Moj stav Pogledi

Mediji glavni faktor afirmacije bh. identiteta u dijaspori

banner

Mediji su bili i ostali glavni faktor afirmacije bosanskohercegovačkog identiteta u dijaspori očuvanjem bosanskog jezika, kulture i tradicije. Potrebno je jače povezivanje medija u dijaspori i institucija u Bosni i Hercegovini radi učvršćivanja veze domovine i dijaspore.

To je rečeno tokom međunarodne panel-diskusije o temi “Utjecaj medija dijaspore u kontekstu očuvanja identiteta”, održane u online formatu, u organizaciji Udruženja za razvoj saradnje domovine i dijaspore, saopćeno je iz tog udruženja. 

Prema saopćenju, rad medija u dijaspori temelji se uglavnom na zalaganju pojedinaca i neformalnih grupa, a Udruženje ovim projektom i drugim aktivnostima radi na umrežavanju medijskih radnika u domovini i dijaspori s institucijama i akademskom zajednicom kako bi dijaspora dobila zasluženo mjesto u bosanskohercegovačkom društvu.

Navedena međunarodna panel-diskusija jedna je u nizu budućih akrtivnosti Udruženja koje svojim projektima nastoji unaprijediti suradnju dijaspore i matične zemlje Bosne i Hercegovine, kazao je tokom skupa predsjednik ove asocijacije Admir Lisica.

Voditelj BH Radio Odense Meho Selman naglasio je značaj dijaspore u kontekstu integracije Bosne i Hercegovine u NATO savez i druge procese u kojima bošnjačka emigracija može dati značajan doprinos.

Selman se fokusirao na nivo integriranosti ljudi bosanskohercegovačkog porijekla i naveo da je to najobrazovanija zajednica unutar Kraljevine Danske, čije potencijale domovina tek treba da prepozna i na produktivan način iskoristi. Bošnjaci Danske dokazali su zahvalnost zemlji prijema, podsjetio je Selman, a simbol takvog odnosa je stećak u gradskom parku u Odenseu, rodnom gradu Hansa Kristijana Andersena.

Namik Alimajstorović, novinar s četrdesetak godina iskustva, živi od 1994. godine u Velikoj Britaniji gdje se odmah uključio u izvještavanje o aktivnostima i projektima u bosanskohercegovačkoj dijaspori. Osnivač je Bhdinfodeska koji godinama izvještava o toj dijaspori širom svijeta.

– Danas je mnogo lakše djelovati u medijima nego ranije kada su tehničke prepreke bile izraženije. Iz Britanije sam izvještavao za izdanje Večernjih novina za dijasporu u Beču, a tekstovi su išli putem faksa, što je zahtijevalo mnogo vremena i truda. Potrebno je da mladi iskoriste prednosti savremenih komunikacijskih kanala za međusobno uvezivanje i djelovanje – kazao je između ostalog Alimajstorović tokom panel-diskusije.

Aiša Hadžiahmetović s državnog australijskog radija SBS Bosnian navela je da ovaj radio na bosanskom jeziku ima snažan utjecaj na bošnjačku iseljeničku zajednicu u Australiji te da se kontinuirano trudi obilježavati značajne datume važne za historiju Bosne i Hercegovine.

Ona se osvrnula i na njegovanje bosanskog jezika čije je očuvanje kod mlađih generacija izuzetno bitno, čemu program ovog radija kontinuirano doprinosi.

Osim predsjednika Udruženja Admira Lisice, Namika Alimajstorovića (Velika Britanija), Aiše Hadžiahmetović (Australija) i Mehe Selmana (Danska), učesnici panel-diskusije su bili i Mensur Graca (Danska), Emil Gracić (Njemačka), Fikret Tufek (Švedska), Nermin Fazlagić (Italija), Dino Huseljić (Italija).

Moderirao je dugogodišnji novinar Sanadin Voloder.

Fena

Related posts

Nije kriv Dodik što pravi svoju državu, krivi su Bošnjaci/Bosanci što su mu prepustili Bosnu i Hercegovinu!

Urednik BiH Info Desk

ESAD JAGANJAC: ALISA U ZEMLJI ČUDA

Editor

IFIMES: Vladavine prava u BiH nema bez temeljite reforme pravosuđa

Editor

Leave a Comment