Društvo

POVELJA KULINA BANA – SVJEDOK SUŽIVOTA, TOLERANCIJE I BOSANSKE DRŽAVNOSTI

banner

Povelja Kulina bana jedan je od najsvjetlijih primjera iz historije koji svjedoči o suživotu i toleranciji, ali najbitnije, predstavlja i potvrdu bosanske državnosti, rečeno je na javnoj tribini “Za Kulina bana i dobrijeh dana”, koju je u povodu 830 godina postojanja Povelje danas u Sarajevu organiziralo Udruženje bosansko-tursko prijateljstvo “Bosfor”.

Predsjednik tog udruženja Rizvan Halilović ocijenio je da se 29. august treba obilježavati kao dan pismenosti i bosanskog jezika, državno-pravnog kontinuiteta Bosne i Hercegovine, te pozvao na reafirmiranje tog izuzetno vrijednog dokumenta.

Govoreći o nemaru države prema ovom dokumentu, Halilović je kazao da je sudbinski dobro što je Dubrovnik bio zainteresiran da sačuva tri primjerka Povelje, iako je jedan od njih ukraden u 19 stoljeću.

– Rusija, kao jedan od slavenskih naroda smatra da je Povelja Kulina bana na neki način dio njihove baštine i mi to odobravamo, ali ne i da svojataju naše vladare i našu historiju – kazao je.

Halilović se nada da će BiH nekada uspjeti vratiti jedan od primjeraka u Zemaljski muzej BiH, ali je ipak kazao da je potreban boji odnos države prema kulturnoj baštini i bogatstvu BiH.

Profesor Univerziteta u Travniku Hasan Balić istakao je da postoji sličnost između situacije 1189. godine i danas, jer je u oba slučaja region prilično nestabilan i nesiguran.

Također je kazao da Povelja Kulina bana i Evropska unija imaju velikih sličnosti, jer su obje nastale kao rezultat građenja suživota i poboljšanja ekonomske razmjene te slobodnog kretanja ljudi, kapitala i robe.

Profesorica Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici Benjamina Londrc istakla je da izreka “od Kulina bana do današnjih dana” ne postoji bez razloga, jer se iz tog perioda pamti najveći ekonomki, privredni i društveni razvitak BiH.

– One vrijednosti koje nosimo iz srednjovjekovne Bosne itekako trebamo afirmirati i danas, jer je bosanska srednjovjekovna državnost pokazatelj kako imamo državnost, kontinuitet imena i teritorija, na šta trebamo biti jako ponosni – ocijenila je.

Bosanski vladar Kulin ban 29. augusta 1189. godine, odnosno prije 830 godina, uputio je Povelju dubrovačkom knezu Krvašu kojom se uređuju trgovački odnosi između Bosne i Dubrovačke republike.

Fena

Related posts

Pljevlja: Ponovo uvredljive poruke na račun Bošnjaka

Urednik BiH Info Desk

Redovno konzumiranje kafe popravlja raspoloženje, memoriju i smanjuje rizik od raka

Editor

Zbog izbornih prevara uhapšeni zastupnici u Skupštini Brčko distrikta

Editor

1 comment

sudija 07/09/2019 at 07:00

Svasta imate osim pameti i politicke mudrosti. Jedno pricate a drugo radite cijeli zivot.

Reply

Leave a Comment