BiH dijaspora

Chicago: U Bosnu i Hercegovinu deportovan bivši oficir Vojske RS-a Jovo Asentić

Jovo Asentić (65), bivši oficir Vojske Republike Srpske, u ponedjeljak je deportovan iz SAD-a, nakon što je krajem januara 2016. godine donesena odluka o deportaciji zbog laganja američkih imigracionih vlasti o njegovoj ulozi tokom agresije u Bosni i Hercegovini, piše ICE Chicago (Služba za imigracije i strance).

Jovo Asentić (65), bivši oficir Vojske Republike Srpske, u ponedjeljak je deportovan iz SAD-a, nakon što je krajem januara 2016. godine donesena odluka o deportaciji zbog laganja američkih imigracionih vlasti o njegovoj ulozi tokom agresije u Bosni i Hercegovini, piše ICE Chicago (Služba za imigracije i strance).

Vlasti su 2006. godine otkrile da je Asentić u nekoliko navrata lagao o svojoj ulozi tokom agresije u BiH. Nakon što su mu predočeni dokazi priznao je da je bio pripadnik Zvorničke brigade između 1992. i 1996. godine.

Također je tokom jula 1995. kao visoki oficir bio zadužen za blokiranje jednog od izlaza iz Srebrenice, kada su srpske snage ubile više od 8.000 muškaraca i djece.

Sudija za imigraciju osudio je Asentićeve lažne izjave kao “iznimno ozbiljne” s obzirom na to da je lagao iz straha od zabrane dolaska u SAD, ali i zbog toga što je laž bila u kontekstu njegove vojne službe za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Related posts

Njemačka: Adis Ahmetović postao jedan od najbližih saradnika pokrajinskog premijera Stephana Weila

BHD Info Desk Administrator

Sarajevo i BiH kroz projekat «Reactivate Sarajevo» uspješno prezentirani na prestižnom festivalu «Štajerska jesen» u austrijskom Gracu

Demograf Aleksandar Čavić: Bosna i Hercegovina danas ima više ljudi u dijaspori nego u domovini

Urednik BiH Info Desk

Leave a Comment