BiH dijaspora

Bosansko Akademsko Društvo u EU: Buđenje bosanstva postaje proces

banner

Dragi prijatelji,

Raduje nas sve češća tematizacije bosanske nacije u javnom diskursu BiH. Buđenje bosanstva više nije pojedinačni istup jednog analitičara, već postaje proces koji treba jednog dana da odgovori na pitanja daljeg razvoja Bosne i Hercegovine.

Činjenica da Bosansko Akademsko Društvo u EU (BADEU) već godinama tematizira ovo pitanje u dijaspori, govori o tom procesu.

Od osnivanja našeg Bosanskog Akademskog Društva u Austriji 1994.godine (BADA), preko naših Društava u Sloveniji (BADS), Njemačke (BADD), Danske (BADDK), Nizozemske (BADNL), zagovaramo Bosanstvo kao put očuvanja zajedničkog nazivnika za sve ljude bosanskog porijekla u dijaspori, a time i u BiH.

Možda najznačajnija konkretna podrška ka ostvarenju ovog cilja u BiH je rad naših zajednica u Austriji i Sloveniji na priznanju BOSANSKE manjine u ovim državama. Nešto dalje na tom putu su otišli Bosanci u Austriji koji su ove godine u Diplomatskoj Akademiji u Beču donijeli proglas o bosanskoj manjini u Austriji i sa velikim brojem udruženja podnijet će u oktobru zvaničan zahtjev za priznanje bosanske manjine u Austriji.

Ovom koraku prethodile su godine priprema, a osnovani su i komiteti podrške priznanju bosanske manjine u Austriji. Postoji slavenski komitet podrške sa velikim brojem istaknutih ličnosti sa prostora bivše zajedničke države, a organiziran je i austrijski komitet podrške. Kvalitet austrijskog komiteta podrške ogleda se ne samo u broju uglednih austrijskih ličnosti, među njima i raniji predsjednik države Austrije, već i u tome što su se komitetu podrške priključili i Hrvatski centar u Beču kao i krovno udruženje Srba u Beču. Time je dat signal da je process saradnje ne samo moguć već i poželjan medju slavenskim narodima i nacijama.

Sve ovo je napisano da bi se razumio naš sljedeći korak, a to je proglas / online peticija o izjašnjavanju građana porijeklom iz BiH. Online izjašnjavanje planiramo organizirati u septembru ove godine.

Najveći problem tzv. pitanja pripadnosti vezan je za posve pogrešno prevođenje Dejtonskog sporazuma sa izvornog Engleskog jezika, a onda i njegovo posve pogrešno (i štetno) tumačenje – koje nije imalo svoje temeljenje niti u AVNOJU, niti u Ustavima BiH od 1946- na dalje, a niti na ustavnopravnim aktima iz doba Austrougarske. Dakle, po tom netačnom a dakako i protuprirodnom tumačenju Dejtonskog sporazuma u današnjoj praksi je da se unaprijed propisuju tri kategorije (Bošnjaci, Srbi, Hrvati), kojima su a-priori dodijeljena politička prava, istovremeno ta prava uskraćuju svim ostalim Bosancima, koji su – shodno tom netačnom prijevodu i tumačenju Dejtona – svrstani u ‘vanustavnu’ kategoriju “ostalih”.

Bosanac želi svoje izvorno; prirodno i povijesno pravo. Inkluzivni Bosanac ne želi nametati nikome identitet jer prihvata sve postojeće identitete u BiH i okolini, ali isto tako očekuje da i drugi prihvate njegov izbor koji je nastavak bosanskog identiteta iz ranijih vijekova. 

Želimo pokrenuti proces vraćanja medjusobnog povjerenja građana i vraćanje politike optimizma i dobrosusjedstva; otvaranje puta očuvanja zajedničkog nazivnika za sve ljude bosanskog porijekla, ali i put mira i respekta medju svim južnoslavenskim državama.

Do septembra, srdačni pozdravi

Tim BADEU

Zajedno idemo dalje

Related posts

BOSANSKA DJECA IZ ŠVEDSKE U POSJETI SREBRENIKU I SREBRENICI

Editor

Edin Ramić i Vojin Mijatović u Janji sa bh. dijasporom

BHD Info Desk Administrator

Švedska: Sana Alajmović na svjetskoj listi 10 vodećih mladih inovatora

Urednik BiH Info Desk

Leave a Comment