BiH dijaspora

Njemačka vratila Bosnu i Hercegovinu na listu visorokrizničnih zemalja

Njemačka je vratila BiH na listu visorokrizničnih zemalja, pa će od nedjelje biti otežan ulazak u tu zemlju, odnosno nevakcinisani i lica koja nisu preležala kovid će morati u karantin.

Pored BiH, na listu zemalja sa višim rizikom infekcije, vraćene su, između ostalih, Srbija, Sjeverna Makedonija, ali i zemlje EU kao što su Francuska, Austrija, Letonija, Bugarska, te i druge države sa više strana svijeta.

Što se našeg regiona tiče Hrvatska je na listi visokorizičnih zemalja od 24. oktobra prošle godine, Crna Gora od 15. avgusta, a Slovenija od 26. septembra.

Povratak na listu visokorizičnih zemalja posebno pogađa putnike koji nisu vakcinisani.

Od nedjelje svi putnici koji žele da uđu u Njemačku moraće da se registruju elektronski, a moraju da imaju sertifikat o vakcinaciji, ili o preležanom kovidu ili negativan test na virus korona.

Vakcinisani i izliječeni ne moraju u obavezni desetodnevni karantin.

Osobe koje, nisu preležale kovid i nisu vakcinisane, mogu da se oslobode izolacije najranije petog dana testiranjem na kovid-19.

Nevakcinisana djeca, mlađa od šest godina izuzeta su od ove mjere i njima se karantin prekida automatski nakon pet dana.

Njemačka je pooštrila mjere ulaska u zemlju zbog širenja omikron soja.

BHDINFODESK

Related posts

CIK će priznat samo glasačke listiće iz dijaspore koji su stigli do 25. novembra 2020.

Urednik BiH Info Desk

“Šta si doš‘o, šta ti treba” / Mogu li bh. građani u inostranstvu biti zadovoljni uslugom konzulata? – Problema je mnogo, nadležni šute

BHD Info Desk Administrator

U Sarajevu održan XII Kongres Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine

Copo Sejo

Leave a Comment