Dopunske škole

Australija: Bosanska škola u Viktoriji svečano ispratila 19. generaciju maturanata

banner

LJEPOTA MATERNJEG JEZIKA POZNAJE SE SRCEM- Bosanska škola u Australiji  

Piše: Aiša Hadžiahmetović

U subotu 7. decembra 2024. godine u organizaciji Udruženja nastavnika bosanskog jezika u Viktoriji, u svečanoj sali hotela Novotel u Prestonu, u Melbourneu, održano je matursko veče 19. generacije maturanata Bosanske škole, koja je ove godine obilježila i 30 godina postojanja i kontinuiranog rada. 

Zajedno sa svojim nastavnicima, roditeljima, zvanicama iz VSL-a, državne institucije pod čijim okriljem se izučava bosanski jezik, sa ambasadorom BiH, gospodinom Kemalom Muftićem, te sa posebnim i dragim gostima na veoma dostojanstven i svečan način maturanti su obilježili kraj svog školovanja u Bosanskoj školi. Nastavu bosanskog jezika pohađali su u dva centra u Melbournu – u Noble Parku North i Caroline Springsu, održavajući tako putem škole bosanskog jezika, posebne lične, tradicijske, jezičke i kulturološke veze sa Bosnom i Hercegovinom – domovinom svojih očeva i majki. Ove godine Bosanska škola ispratila je 16 maturanata.

Zvanični dio programa otvorila je predsjednica Udruženja nastavnika bosanskog jezika u Viktoriji, Aiša Hadžiahmetović, koja se, čestitajući maturantima, kolegama nastavnicima i roditeljima, zahvalila svima onima koji pružaju podršku školi. Posebnu zahvalnost ovoga puta je uputila nastavnicima koji kroz svoj rad daju najbolji dio sebe – svoje znanje, strpljenje, posvećenost i ljubav i uporedivši učitelje sa svijećom, koja plamteći gori i troši se, ali osvjetljava put drugima. Također je naglasila važnost učenja maternjeg jezika koji je temeljna odrednica identiteta i kulture svakog pojedinca, ali i most  ljubavi koji se na taj način gradi prema Bosni i Hercegovini.

NJ. E. ambasador Bosne i Hercegovine u Australiji, gospodin Kemal Muftić dodijelio je ispred ambasade BiH u Canberri pohvale najboljim maturantima iz generacije 2023, a to bili Dawood Bektaš, Nurija Hota i Ella Spahić. U svom pozdravnom govoru ambasador Muftić je naglasio značaj uvažavanja i poštovanja bosanskog jezika od strane vlade Australije. A maturantima je poručio: „Nemojte nikada biti zadovoljni onim što znate, idite uvijek naprijed.“

U ime Viktorijanske škole jezika prisutnima su se obratili direktorica VSL-a, gospođa Judi Benney, odavši priznanje svima, učenicima, nastavnicima i roditeljima, te istakavši značaj očuvanja maternjeg jezika, kao jezičke posebnosti i identiteta u multikulturnom australskom društvu. S ponosom je istakla da VSL obuhvata 53 jezika u Viktoriji, te tako održava živom multikulturalnost cijele Australije.

Posebno oduševljenje izazvao je dr. Felix Siddell, koordinator u centru Caroline Springs napomenuvši kreativnost nastavnog programa koji uključuje dobok kulturološk značaj, a imajući na umu predavanje o sevdalinci koje je nedavno u školi održala dr. Nela Trifković, te čestitao uvrštavanje sevdalinke na UNESCOV-u listu nematerijanog blaga čovječanstva. Naglasio je da učenici bosanske škole učenjem bosanskog jezika ne samo da održavaju maternji jezik unutar familije, već se na taj način uče razumijevanju kako se civilizacije svijeta ukrštaju.

Gost večeri bio je profesor sa RMIT univerziteta u Melbourneu, dr. Hariz Halilović, nekadašnji nastavnik Bosanske škole, koji je u svom govoru istakao da vrijeme provedeno u školi ne smatra samo posebnim iskustvom već i privilegijom. Danas kao antropolog istraživač ima priliku da dovodi studente iz BiH, kao i da australijske studente odvodi u BiH. U maturantima vidi buduće ambasadore koji će biti spona između Australije i BiH.

“U novim licima ovih mladih ljudi, maturanata, vidim buduće lidere ne samo u našoj zajednici ovdje, nego i u životu Australije.”, istakao je profesor Halilović.

I ove godine posebna gošća maturske večeri bila je direktorica Bosanske etničke škole iz Novog Južnog Walesa, gospođa Maida Vugdalić koja je izrazila je svoje oduševljenje ovakvom vrstom međudržavnog povezivanja škola bosanskog jezika. “Kroz škole bosanskog jezika u Australiji, mi slavimo naše zajedništvo, našu tradiciju, kulturu, domovinu Bosnu i Hercegovinu i bosanski jezik.”

Ispred Bosanske Fondacije Budućnosti braće Edhema i Rešada Čustovića, prisutnima se obratio i doktorand sa Univerziteta La Trobe Rijad Sarić, koji je uručio vrijedne novčane nagrade najboljim učenicima iz prethodne generacije, koje im Fondacija po tradiciji dodjeljuje svake godine.

„Kada odete u Bosnu, pričajte sa svojim vršnjacima na bosanskom jeziku. Oni će htjeti pričati s vama na engleskom, ali vi nemojte, ostanite pri bosanskom!”, poručio je maturantima PhD Sarić.

Najbolji učenik Bosanske škole iz prošle generacije Dawood Bektaš govorio je o svom iskustvu u bosanskoj školi, i između ostalog naglasio:

„Bosanski jezik nije samo sredstvo komunikacije već je i nosilac naše kulture, identiteta i tradicije, koji nas i dan-danas definiraju kao narod, kao etnicitet. Naš narod, bošnjački narod je preživio kroz mnoga stoljeća promjena, prilagođavanja i izazova uvijek ostajući vjeran svojim korjenima.”

Nastavnice koje su izvele 19. generaciju maturanata bosanskog jezika Sada Makaš i Mineta Hadžiavdić obratile su se svojim učenicima i zaželje im sve najbolje u budućem školovanju uz amanet da i dalje njeguju bosanski jezik kao dio svog identiteta da ga prenose budućim generacijama.

Nakon zvaničnih obraćanja i čestitanja uslijedio je umjetnički dio programa koji su oblikovali umjetnici i muzičari iz Melbournea, nastavnici i učenici Bosanske škole, te najmlađa grupa KUD-a Dukat.  Prvo je nastupila Altijana Mostić violonistica iz Melbournea, odsviravši nekoliko klasičnih kompozicija Bizea, Štrausa i Čajkovskog, donoseći njihovu neprolaznu ljepotu.

Učenici mlađih razreda oba centra Bosanske škole izveli su recital „Šta pjesma može”, te svojim recitovanjem i glumom izazvali ovacije i zarobili srca prisutnih. Jedna od profesorica Bosanske škole Munira Mitrić nazvala ih je fenomenima, jer govore poeziju napamet, naglašavajući ljepotu jezika i srcem i dušom.

I nastavnici su se i ovoga puta pokazali kao izvrsni recitatori. Nastavnica iz centra Noble Park North Amela Ademi vrlo impresivno je govorila čuvenu pjesmu „Emina”Alekse Šantića, dok je Aiša Hadžiahmetović govorila svoju pjesmu „Djeca Bosne”.

Završnica umjetničkog dijela večeri bila je najslađa – nastupila je najmlađa grupa KUD-a Dukat, uz raskošnu scenografiju i kostime, te izazvavši osuševljenje svih prisutnih. 

Vrhunac maturske večeri bila bila je dodjela diploma i poklona maturantima, te zajedničko fotografisanje s roditeljima, nastavnicima i prijateljima, a nakon toga uslijedila je dodjela zahvalnica i priznanja sponzorima škole, donatorima večeri i specijalnim gostima, kao što su Senad Voloder, Šemsa Osmančević, braća Edhem i Rešad Ćustović, Dino Bešlagić, Huska Čehić, Nevzet Delibajrić, Zekija Dedić, Safija i Esad Velić, Azra Kurspahić, Timka Delić i mnogi drugi.

Uz muziku, pjesmu i ples, vođeni repertoarom muzičara Damira Zukanovića prisutni su se zabavljali do kasno u noć. 

Bilo je to veče koje će se zasigurno dugo pamtiti. U atmosferi velike radosti, međusobnog poštovanja i zahvalnosti i  Bosanska škola u Viktoriji se još jednom pokazala kao most povezivanja kultura Australije i Bosne i Hercegovine. 

Foto galerija:https://www.facebook.com/vslbosanski / Samra Makas

generacija VCE Bosanski, učenici i nastavnici sa ambasadorom Muftićem
Altijana Mostić
Recitatori Bosanske škole
Pohvala ambasadora Muftića najboljem učeniku Dawoodu Bektašu iz generacije 2023.
Nastavnici Bosanske škole sa ambasadorom Muftićem
Najmlađa grupa KUD-a Dukat
Maida Vudalić, BEŠ NJW i Aiša Hadžiahmetović, Bosanska škola Viktorija
Dawood Bektaš prima nagradu ispred BFF od doktoranda Rijada Sarića


Related posts

Otvaranjem portala za učenje maternjeg jezika država “pere ruke” od ove neuređene oblasti u bh. dijaspori

Urednik BiH Info Desk

Stuttgart: Jedanaestogodišnja Lamija Hodžić objavila knjigu na njemačkom jeziku

Editor

New York: Učenici iz BiH Na Genius olimpijadi osvojili četiri medalje

Leave a Comment