Aida Đulić, jedna od koordinatorica bosanske škole u Rottenburgu i sve uspješnija književnica, smatra da je najmanje 13 razloga zašto bosanska omladina u dijaspori treba učiti bosanski jezik
Među prvima koji su u Njemačkoj podržali projekat Očuvanje maternjeg jezika i identiteta građana BiH u dijaspori kroz dopunske škole BiH i kulturne djelatnosti bili su aktivisti BiH u Rottenburgu. Tim povodom, na ovu temu, u Rottenburgu je 5. marta 2015. godine održana tribina, na kojoj su govorili tadašnji konzul BiH u Stuttgartu Dag Đumrukčić i predsjednik Saveza dopunskih škola BiH, bivši generalni konzul BiH u Stuttgartu, Haris Halilović.Za našu državu veoma je važno da njeni građani koji žive u svijetu sačuvaju svoj maternji jezik i kulturu, a time i veze sa domovinom. Nažalost, naša država još nije do kraja regulisala oblast dopunskog obrazovanja na maternjem jeziku djece svojih građana u dijaspori što već proizvodi niz negativnih posljedica poput asimilacije u strana društva. Mi u Generalnom konzulatu BiH u Stuttgartu smo dosta angažovani u saradnji sa dijasporom. Imamo odličnu saradnju sa Savezom dopunskih škola BiH u Njemačkoj koji je napravio dobru platformu dopunskog obrazovanja i ponosni smo što je u njemačkim pokrajinama koje pokrivamo osnovano najviše bosanskih dopunskih škola. Ovakve aktivnosti ćemo i dalje podržavati, istakao je tada konzul Đumrukčić, u svom obraćanju prisutnima.
Nakon završetka tribine, na sastanku sa roditeljima, osnovano je odjeljenje dopunske škole BiH na bosanskom jeziku u koje je upisano 22 djece. Savjet roditelja bosanske dopunske škole u Rottenburgu, tada su činili: Alija Đulić, Aida Đulić, Sanela Kirdmann, Džemila Beganović, Asima i Zijad Šahović, Husein Duraković, Ramiz Isić, Mirsada Jukić, Elvir Mehidić, Behzada Sadiković, Fatima Kahrimanović i Senad Kahrimanović.
Radom škole i danas koordiniraju: Aida Đulić, Fatima Kahrimanović i Alija Đulić. Polaznici bosanske dopunske škole u Rottenburgu učestvuju u skoro svim aktivnostima koje posljednjih godina organizuje Savez dopunskih škola BiH, sa sjedištem u Stuttgartu.
Aida Đulić, Rottenburg

Aida Đulić, jedna od koordinatorica bosanske škole u Rottenburgu i sve uspješnija književnica, veliki je zagovornik očuvanja maternjeg jezika u dijaspori.
Gospođa Đulić smatra da je najmanje 13 razloga zašto bosanska omladina u dijaspori treba učiti bosanski jezik. Evo tih razloga:
- Zbog te tvoje veze rodbinske, ako ti išta znači ljubav njihova, uzvrati im ljubav govoreći bosanskim jezikom!
- Radi te tvoje krvi bosanske koja ti u venama teče, ma gdje bio, u sred Amerike ili Njemačke, ostani Bosanac, ne zaboravi jezik svoj!
- Zbog onih naših predaka koji su živote dali da bi ti imao domovinu. Cijeni to ko očinji vid, pokaži respekt, i govori maternjim jezikom
- Radi tvoje domovine, diši njenim jezikom, vrati se izvoru svom!
- Zamisli, zaljubiš se do ušiju u kršnu Bosanku ili Bosanca, a oni govore samo naš jezik.
- Bosanski jezik je vakcina protiv asimilacije. Nemoj da se gubiš!
- Rado bi nekom Bosancu rekao svoje mišljenje, ali nažalost malo sutra, kad ne barataš svojim jezikom.
- Na odmoru u BiH završiš u hitnoj, a ti operisan od bosanskog jezika.
- Ne dozvoli da ti drugi prevode bosanske viceve. U originalu su puno smješniji.
- Bez bosanskog jezika pola te nema. Zamisli šta bi bio Mujo bez onog „jo“.
- Bosanac bez bosanskog jezika je kao burek bez mesa. Kontaš?
- Nemoj da se gubiš k’o Hamidina krava kad te u Bosni pošalju samog u kupovinu.
- Zbog dede i nene (ili babe), jarana Fehima, komšinice Mejre, konduktera Efendije , prodavača Joze, učiteljice Nade, zbog Ive, Džeke i Tuke i još bezbroj divnih ljudi koji žive u Bosni
Haris Halilović