Vlada Novog Južnog Velsa (New South Wales) je najstarija država Australije, koja okuplja veliki broju kulturnih i vjerskih zajednica. Australija ima 3 nivoa vlasti: I. federalna vlada (najviši nivo vlasti), II. vlade 6 državna i 2 teritorije; III. te localnu (općinsku) administraciju.
Bosanska zajednica u Australiji se proteže kroz veće metropole: Sydney, Melbourne, Adelaid, Perth i Brisbane, a znatno manja zajednica nalazi se u Canberri, Gold Coastu, Newcastle te Wollongongu.
Australija je također bila među prvima koje su 1992. godine priznala nezavisnu i suverenu Republiku Bosnu i Hercegovinu, a uskoro zatim i bosanski jezik. Uzelo je godina da se je bosanski jezik znatnije uvrsti u same institucije vlade i administracije Australije.
Za BHDINFODESK iz Birminghama, Ernest Kulauzović, sa Charles Sturt univerziteta, nam objašnjava kako je Australija pored uvrštenog izbornog predmeta za učenike srednjih škola, bosanski jezik takodjer uvrstila u zdravstveni sistem, bolnice, socijalne i civilne agencije za zajednice, biro za zopošljavanje, kazneno-popravne institucije, pastoralno-duhovnu podršku, sudske i prevodilačke službe, te nacionalni automatizirani prevodilački sistem ATIS National. Naime, bosanski jezik je bio među nekolicine jezika, koji su već 2017. u testnoj fazi ATIS National sistema bili uvršteni na listu jezika bitnih državnim i civilnim agencijama za zajednice.
Da li ATIS National koriste državne agencije ili samo naši ljudi?
“Poznato mi je da ATIS National koriste i državne obavještajne službe, federalna i državna policija, konzularno-diplomatska predstavništva Australije, medicinski centri, bolnice, kako i druge brojne državne i civilne agencije. To ukazuje na bitnost bosanskog jezika za sami državni aparat Australije”, kazao nam je Kulauzović.
Kako je šire društvo upoznato sa Bosnom i bosanskom kulturom?
“Sve bi moglo biti još bolje. Mi smo pojedinačni ambasadori svoga identiteta. Imam zadovoljstvo napomenuti da je Ministarstvo obrazovanja na multikulturalni kalendar Australije dodalo i Dan državnosti BiH, a 2017. sam od Ministarstvu obrazovanja predao listu državnih praznika BiH od kojih su odabrali samo 25. novembar – Dan državnosti. Ovo je bitan kalendar, jer se plasira svim agencijama, visokim funkcionarima, administraciji. Jednostavno printa se na stotinjak hiljada primjeraka i distriburia diljem nacije. Radimo na tome da se i Srebrenica uvrsti na kalendar za zajednice kao sto je to slučaj sa Holokaustom. ”, dodao je Kulauzović.
Napomena: Ernest Kulauzović, Charles Sturt University, je redovni komentator na temu politike Balkana, odnosi BiH, EU i susjednih država, kako i na temu bh dijaspore i njene organizacije. Redovni je komentor putem radio stanica u dijaspori, BiH, Sloveniji i Hrvatskoj i Australiji te aktivista bh zajednice i uposlenik u Vladi Novog Južnog Velsa u Australiji.
BHDINFODESK
1 comment
[…] Za Bhdinfodesk iz Birminghama, Ernest Kulauzović, sa Charles Sturt univerziteta, nam objašnjava kako je Australija pored uvrštenog izbornog predmeta za učenike srednjih škola, bosanski jezik također uvrstila i u zdravstveni sistem, bolnice, socijalne i civilne agencije za zajednice, biro za zopošljavanje, kazneno-popravne institucije, pastoralno-duhovnu podršku, sudske i prevodilačke službe, te nacionalni automatizirani prevodilački sistem ATIS National. Naime, bosanski jezik je bio među nekolicinom jezika, koji su već 2017. u testnoj fazi ATIS National sistema bili uvršteni na listu jezika bitnih državnim i civilnim agencijama za zajednice. […]