BiH

(Video) Jutros počelo uklanjanje nelegalno izgrađene crkve iz dvorišta Fate Orlović

banner

Jutros oko 7 sati počelo je uklanjanje crkve iz dvorišta nane Fate Orlović, potvrdio je njen advokat Rusmir Karkin. 

Na terenu su mašine i mehanizacija kojom će se crkva izmjestiti. Iako su probijeni svi rokovi, ovo je ipak lijepa vijest da je nana Fata dočekala da se iz njene avlije ukloni crkva.

You Tube

Advokat Karkin očekuje da se cijeli proces završi tokom vikenda. 

Srpska pravoslavna crkvena opština crkvu je izgradila na imovini koju je u vrijeme ratnih razaranja u periodu od 1992. do 1995. godine Fata Orlović morala napustiti.

Nakon dugogodišnje pravne bitke, Evropski sud za ljudska prava je 1. oktobra 2019. godine donio presudu kojom se nalaže da Bosna i Hercegovina mora ukloniti crkvu.

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija (SNSD) potvrdio je 27. maja ove godine da se krenulo u postupak uklanjanja nelegalno izgrađene crkve te da je za to zadužena Vlada Republike Srpske.

BHDINFODESK

Related posts

RS za lobiranje u Americi izdvojila 780.000 dolara

BHD Info Desk Administrator

Univerzitet u Tuzli promovisao 27 doktora nauka

Editor

Sve o današnjem potpisivanju sporazuma o formiranju izvršne i zakonodavne vlasti između HDZ BiH i osmorke

Editor

Leave a Comment