BiH dijaspora

KANADA: KOMEMORACIJA POVODOM 25. GODIŠNJICE OD GENOCIDA U SREBRENICI

U organizaciji Bosanske zajednice u Windsoru i pod pokroviteljstvom Instituta za istraživanje genocida Kanada ispred spomen obilježja žrtvama genocida u Srebrenici i Bosni i Hercegovini u Jackson park u Windsoru je održana komemoracija povodom 25. godišnjice od genocida u Srebrenici. U ime bošnjačke zajednice u Kanadi vijenac na spomen obilježje položili su akademik Emir Ramiž, direktor Instituta za istraživanje genocida Kanada i Adnan ef. Balihodžić, imam Bošnjačke islamske zajednice “Gazi Husrev beg” Toronto. U skladu sa naredbama lokalne vlasti komemoraciji je prisustvovao ograničen broj osoba. Pored predstavnika Bosanske zajednice Windsor komemoraciji su prisustvovali predstavnik ofisa Brian Masse i lokalna sredstva informisanja.

Genocid je najteži zločin protiv čovječnosti koji ide protiv svakog čovjeka na svijetu. U uslovima kada svijetski način suočavanja sa genocidom zaboravljajući, kultura pamćenja ostaje trajni i najciviliziraniji oblik organizacije društva koje je na svojoj koži osjetilo strahobu zločina. Zato će Institut za Istraživanje genocida Kanada, zajedno sa bošnjačkom zajednicom u Kanadi na civiliziran način kontinuirano pamtiti, govoriti o njoj i glasno i jasno reći da je svako negiranje genocida u Srebrenici i Bosni i Hercegovini ustvari fašizam.

B.net

Related posts

IGK: Ako žrtva zaboravi rušenje mosta mira osuđena je na to da joj se ponovi agresija i genocid

Editor

U Skandinaviji nizom manifestacija obilježen 1. mart Dan nezavisnosti BiH

BHD Info Desk Administrator

Dobra vijest sa bh.dijasporu u Švedskoj: Startala aviolinija Göteborg – Banja Luka – Göteborg

BHD Info Desk Administrator

Leave a Comment