Parlamentarce, diplomate, češke veterane koji su služili u Bosni i Hercegovini, kao i predstavnike bh. zajednice u Češkoj je pozdravila ambasadorica Martina Mlinarević, prisjećajući se svih strahota koje su se dogodile u Srebrenici u julu 1995. godine s posebnim osvrtom na preživjele majke i žene žrtve silovanja kao ratnog čina.
Mlinarević je govorila i o opetovanom negiranju genocida i veličanju ratnih zločinaca, a ukazala je i na činjenicu koliko je teško govoriti o “nikad više” u kontekstu neponavljanja genocida, kad svakodnevno gledamo humanitarnu krizu i sve ono što prolaze nevina djeca Gaze, te je podsjetila i na ratom pogođenu Ukrajinu.
Ovim povodom prisutnima se obratila i predsjednica Parlamenta Češke Republike Markéta Pekarová Adamová koja se podsjetila svoje prošlogodišnje posjete Srebrenici i majkama Srebrenice.
Ona je govorila o potresnom iskustvu koju je na nju ostavila ta posjeta i sve ono što su doživjeli bošnjački muškarci i dječaci u julu 1995. godine od agresora. Izrazila je svoje uvjerenje da nikada više narod Bosne i Hercegovine neće morati prolaziti kroz slične traume i stradanja, ali i niko drugi na svijetu, te da moramo biti jasni u svojim nastojanjima da spriječimo historiju da se ponavlja.
Adamová je govorila i o Buči u Ukrajini koju je također posjetila.
Uslijedio je govor zastupnika u češkom parlamentu Jana Hoffmana, koji je član Interparlamentarne grupe prijatelja za Bosnu i Hercegovinu koja je na inicijativu ambasadorice Mlinarević formirana u 2022. godini.
Zastupnik Hoffman govorio je o budućnosti Bosne i Hercegovine koja će uvijek imati češku podršku na putu ka euroatlanskim integracijama, te da je njihova ljudska i moralna dužnost u kontekstu ratnih stradanja i genocida u Srebrenici pružiti danas svu moguću potporu BiH, što kao zemlja rade kroz stotine izvanrednih projekata, stipendiranje bh. studenata…
Zamjenik ministra vanjskih poslova Češke Republike Jan Marian također se obratio prisutnima i kazao da je neprihvatljivo negiranje genocida od pojedinih zvaničnika Republike Srpske, te je govorio i o češkom glasanju za Rezoluciju o Srebrenici kojom se uspostavio Internacionalni dan sjećanja na genocide kojeg su današnjim aktom komemoracije u češkom parlamentu obilježili.