravopisnu dilemu jer Bosanski pravopis nije pravopisno pravilo, nego pravopisne prepreke otklanja.Bosanski pravopis , Refika Bulića ima raširenost pojedinih rješanja, tradiciju pisanja, gramatiku, karakteristike pojedinih riječi, simboličku vrijednost određenih rješenja , te mnoge potrebe koje se pojavljuju, pa se može opisati kao moderan, opširan  i praktičan, kaže Bulić. 

Detalj sa promocije


Recenzentica knjige prof.dr. Mirela Omerović ističe, da je predstavljanje ove knjige u lIngvističkoj bosnistici Bosanskog pravopisa veoma važno.Autor u Bosanskom pravopisu većinu objašnjenja obrazlaže na jednostavan i praktičan način.Ono što je važno za Bosanski pravopis i što mu daje tipično bosansko obilježje jeste mnoštvo autorovih ilustrativnih primjera različitih konstrukcija frazama i rečenica autorovih za bosanskohercegovački prostor kao naprimjer. Mašio je Ahmo Kladnja, Dat će Bog i Salki gaće, al se ne zna kad će, Bujrum Musa kupusa, Jedan ko Bajro u majke itd. Većina ovakvih primjera iz književno umjetničkih tekstova odnosi se na najrelevantniji BH i bošnjačke pisce 20.stoljeća i pisce novije generacije , ističe recenzentica Omerović.
O knjizi Bosanski pravopis , autor Refik Bulić ističe da je radio veoma dugo,više godina jer je Bosanski         pravopis obiman, jer sam za sve prepreke dao sva objašnjenja.Očekujem da će pravopis naiči na dobar prijem , a sve ono što predstavlja problem nastojao sam da objasnim , svi oblici su koncentrisani. Volio bih da u Bosni i Hercegovini bude jedan jezik i jedan pravopis, ističe autor Bosanskog pravopisa, Refik Bulić, autor obimnog pravopisa koji je poklonio narodu Bosne,  za mnoga dalja vremena koja dolaze.
O autoru Bosanskog pravopisa je zabilježeno, da je Refik Bulić redovni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli .Objavio je 14 knjiga i oko 100 naučnih i stručnih radova , te  brojne književne tekstove.Član je Centra za leksikologiju i leksiografiju Akademije nauka i umjetnosti BiH.Dobitnikje više književnih nagrada za prozu i poeziju na natjecajima širom bivše Jugoslavije.

Duška REBIĆ 
 

Related posts

Tereza Djedović: Njegovanje maternjeg jezika važno za očuvanje kulturnog identiteta

Urednik BiH Info Desk

Danas je 21. februar Međunarodni dan materinjeg jezika

Urednik BiH Info Desk

“Preporod” traži od vlasti RS da učenicima omogući obrazovanje na bosanskom jeziku

Editor

Leave a Comment