BiH dijaspora Turizam

HVALA NAŠOJ DIJASPORI Kako je Turistička zajednica KS zakazala i propustila priliku da milione Amerikanaca upoznaju sa BiH

Ono što je bio san, ostvarilo se posljednjeg dana mjeseca marta. Fudbalska reprezentacija BiH na penale je izbacila Italiju i plasirala se na Svjetsko prvenstvo, drugi put od svoje nezavisnosti. Nakon dvanaest godina i brazilske epizode, započela je nova fudbalska bajka.

Erupcija oduševljenja zavladala je Bosnom i Hercegovinom. Slike spektakularnog slavlja i dočeka naših Zmajeva danima su obilazile svijet. Pjesme o ljubavi i domovini, našim Zmajevima postale su nezvanična himna, a sve se nastavilo i na samom Svjetskom prvenstvu.

Vremena za čekanje nije bilo. Turističke agencije pripremile su aranžmane za Svjetsko prvenstvo, a bio je to izazov i za medije u BiH kako prenijeti sve ono što se dešava u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi gledaocima u BiH. A uspjeli su i jedni i drugi. Navijači BiH privlače pažnju gdje god se pojave, a bh. mediji rade sjajan posao prenoseći nam sve ono što se dešava na stadionima, ali i sve ono što se dešava između utakmica naših Zmajeva.

No, u cijeloj ovoj priči postoje i oni drugi od kojih smo očekivali da ovaj sportski uspjeh iskoriste na svaki mogući način i da BiH od toga profitira.

Ako su se brojni navijači iz BiH, ali i naša dijaspora uspjeli organizirati kako bi pratili naše Zmajeve tokom grupne faze, a sada i u šesnaestini finala, onda su to morali učiniti i oni koji su plaćeni da rade promociju naše države, njenih ljepota i da privuku nove turiste iz zemalja koje nisu u zvaničnim statistikama turističkog sektora.

Ovo je bila idealna prilika da se Amerikancima predstave turistički potencijali Bosne i Hercegovine i da svoje buduće odmore planiraju u BiH. Oni koji su to i najavili uradili su to samo zbog naših navijača koji su se potrudili da im pokažu gdje je i kakva je Bosna zemlja.

Turistička zajednica Kantona Sarajevo nije očito prepoznala i iskoristila tu šansu, pa tako nema plaćenih reklama na stadionima na kojima je igrala Bosna i Hercegovina, nema predstavnika TZ KS među našom brojnom dijasporom koja bi mogla biti most spajanja Amerikanaca i BiH.

Više je na promociji kulture i običaja BiH učinila privatna kompanija Vispak sa svojom gigantskom zlatnom džezvom bosanske kahve/kafe/kave nego oni koji na svojim računima mjesečno inkasiraju milione maraka i čiji je jedini zadatak osmisliti kako privući turiste u BiH i Sarajevo.

Ne može se izračunati vrijednost videosnimaka Amerikanaca ali i svih onih koji su bodrili svoje reprezentacije na Svjetskom prvenstvu, a koji su među hiljadama naših navijača prvi put probali bosansku kafu ili pjevali uglas “Ljiljane” Halida Bešlića bez da znaju ijednu riječ bosanskog jezika. Zarazni stih Dubioza kolektiva “I’m from Bosnia take me to America” odjekivao je od Toronta do Sijetla, pa sve do San Franciska i Golden Gatea.

Danas kada zahvaljujući društvenim mrežama u realnom vremenu vidite šta se dešava na drugoj strani planete, TZ KS držala se domaćeg terena. Brendiranje sarajevskog tramvaja sa slikom Zmajeva i poruka “Dream big, dream BiH” bio je dobar potez, ali zamislite samo da su takve reklame na ulicama Sjedinjenih Američkih Država ili na američkim televizijama.  

Prije nekoliko godina Turistička zajednica KS pokrenula je kampanju “Visit Sarajevo”, a ta poruka bila je ispisana na autobusima  u Dubaiju, Abu Dabiju, Šardži i Ras el Hajmi. Turistička zajednica Kantona Sarajevo tromjesečnu kampanju platila je 466.079,49 KM. Ta kampanja provedena je tokom 2024. godine.

Da je bilo želje Turistička zajednica KS mogla je isto uraditi i za ovo Svjetsko prvenstvo i na taj način privući goste u BiH.

Kako je Turistička zajednica Kantona Sarajevo i ove godine putem javnih poziva podržala blizu 200 projekata i događaja na šta su utrošeni milioni maraka, isto tako je morala iskoristiti nevjerovatnu priliku koja se pruža tokom Svjetskog prvenstva.

Ono što je poražavajuća činjenica je da veliki broj Amerikanaca ne zna gdje je BiH, a ruku na srce mnogi ne znaju ni gdje je Evropa, ali sudbina je tako htjela da će sada na najbolji mogući način čuti za jednu “malu” Bosnu i Hercegovinu, jer narednu utakmicu igramo upravo sa Amerikom.

Više su na brendiranju Bosne i Hercegovine uradili naši navijači, mediji iz BiH, regije i svijeta, nego ijedna zvanična marketinška kampanja. Riječ Bosna bila je u trendingu na Googleu, raste interes za posjete našoj zemlji, ali isključivo zahvaljujući onome što su zajednički stvorili naši Zmajevi i navijači.

Fotografije, videi, intervjui s našom dijasporom, našim Zmajevima, njihovim porodicama koje je ih prate od Kanade do Amerike, doslovno su “preplavili internet”.

Plavo-žuta rapsodija obilazi svijet i možda se više nikad neće ponoviti, ali za ovo što sada rade, naša dijaspora zaslužila je zlatnu medalju za promociju Bosne i Hercegovine.  

NAP / Amra Vrabac

Related posts

Haris Brkić prvi Bosanac koji je ocjenom 5.0 završio čuveni MIT

KUDA IDE BIH DIJASPORA (17) Ernad Deni Čomaga: BiH Lična karta za dijasporu bez bh-državljanstva?

Editor

Intervju: Axelle Hannan Dervišević kao multietnički balkanski amerikanac

Editor

Leave a Comment